
Konečná: Naše zdravotnictví jde do háje a Ukrajině stavíme nemocnice. Lochman se jí vysmál
Z Hradčanského náměstí v Praze vyšli v sobotu odpoledne účastníci Pochodu pro život. Akce se účastnili odpůrci potratů, podle pořádající organizace Hnutí pro život měl pochod vyjádřit podporu těhotným a jejich rodinám a zlepšit povědomí o pomoci při neočekávaném otěhotnění. Pochod v Kaprově ulici zablokovali zastánci svobodného rozhodování žen o přerušení těhotenství. Organizátoři Pochodu pro život pak akci ukončili. Podle odhadů zpravodajů ČTK se pochodu účastnilo několik stovek lidí, stejně jako protestní akce proti němu. Na obě akce dohlížela policie. Skoro tři desítky lidí z těch, kteří pochod zablokovali, policisté zajistili pro podezření z přestupku.
Největším favoritem na post nového papeže je podle kurzů Tipsportu italský kardinál Pietro Parolin, na záda mu dýchá jeho kolega z Filipín Luis Antonio Tagle. Role favorita však zvolení nezaručuje, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní bookmaker skupiny Tipsport Pavol Boško. Zároveň popsal šance českého kardinála Dominika Duky.
Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit. Účast na pohřbu už přislíbili někteří světoví vůdci. Volba nového papeže by mohla začít mezi 5. až 10. květnem. Vatikán také v úterý zveřejnil první snímky papeže v rakvi.
Papež František nezapomněl na svět a neustále připomínal bídu a nouzi, do níž upadl třetí svět. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl kardinál Dominik Duka. Podle něj na rozdíl od svých evropských předchůdců viděl svět jinak a zasloužil se o internacionalizaci církve.
Střední Evropa stagnuje, Visegrádská čtyřka by se měla rozšířit i na země typu Srbska, Rakouska a Řecka. Zaznělo to od řečníků konference Střední Evropa na rozcestí, kterou v pražském hotelu Pyramida pořádá spolek Patrimonium Sancti Adalberti. Před zraky odborníků z několika států na ní již v pátek převzala maďarská historička Mária Schmidt svatovojtěšskou cenu Pretium Sancti Adalberti.
Hlas střední Evropy by měl být slyšet nejen na starém kontinentu, ale i ve světě. Právě to rezonuje konferencí Střední Evropa na rozcestí, která v pátek začala v Praze. Na otázku, jak obstát v mezinárodní konkurenci, hledají odpověď odborníci hned z několika států. Akci pořádá spolek Patrimonium Sancti Adalberti. Cenu sv. Vojtěcha během eventu převzala maďarská historička Mária Schmidt.
Ve věku 92 let v úterý zemřel brigádní generál Zbyněk Čeřovský, disident a signatář Charty 77. Oznámil to na Facebooku kardinál Dominik Duka, který byl za komunistické totality spoluvězněm Čeřovského v plzeňské věznici Bory. Čeřovský se postavil komunistickému režimu při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Následoval vyhazov z armády, opakované věznění a nakonec nucená emigrace. V roce 1990 se do Československa vrátil. Na penzi pak napsal několik knih, jednu o svých zkušenostech ze sovětské invaze a několik dalších z historie československého vojenského letectva.
Slovinský sociolog a bývalý ministr zahraničních věcí Dimitrij Rupel získal v Praze svatovojtěšskou cenu, Pretium Sancti Adalberti, udělovanou za výjimečný přínos středoevropské spolupráci. Pocty se mu dostalo během pátečního programu mezinárodní konference Budoucnost střední Evropy, která se v české metropoli koná pod záštitou kardinála Dominika Duky.
Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí začala tradiční mše, kterou vrcholí Národní svatováclavská pouť. V místě, kde byl světec a patron české země svatý Václav v roce 935 zavražděn, ji sleduje zaplněné náměstí. Kromě nejvyšších církevních představitelů dorazili do Staré Boleslavi také prezident Petr Pavel a šéf Senátu Miloš Vystrčil.
Na kardinála Dominika Duku se snesla vlna kritiky kvůli vyjádření, ve kterém připodobnil „ohrožení“ dětí bez matky a otce k tomu, jemuž jsou vystaveni ukrajinští vojáci ve válce. Křesťané a židé jsou podle něj zároveň kvůli názorům na stejnopohlavní sňatky „opět jako za nacismu a komunismu pod tlakem“. Proti slovům bývalého pražského arcibiskupa se vymezila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či kandidátka do europarlamentu Danuše Nerudová. Ostrými slovy nešetřili ani představitelé židovské komunity.
Celá církevní žaloba kvůli rozvodu zdánlivě působí jako seriózní dokument, ve finále to ale je cár papíru, který obsahuje jednu lež za druhou. Tak herec a hudebník Ondřej Brzobohatý zhodnotil žalobu, jejíž znění údajně předložila novinářům modelka Taťána Kuchařová. Podle něj na této skutečnosti nic nezmění ani renomovaní experti, kteří byli v kauze jeho exmanželkou údajně zneužiti.
Václav Havel ve vězení patřil k vězňům, kteří mohli být potrestáni jen se souhlasem ministra vnitra. Na společný pobyt v plzeňské věznici na Borech vzpomněl v rozhovoru emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka. Podle něj v 80. letech už většina dozorců nevěřila v budoucnost komunistického režimu, proto se k vězňům chovali mírněji.