Ženy a kanony nejdou dohromady, říká Jandák k Černochové. Výrok o OSN nadzvedl i Tlustého

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se postarala o pořádný rozruch. Za vším stojí jediný post členky vlády na sociálních sítích, podle které by Česko mělo kvůli rezoluci OSN, vyzývající k humanitárnímu příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem, z uskupení vystoupit. Její vyjádření zaujala i některá světová média. Jak ho komentují čeští bývalí vrcholní politici?

Bývalý ministr kultury ve vládě Jiřího Paroubka, Vítězslav Jandák, bere výrok ministryně obrany Jany Černochové s úsměvem. „Mám pocit, že ta Jana se nějak rozčílila, zřejmě následkem toho hlasování. Ale co by měli dělat Američané následkem jiných hlasování. A jiné země následkem zase jiného hlasování? Myslím, že jí to vylétlo, že to nemyslela zase až tak vážně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jandák.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Válka na Ukrajině brzy skončí a Fiala přijde k rozumu. Při projevu Putina v Číně všichni tleskali. Žádná delegace neodešla, vzkázal ze summitu v Pekingu Jiří Paroubek

„Přestože poslední roky pozorujeme, že se objevuje čím dál více kritiků OSN a její práce, tak tohle od ní bylo unáhlené, zřejmě určitý afekt a vztek. Víte, já si myslím, že ženy by neměly být ministryněmi obrany ani u nás ani v jiné zemi. Je to neženská funkce a ženám tohle nesvědčí. Ženy a kanony nejdou dohromady. Například paní Ursula von der Leyenová byla nejneúspěšnější ministryně obrany spolkové republiky a dneska vede celou Evropu. A kam to vede, to všichni vidíme. Její návrh na kombinézy pro tankistky v jiném stavu, to si myslím, že byl obrovský posun v kvalitách německé armády. Ono se o tom nemluví, ale je to pravda,“ poznamenal s trpkým úsměvem Vítězslav Jandák.

Tlustý volá po odvolání Černochové

Také František Bublan, někdejší ministr vnitra ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, vnímá vyjádření české ministryně obrany s jistou rezervou. „Nejspíš podlehla emocím, jinak si to nedokážu vysvětlit. Pokud bychom nebyli v OSN, k ničemu by to nevedlo, ničemu by to nepomohlo. Naopak bychom zůstali úplně bez vlivu, bez jakékoliv možnosti vyjádřit svůj názor, svoje postoje. Beru to od ní jako výkřik do tmy,“ prohlásil Bublan pro CNN Prima NEWS.

Daleko kritičtější byl bývalý ministr financí v Topolánkově vládě Vlastimil Tlustý. „Bylo už více příznaků, že to má v hlavě lehce popletené, a tento příznak už je dost silný na to, aby předseda vlády uvažoval o tom, zda je nutné, aby nadále setrvala ve své funkci. Považuji to za šílené vyjádření. Pevně doufám, že k vystoupení ČR z OSN nedojde,“ uvedl Tlustý.

Mirek Topolánek ministryni chválí

Naopak velké zastání má Černochová u bývalého předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka. „Když slovutný spolek nefunguje na principech, na kterých byl vystaven, ale přímo proti nim, je čas se ozvat. A když je ticho hluboké, přijde dívka, která kopla do vosího hnízda. Hele, za mě dobrý. To místo v Radě bezpečnosti by nám stejně nedali,“ vyjádřil se na sociální síti.

Ministryně obrany Jana Černochová na státní svátek 28. října na sociální síti X vyzvala k tomu, aby ČR vystoupila z Organizace spojených národů. Důvodem je podle ní přijatá rezoluce Valným shromážděním OSN, která vyzývá k humanitárnímu příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. V ní se OSN nezmiňuje o odpovědnosti teroristů z Hamásu, kvůli čemuž šéfka rezortu obrany uvedla, že se za OSN stydí. Pro návrh hlasovalo 120 zemí, 45 se zdrželo. 14 zemí mezi nimiž byla ČR, Izrael, USA, Maďarsko, Rakousko či Chorvatsko hlasovalo proti.

Jak ministryně obrany Jana Černochová zdůvodnila proč by ČR měl vystoupit z OSN:

Tagy: