Donald Trump se odvolal proti zákazu kandidovat v primárkách ve státě Maine

Bývalý americký prezident Donald Trump podal v úterý odvolání proti rozhodnutí, které mu znemožňuje kandidovat v primárkách ve státě Maine, píše agentura AP. Nejvyšší volební úřednice tohoto amerického státu Shenna Bellowsová zakázala Trumpovi se zúčastnit republikánských primárek v souvislosti s jeho zapojením do útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021.

Na konci prosince státní tajemnice Bellowsová diskvalifikovala Trumpa z účasti v primárkách na základě málo používaného ustanovení 14. dodatku americké ústavy, který zakazuje se ucházet o veřejné funkce lidem zapleteným do vzpoury.

ČTĚTE TAKÉ: Ilegální migranti otravují krev naší země, hřímal Trump. Odborníci ho nařkli z nacismu

Trumpovi advokáti již dříve zpochybnili tvrzení Bellowsové, že se bývalý prezident zapojil do vzpoury. Tvrdí navíc, že úřednice, která již dříve Trumpa kritizovala, nemá pravomoc mu zakázat kandidovat ve stranických primárkách, které se uskuteční 5. března. „Tajemnice se měla vyloučit z případu vzhledem k předpojatosti vůči prezidentu Trumpovi,“ uvedli advokáti bývalého prezidenta. Podle nich navíc tajemnice zakládá své rozhodnutí na nevěrohodných důkazech. O odvolání bude rozhodovat nejvyšší soud ve státě Maine.

Podle agentury AP se také očekává, že Trumpovi advokáti podají v příštích hodinách odvolání k nejvyššímu soudu USA ohledně rozhodnutí nejvyššího soudu státu Colorado, který označil Trumpa za nezpůsobilého vykonávat prezidentský úřad. I v tomto případě soud argumentoval zapojením Trumpa do násilného vniknutí do sídla Kongresu v lednu roku 2021.

Podle agentur je Trump jasným favoritem hlasování o republikánském kandidátovi na prezidenta. Jeho odpůrci podali mnoho podnětů, aby zabránili bývalému prezidentovi kandidovat kvůli útoku na sídlo Kongresu a jeho snahám zvrátit výsledky volby amerického prezidenta v roce 2020. Trump a jeho spojenci označili tyto snahy za protidemokratické.

V jádru sporů o Trumpovu účast ve volbách leží 14. dodatek americké ústavy, konkrétně jeho třetí paragraf, podle něhož nesmí jakýkoliv úřad, vojenský ani civilní, ve Spojených státech zastávat ten, kdo odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil „povstání nebo vzpoury proti (ústavě) nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům“ ústavy. Opatření bylo do zakládajícího dokumentu přidáno po občanské válce a mělo zajistit, aby se o úřad nemohli hlásit zástupci Konfederace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Parlamentní volby v Srbsku

Tagy:
primárky odvolání ústava USA Donald Trump kandidatura Maine Kongres Spojených států amerických Shenna Bellows