reklama

Žádné světlo na konci tunelu. Sestřičkám kvůli covidu zrušili dovolené přes svátky

Letošní rok byl pro zdravotníky kvůli pandemii koronaviru obzvlášť náročný. Situace se v některých nemocnicích nezlepšila ani o svátcích. A zatímco si lidé po celé republice užívají vánoční atmosféru doma s rodinou, zdravotníci letos zažívají Vánoce, jaké dosud neměli. Zrušená volna, náročné směny a vidina na zlepšení je zatím nedohlednu.

reklama

Jana Pazourková zrovna plánuje vánoční služby na urgentním příjmu jihlavské nemocnice. Některým kolegyním musela oznámit nepříjemnou zprávu. „Řešili jsme tu kolegyni, která musela do karantény. Po ní si sestřičky rozebraly služby poměrně rychle, takže jsme rádi, že jsou natolik kolegiální a ještě mají síly na to vzít služby navíc,“ říká staniční sestra.

Každý den sem sanitky přivezou zhruba 25 nových pacientů. „Stavy pacientů jsou vážné a pro nás je to náročné. Holky jsou unavené a popravdě se už těšíme na nějaký odpočinek. Ale pořád nevidíme světlo na konci tunelu,“ dodává Pazourková.

Dovolenou sestřičkám zrušili

Na hraně svých možností jsou zdravotníci a lékaři také v havlíčkobrodské nemocnici. „Aktuálně máme stoprocentně zaplněné oddělení anesteziologie a resuscitace a další pacienti, kteří potřebují plicní ventilaci nebo přístroje high flow, jsou na interní jednotce,“ popisuje současnou situaci mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Podle zástupce primáře interního oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě Aleše Bílka měly zdravotní sestry naplánované dovolené, vzhledem k současné situaci je ale musely zrušit. „Vzhledem k tomu, že nám nařídili antigenní a PCR testy a budeme v brzké době řešit i očkování proti covidu, musely se z dovolených stáhnout,“ informuje Bílek. O volno přišly také sestry, které pracují na odběrových místech. S testováním jim vypomáhá armáda i hasiči.

Přesto se personál snaží na sváteční atmosféru nerezignovat, po chodbách chodí s vánočními čelenkami a na COVID oddělení nechybí ozdobený stromeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama