
Dua Lipa zaskočila Ewu Farnou. V Praze ji přizvala na pódium, česky zazpívaly hit Na ostří nože
Od čtvrtečního rána jsou zveřejněny výsledky prvního kola přijímacích zkoušek. Mnozí uchazeči o studium na střední škole si nejspíše oddychnou, ale zdaleka ne všichni. Někteří se nedostali na své preferované školy, nebo se rozhodnou pro jinou. Pro ty se na obzoru rýsuje druhé kolo přijímacího řízení. Které termíny si musíte pohlídat, kdy budou známy výsledky a kam se podívat na seznam škol s dostupnými kapacitami? Podívejte se na přehled redakce CNN Prima NEWS.
Státní maturitní zkouška z matematiky vyvolala obří vlnu emocí. Podle studentů byla extrémně těžká a časově náročná – a to natolik, že kvůli ní odstartovali petici adresovanou Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a ministerstvu školství. Zvládli byste letošní zadání? Podívejte se na výběr úloh z didaktického testu z matematiky a ověřte si sami, jak byste si s nimi poradili. V článku najdete také celý test ke stažení, a to včetně řešení jednotlivých úloh.
Čeští učitelé si stále častěji stěžují na chování některých rodičů. Postrádají jejich podporu a oproti dřívějšku je vnímají jako „mnohem agresivnější“. Práci pedagogů rodiče mnohdy rozebírají i na sociálních sítích, což vytváří velký tlak zejména na začínající kantory. Trend nezůstal bez povšimnutí politiků. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro regionální školství Renata Zajíčková (ODS) usiluje o posílení legislativní ochrany vyučujících. Shoduje se v tom i s opozičními kolegy. Ministerstvo školství (MŠMT) však změny neplánuje, vyplývá z vyjádření resortu pro CNN Prima NEWS.
Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) vyrazil v pondělí do Hodonína, kde před 14 dny došlo k šikaně dvanáctileté školačky. Konkrétní kauzu nechtěl komentovat s tím, že si počká na závěry policejního vyšetřování a školní inspekce. Uvedl ale, že zodpovědnost za to, co z dětí vyroste, je hlavně na rodičích. Samotná škola zvažuje pro žáky zavedení kurzu sebeobrany a město posiluje dohled strážníků.
To, co předvádí ministr školství Mikuláš Bek (STAN), je tragédie. U Petra Gazdíka (STAN) jsem skutečně měl pocit, že chce pokračovat ve Strategii 2030+. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr školství Robert Plaga (za ANO). Jeho vztahy s Andrejem Babišem (ANO) v minulosti, dle jeho slov, byly napjaté, ale postupně se naučili komunikovat. Na ministerstvo by se po volbách rád vrátil, aby dokončil rozdělanou práci.
Vedení měst a obcí si stěžují na ministra školství Mikuláše Beka (STAN). Vadí jim změny ve financování kuchařek, uklízeček, školníků a dalších školních profesí, jejichž výplaty mají nově jít z rozpočtu obcí. Sdružení místních samospráv proto rozjelo akci s názvem vařečková výzva, aby upozornilo na svou nespokojenost.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách. Bývalý senátor to ve čtvrtek na síti X zdůvodnil potřebou skloubit profesní a rodinný život. Bylo by to podle něj nemožné v režimu, který je v současnosti ve Sněmovně obvyklý.
Více než 100 tisíc žáků devátých tříd si od 1. února bude podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce na své vybrané střední školy a gymnázia. Ještě než dojde na ostré skládání zkoušek, mohou si studenti vyzkoušet i přijímačky ve škole či doma prostřednictvím aplikace nebo testových zadání z předchozích let. Větší strach mnozí mají z úloh týkajících se matematiky. Jsou skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z loňského roku.
Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.
Již 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 100 tisíc studentů, a podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se bude jednat o podobně silný ročník jako loni. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadáních z loňského roku.