reklama

Roušky pouze mimo třídy a přísné podmínky pro školní jídelny. Žáci smějí zpět do škol

Školy nečekají od začátku školního roku žádná plošná opatření, ředitelé škol by ale měli sledovat obecný vývoj situace v Česku podle tzv. semaforu. Zaznělo to od ministrů školství Roberta Plagy (ANO) a zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Za přísných hygienických podmínek budou fungovat školní jídelny. Roušky budou děti nosit pouze ve společných prostorách, nikoliv ve třídách nebo při obědě.

reklama

Oba členové vlády uvedli, že chtějí maximálně obnovit výuku. „Školy 1. září vstupují do standardního provozu. Není omezen počet žáků ve třídách, není třeba potvrzení o bezinfekčnosti,“ řekl Robert Plaga.

„Ve třídách nebudou třeba roušky,“ dodal Adam Vojtěch. „Nutné ale budou ve společných prostorách, cestou na oběd, ve frontě na jídlo, při konzumaci ale nikoliv,“ upozornil. Povinně zakrytá ústa a nos se od 1. září vrací i do veřejných prostor, MHD či divadel.

K tématu

Omezen nebude ani vstup žáků do škol, nebudou žádná pravidla pro fázování příchodu dětí. Oba ministři zdůraznili, že zvýšené budou hygienické standardy. „Zdůrazňujeme větrání prostorů. Pravidelné větrání tříd je zásadní pro prevenci šíření dané choroby,“ řekl ministr zdravotnictví. Ministři na tiskové konferenci zároveň představili manuál s pokyny k provozu za epidemie.

Provoz družin záleží na ředitelích

Doporučení k ochraně proti koronaviru se budou řídit mimo jiné podle systému čtyř stupňů rizika nákazy, takzvaným semaforem, který ministerstvo zdravotnictví používá pro označování epidemiologické situace v jednotlivých okresech.

Ministerstvo zdravotnictví podle Plagy doplnilo svůj systém o takzvaný semafor pro školy. V současnosti jsou podle mapy ministerstva všechny regiony s výjimkou Prahy a Frýdku-Místku v nejnižším, tedy nulovém stupni rizika, ve kterém budou moct fungovat ve standardním režimu.

Fungování školních družin od září bude na rozhodnutí ředitelů. Podle doporučení hygieny by se v nich neměly setkávat různé třídy, řekl ministr Plaga.

Školní výlety nejsou zakázány

Ministr školství Plaga hovořil i o školních výletech a školách v přírodě. „Nejsou zakázány, ani se s tím nepočítá,“ uvedl. „Konání nebo nekonání bude odvislé od aktuální epidemiologické situace,“ dodal.

V případě výskytu nemoci COVID-19 mezi žáky není nutné zavírat celou školu, uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. „Jeden pozitivní žák ve škole neznamená automaticky zavření celé školy. Pokud bude dítě či učitel pozitivní, je izolován po dobu nově minimálně 10 dnů,“ řekla Rážová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama