Švédsko před rokem zvolilo cestu minimálních koronavirových opatření a snahy udržet ekonomiku v chodu. Ze svého kurzu severská země během pandemie ani jednou neuhnula. I přes otevřené školy, restaurace i bary stát proplouvá krizí lépe než uzamknuté Česko. Na covid ve Švédsku totiž zemřelo dvakrát méně lidí než u nás.
Zatímco v Česku znamená zpřísnění opatření například uzavření restaurací či zákaz přejíždění mezi okresy, ve Švédsku to samé slovní spojení znamená zpravidla „jen“ upravení otevírací doby podniků. Skandinávská země zvolila v boji s pandemií naprosto odlišný přístup než zbytek Evropy a i přes hlasitou kritiku, a to i od svých vlastních občanů, svou agendu drží stále stejnou. Minimum zákazů – maximum doporučení.
O tom, nakolik byla švédská strategie lepší nebo horší než jinde, se experti přou. Čísla ale hovoří jasně. Za celou dobu pandemie ve Švédsku zemřelo 13,5 tisíce lidí, zhruba stejně lidnaté Česko už sečetlo 27 tisíc mrtvých. Je zapotřebí říci, že Švédsko určitě není žádný koronavirový premiant, například v sousedním Finsku zemřelo na covid „pouze“ 846 lidí. Stockholmská vláda ale dosáhla pro vládu i občany snesitelného mixu koronavirových opatření, při kterém se mohou Švédové nadále bavit.
Jak to tedy ve Švédsku vypadá?
- Restaurace, bary i kavárny jsou otevřené, v rámci jedné skupiny je mohou navštívit maximálně čtyři lidé. Podniky musejí každý den zavřít nejpozději v půl deváté večer.
- Otevřené jsou i všechny obchody, majitelé ale mají v závislosti na velikosti prodejny regulovat počet návštěvníků na jednom místě.
- V chodu jsou i obchodní centra, i zde platí omezení počtu lidí uvnitř prodejny.
- Omezení platí na kulturní akce. Na akce na stání a uvnitř objektu může jen osm lidí (to platí i pro domácí párty), na ty vsedě padesát. Pro venkovní akce platí limit sto lidí.
- Školy jsou otevřené.
- Nošení roušek je silně doporučené, na ulici je většinou ale nikdo nenosí.
A to výše zmíněná opatření platí pro třetí a ve Švédsku nejvyšší pandemický stupeň. Informoval tom web The Local. Restrikce se tak výhledově mají uvolňovat.
Rétorika švédských autorit se přitom výrazně neliší od ostatních politiků a epidemiologů v Evropě. Všichni v zemi apelují na občany, aby dodržovali opatření a „ještě chvíli“ vydrželi.
„Vím, že řada lidí je už neskutečně unavená, ale určitě ještě nejsme u konce,“ komentoval například pro The Local Johan Carlson, který ve Švédsku vede Agenturu pro veřejné zdraví. „Riziko infekce je stále velmi vysoké. Musíme se nadále snažit redukovat počet lidí, se kterými se potkáváme,“ doplnil.
Švédský úspěch tak zjevně spočívá nikoli v přísných opatřeních, ale v disciplinovaném obyvatelstvu a vládě, která dokáže i pro Čechy měkká opatření lidem dobře vysvětlit.