reklama

Tři lidé zemřeli na covid, i když dostali obě dávky vakcíny. Americké úřady věc prošetřují

V americkém Michiganu zaznamenali téměř 250 nakažených lidí, kteří před více než dvěma týdny obdrželi druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Tři lidé navíc nemoci podlehli. Podle amerických lékařů se může jednat o dozvuky prodělané nemoci ještě před aplikací poslední dávky. Informaci zveřejnil web Detroit News.

reklama

Tři lidé zemřeli a dalších 243 je pozitivních na koronavirus i po naočkování oběma dávkami proti nemoci. Zmíněná skupina lidí nahlašovala pozitivní testy i po vakcinaci mezi 1. lednem a 31. březnem. Všichni byli nejméně dva týdny po podání druhé dávky, sdělila webu Detroit News Post mluvčí michiganského ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb Lynn Sutfinová.

„Někteří ale mohou být ze seznamu vyškrtnuti, protože se může jednat pouze o dozvuky pozitivního testu, který měli ještě před kompletním ukončením očkovacího procesu,“ zdůraznila Sutfinová. Podle ní všichni podstoupí další testy, aby se potvrdilo, že mají v těle dostatek protilátek.

Oproti těm, kteří jsou pozitivní, ale neočkováni, jsou jedinci patřící do této skupinky 250 lidí častěji bezpříznakoví. Z nich 117 bylo v minulosti hospitalizováno, lékaře však znepokojuje, že jedenáct z nich skončilo v nemocnici znovu. „Tři nakažení starší 65 let následně ve zdravotnickém zařízení zemřeli, dva byli pouhých 48 hodin po druhé dávce očkování,“ oznámila Sutfinová.

Budování imunity může trvat déle

Podle ní může jít zejména o zpožděné vytváření imunity, která je ve většině případů dostatečná již během dvou týdnů. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už zjišťuje data a zkoumá, zda se jednalo o ojedinělá úmrtí, nebo je delší budování imunity trendem rizikové skupiny.

V USA se Michigan stal prvním státem, kde se podobné případy objevily. Epidemie se tam ale v posledních týdnech zhoršuje, celkově zdravotníci zaznamenali již 700 tisíc případů. Guvernérka Gretchen Whitmerová navíc varuje, že denní čísla se mohou postupně zvyšovat. Ke 4. dubnu bylo v Michiganu naočkováno asi 2,95 milionu obyvatel, tedy zhruba 36,5 % z populace. Celkem bylo podáno přibližně 4,7 milionu dávek.

Tagy:
ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bojuje o zlato, basketbalisté hrají s USA
OH 2021

Živě
ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bojuje o zlato, basketbalisté hrají s USA

 • Aktualizováno
 • Získá Česko na olympijských hrách v Tokiu již čtvrtou zlatou medaili? V cestě za nejcennějším kovem stojí tenistce Markétě Vondroušové už jen Švýcarka Belinda Bencicová. Důležitý zápas čeká také české basketbalisty, kteří na závěr základní skupiny hrají se silným výběrem USA. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté. Nedařilo se ani střelkyni Nikole Šarounové a golfistovi Ondřeji Lieserovi.

  Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
  Počasí

  Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
  Volby 2021

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

  Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

  Do práce jen s očkováním. Po Facebooku a Googlu vyžaduje vakcínu i Disney či Uber

  Po internetových gigantech Facebooku a Googlu se pro povinné očkování rozhodly další společnosti ve Spojených státech. Vakcinaci bude vyžadovat také Disney a po některých zaměstnancích i obchodní řetězec Walmart. Americké firmy dále z důvodu stoupajícího počtu nově nakažených lidí zavádí znovu povinnost zakrytých úst a nosu. Informoval o tom deník Los Angeles Times.

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

  Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

  reklama