reklama

Žádné světlo na konci tunelu. Sestřičkám kvůli covidu zrušili dovolené přes svátky

Letošní rok byl pro zdravotníky kvůli pandemii koronaviru obzvlášť náročný. Situace se v některých nemocnicích nezlepšila ani o svátcích. A zatímco si lidé po celé republice užívají vánoční atmosféru doma s rodinou, zdravotníci letos zažívají Vánoce, jaké dosud neměli. Zrušená volna, náročné směny a vidina na zlepšení je zatím nedohlednu.

reklama

Jana Pazourková zrovna plánuje vánoční služby na urgentním příjmu jihlavské nemocnice. Některým kolegyním musela oznámit nepříjemnou zprávu. „Řešili jsme tu kolegyni, která musela do karantény. Po ní si sestřičky rozebraly služby poměrně rychle, takže jsme rádi, že jsou natolik kolegiální a ještě mají síly na to vzít služby navíc,“ říká staniční sestra.

Každý den sem sanitky přivezou zhruba 25 nových pacientů. „Stavy pacientů jsou vážné a pro nás je to náročné. Holky jsou unavené a popravdě se už těšíme na nějaký odpočinek. Ale pořád nevidíme světlo na konci tunelu,“ dodává Pazourková.

Dovolenou sestřičkám zrušili

Na hraně svých možností jsou zdravotníci a lékaři také v havlíčkobrodské nemocnici. „Aktuálně máme stoprocentně zaplněné oddělení anesteziologie a resuscitace a další pacienti, kteří potřebují plicní ventilaci nebo přístroje high flow, jsou na interní jednotce,“ popisuje současnou situaci mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Podle zástupce primáře interního oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě Aleše Bílka měly zdravotní sestry naplánované dovolené, vzhledem k současné situaci je ale musely zrušit. „Vzhledem k tomu, že nám nařídili antigenní a PCR testy a budeme v brzké době řešit i očkování proti covidu, musely se z dovolených stáhnout,“ informuje Bílek. O volno přišly také sestry, které pracují na odběrových místech. S testováním jim vypomáhá armáda i hasiči.

Přesto se personál snaží na sváteční atmosféru nerezignovat, po chodbách chodí s vánočními čelenkami a na COVID oddělení nechybí ozdobený stromeček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

K věci

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama