reklama

Když koně léčí a pomáhají: „To, co mohou lidem dát, nás okouzlilo.“

Píše se rok 2007 a u Českých Budějovic právě vzniká Vladykův dvůr. Organizace, která začíná se stádem pěti koní a poníků zachráněných z nevhodných podmínek, se chce zaměřit na výchovu dětí. „Na začátku byla touha spojit naše zkušenosti s koňmi s výchovou dalších generací, které se budou na koně dívat jako na živé bytosti,“ vzpomíná Markéta Schestauberová z Vladykova dvora. Tehdy ještě s kolegy netušila, kam je tato myšlenka za pár let zavede.

reklama

Během třinácti let fungování se mnohé změnilo. „Vzdělávali jsme se my i koně. V roce 2009 jsme se stali členy České hiporehabilitační společnosti (ČHS) a věnujeme se jednomu z oborů hiporehabilitace – Hiporehabilitaci v pedagogické a sociální praxi (HPSP),“ uvádí Schestauberová. HPSP je metoda speciální pedagogiky, sociální pedagogiky a také práce, která využívá kontaktu s koněm a interakce s ním jako prostředku k motivaci, aktivizaci, výchově a vzdělávání lidí se zdravotním postižením a specifickými potřebami. Díky usilovné práci se Vladykův dvůr dopracoval až ke statutu Střediska doporučené hiporehabilitace ČHS. Sedm koní složilo specializační zkoušky a organizace tak mohla začít naplno využívat potenciál těchto majestátních zvířat.

Léčí tělo i duši

Původně pětihlavé stádo se časem rozrostlo na šestnáct 16 koňských osobností. „Pomáhají dětem i dospělým nahlédnout do ‚koňského světa‘ a dozvědět se tak zároveň i něco o sobě samých,“ vypráví Markéta Schestauberová. Mezi „klienty“ koňských „terapeutů“ patří především děti do sedmnácti let, vše se děje pod dohledem instruktorů. „Při našich aktivitách nejde jen o pouhý kontakt s koněm a ježdění, ale především o rozvoj osobnosti dítěte ve všech oblastech – po fyzické, psychické i emocionální stránce, a to za pomoci ‚přirozené komunikace s koňmi‘. Tento způsob práce nabízí návrat ke kvalitám a hodnotám, k pravidlům a vztahům, které se ze života konzumní společnosti často vytrácejí,“ vysvětluje Schestauberová.

O cestě, kterou se ve Vladykově dvoře vydali, rozhodly dva okamžiky. Jedním z nich bylo objevení kouzla hiporehabilitace. „To, co všechno koně mohou lidem dát, co všechno se díky nim mohou lidé naučit a že mohou léčit tělo i duši, nás okouzlilo. Proto děláme to, co děláme,“ dodává Schestauberová. Tím druhým okamžikem bylo pak uvědomění si, že důležitější, než záchrana koní ze špatných podmínek, je výchova dětí k tomu, aby se zvířata do takové situace vůbec nedostala.

V současné chvíli je provoz organizace omezen. Od začátku března museli její pracovníci kvůli koronaviru pozastavit veškeré aktivity pro veřejnost. To však znamenalo zastavení financí potřebných na péči o koně. Proto spustil Vladykův dvůr adopce na dálku, díky kterým se můžete stát přítelem jejich „zvířecích terapeutů“. Ti však nejsou jedinými zvířaty „ve dvoře“. Kromě koní tam najdete i psy, krávy, prasata, kočky a jednoho kozlíka. Přispět můžete také ovsem nebo senem, které kvůli suchu znatelně podraží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29.

Konec hotovosti a peníze jen na čas. Jak chtějí světové banky změnit finanční systém

Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?

reklama

Domácí zpravodajství

Někteří senioři nemohli k urnám. Babiš vysvětluje neúspěch ve volbách i kauzou offshorů

Neúspěch hnutí ANO si jeho lídr Andrej Babiš vysvětluje tím, že mnozí jeho voliči nemohli jít k volbám, například senioři. V rozhovoru pro Rádio Z dále zmínil, že opozičním stranám nahrála kauza Pandora Papers nebo Černošice. Tamní městský úřad totiž Babiše pokutoval za přetrvávající střet zájmů. Dvě koalice vyhrály díky programu Antibabiš, dodal.

reklama