CNN Prima News Dominik Duka

Dominik Duka

Výpis příspěvků ke štítku „Dominik Duka“

Zemřel československý generál Čeřovský. Vzepřel se okupantům, na Borech seděl s Dukou

Ve věku 92 let v úterý zemřel brigádní generál Zbyněk Čeřovský, disident a signatář Charty 77. Oznámil to na Facebooku kardinál Dominik Duka, který byl za komunistické totality spoluvězněm Čeřovského v plzeňské věznici Bory. Čeřovský se postavil komunistickému režimu při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Následoval vyhazov z armády, opakované věznění a nakonec nucená emigrace. V roce 1990 se do Československa vrátil. Na penzi pak napsal několik knih, jednu o svých zkušenostech ze sovětské invaze a několik dalších z historie československého vojenského letectva.

Paralela s holokaustem i Ukrajinou: Dukova slova o stejnopohlavních sňatcích budí vášně

Na kardinála Dominika Duku se snesla vlna kritiky kvůli vyjádření, ve kterém připodobnil „ohrožení“ dětí bez matky a otce k tomu, jemuž jsou vystaveni ukrajinští vojáci ve válce. Křesťané a židé jsou podle něj zároveň kvůli názorům na stejnopohlavní sňatky „opět jako za nacismu a komunismu pod tlakem“. Proti slovům bývalého pražského arcibiskupa se vymezila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či kandidátka do europarlamentu Danuše Nerudová. Ostrými slovy nešetřili ani představitelé židovské komunity.

Církevní žaloba? Ztrácí důležitost, i kdyby pro Taťánu svědčil sám papež, říká Brzobohatý

Celá církevní žaloba kvůli rozvodu zdánlivě působí jako seriózní dokument, ve finále to ale je cár papíru, který obsahuje jednu lež za druhou. Tak herec a hudebník Ondřej Brzobohatý zhodnotil žalobu, jejíž znění údajně předložila novinářům modelka Taťána Kuchařová. Podle něj na této skutečnosti nic nezmění ani renomovaní experti, kteří byli v kauze jeho exmanželkou údajně zneužiti.

Na Havla se ve vězení nesmělo sáhnout. K trestu byl třeba souhlas ministra, říká kardinál Duka

Václav Havel ve vězení patřil k vězňům, kteří mohli být potrestáni jen se souhlasem ministra vnitra. Na společný pobyt v plzeňské věznici na Borech vzpomněl v rozhovoru emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka. Podle něj v 80. letech už většina dozorců nevěřila v budoucnost komunistického režimu, proto se k vězňům chovali mírněji.

OBRAZEM: Klobouk na rakvi a věnec ve tvaru kamery. Kdo všechno se loučil s Jakubiskem?

Rodina a přátelé se v pražské svatovítské katedrále naposledy rozloučili se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem. Obřad byl jen pro zvané hosty. Dorazil například bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií a řada osobností českého i slovenského filmu. Smuteční mši odsloužil kardinál Dominik Duka. Podívejte se, kdo přišel Jakubiskovi dát poslední sbohem a jak smuteční obřad vypadal.

Duka omluvu od divadel nevysoudil. Nelíbily se mu hry o zneužívání dětí a vztahu k muslimům

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce, kteří se domáhali omluvy od brněnských divadel. Zásah do svých osobnostních práv spatřovali v uvedení dvou kontroverzních her na festivalu Divadelní svět Brno. Justice jim nevyhověla, poukazovala na svobodu slova a uměleckého projevu. Podle ÚS by soudci neměli být strážci morálky. Zamítnutím stížnosti kauza před českými soudy definitivně končí. Vyjádření Duky a zástupců divadel ČTK zjišťuje.

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.