CNN Prima News ministr školství

ministr školství

Výpis příspěvků ke štítku „ministr školství“

Dětem po letošních přijímačkách na střední největší stres odpadá, tvrdí náměstkyně ministra

Od minulého roku se počty míst na středních školách, gymnáziích a lyceích zvýšily o několik tisíc, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zároveň od loňska již součástí procesu nejsou zápisové lístky, což podle ní pro studenty představovalo největší stres. Žáky místo nich nově rozřadí algoritmus.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Přihlášky na SŠ: Systém vznikl na koleně, zní z ANO. Zajíčková kontrovala dálniční známkou

Vláda v oblasti digitalizace předvádí amatérismus. Takto se na účet nefunkčního elektronického systému přihlášek na střední školy ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS vyjádřila poslankyně hnutí ANO Jana Berkovcová. Zdůraznila, že je rozzlobená a velmi zklamaná. Systém, který má uchovávat data statisíců dětí se podle ní nemůže tvořit na koleně. Za vládu, Cermat i ministra školství se postavila poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Připomněla problémy s elektronizací nákupu dálničních známek před čtyřmi lety.

PŘEHLEDNĚ: Vše o přihlašování na přijímací zkoušky. Na co si dát pozor a kdy čekat výsledky?

Děti i jejich rodiče čeká velký test trpělivosti. Poprvé se budou moci přihlásit na přijímací zkoušky středních škol elektronicky. Ačkoliv má digitalizace ulevit od papírování, někteří novinku vyhlížejí s rostoucí nervozitou. Také si nevíte rady s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy)? Podívejte se na přehled všeho, co se týká přihlašování na přijímací zkoušky. Dozvíte se mimo jiné, na jaké termíny si dát pozor a jak podat přihlášku „postaru“ bez elektronického podpisu.

Omezení zavazadel a intenzivní školení. Bek nastínil změny po střelbě na fakultě

Vysoké školy upraví svá bezpečnostní pravidla, která se například mohou týkat nošení zavazadel. Pracovníci a studenti budou mít intenzivní školení o bezpečnosti. Na středečním brífinku to uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který reagoval na tragickou střelbu na pražské fakultě. Klíčovou roli podle něj hraje nastavení krátkodobých opatření, na kterých budou vedení škol spolupracovat s krajskými policejními ředitelstvími.

Bek: Na školách se fixluje s pracovními místy. Má to důvod, o podvod nejde, ohradil se Dobšík

Ve školství se fixluje s navyšováním počtu pracovních míst a peníze z neobsazených pozic pak vylepšují nízké platy ostatních zaměstnanců. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle něj je takových míst přibližně osm tisíc, tedy desetina celkového počtu. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka je to ale pochopitelné, jelikož například platy kuchařek jsou tak mizerné, že není možné nikoho na tuto pozici sehnat.

Zápisné přinese do vysokých škol více peněz, míní Bek. Odradí to studenty, odmítá rektorka

Zápisné na vysokých školách je podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) jedna z cest, jak do vysokého školství dostat víc peněz. S tím zásadně nesouhlasí odbory i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, protože zápisné jen ztíží přístup ke vzdělání. Univerzity se dlouhodobě potýkají s nedostatkem financí a ministr školství do nich chce dostat peníze i ze soukromého sektoru.

Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší

Do školy se ještě nevrátili, přesto už nyní mnozí z nich odpočítávají dny a týdny do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 4. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Momentů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou nucenému vstávání na první hodinu, ale bude celá řada. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.

Bek: Chystám se zavést nové typy vysokých škol. Také ty střední se výrazně promění

Delší povinná docházka by se mohla týkat již dětí, které nastoupí na základní školu v roce 2026, střední školy mají být více všeobecné a naopak odborné znalosti by studenti mohli získat na nově vzniklých polytechnikách. Čerstvý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil o svých plánech na reformování českého vzdělávacího systému.

Tlak na střední školy bude příští rok ještě větší, varuje Bek. Třídy by mohly mít 34 žáků

Letošní zásadní nedostatek kapacit středních škol by se mohl vyřešit rozšířením tříd na 34 studentů, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Příští rok však školy čeká ještě větší nápor zájemců. Stát a kraje proto podle něj musí do té doby vyřešit elektronizaci přijímacích řízení, aby byla dostupná data, kde konkrétně je potřeba problémy řešit. Celý rozhovor s již třetím ministrem školství vlády Petra Fialy (ODS) si budete moct přečíst v příštích dnech.