reklama

Domov pro koně: Místo, kde našla stará a týraná zvířata lásku a pochopení

Když se Patricie Pitříková se svým přítelem Pavlem Malypetrem stěhovala na statek u Votic, dovezla si s sebou čtyři koně. I to je pro někoho příliš. Potřeba pomoci těmto nádherným bytostem ale byla tak silná, že se během deseti let azylu naplnila kapacita a na statku teď najdete dvaačtyřicet koní. Jsou mezi nimi senioři, vysloužilí sportovci, ale také ti, kteří byli v minulosti týraní. Kromě nich najdete na statku také psy, kočky, husy nebo slepice zachráněné z velkochovu.

reklama

Patricie s přítelem a jejich synem Pavlíkem pracují každý den na více než padesáti hektarech, kde mají koně naprostou volnost. Nikdo na nich nejezdí, nikdo je nenutí k žádným výkonům. Více než čtyřicítka koní je rozdělena do několika rodin, které si mezi sebou vytvořily silná pouta. Zvlášť jsou pak dva slepí koníci. Každý z nich má však svou „průvodkyni“. To je případ i osmnáctileté filmové hvězdy Pluta, kterého doprovází a hlídá dříve týraná kobylka Odetta.

/ fotografií

Umazlení senioři

Mezi nejstarší obyvatele azylu se řadí vysloužilý policejní kůň, který měl skončit na jatkách. Místo toho si jednatřicetiletý Aegle užívá prvotřídní péči na statku u Votic. Najdete tady i vítěze Velké Pardubické nebo ty, kteří za sebou mají nehezkou minulost. Stádo, které můžete vidět přibíhat na videu, pochází z nechvalně známé kauzy Vondruška. Je s nimi i hřebec Karlík, který se tři dny po příjezdu do azylu nedokázal sám postavit. Díky nepřetržité péči Patricie a Pavla se teď může prohánět po pastvinách spolu s ostatními.

Patricie s Pavlem si zakládají na individuálním přístupu ke každému zvířeti. Nehází takříkajíc všechny do jednoho pytle, ale chápou potřeby, které každý jejich svěřenec má – ať už jde o vysloužilé sportovce nebo seniory. „Péče o starého koně je trochu jiná, než je tomu u mladého. On potřebuje cítit a vědět, že je stále potřebný a že ho má někdo rád. Že tady má svou koňskou rodinu i člověčího parťáka, na kterého se může spolehnout,“ říká Pitříková v rozhovoru, který najdete nad článkem.

Pokud byste chtěli Domov pro koně podpořit, můžete například využít jejich transparentní účet, hmotnou pomocí (přírodní repelenty, mrkev, jablka, tvrdé pečivo) nebo například nákupem v jejich e-shopu, kde najdete přípravky pro koně i pro lidi.

Zajímají vás příběhy některých svěřenců ze statku u Votic? Chcete vědět, jak je to se seniory a jak mohou dva lidé zvládat péči o takové množství zvířat? Nenechte si ujít rozhovor, který najdete příští týden na našich stránkách.

K tématu

Tagy: rozhovor azyl záchrana zvířat koně týrání zvířat

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama