Zjištění v kauze Dozimetr rozporují obhajobu Mlejnka. Chtěl dělat byznys, tvrdí novinář

V důležitém dokumentu kauzy Dozimetr, na který se vláda odkazuje, byly zavádějící i nepravdivé informace, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS investigativní novinář Janek Kroupa. Šlo totiž o neověřená fakta. Kroupa ve svém článku na webu Seznam Zprávy odhaluje, že nový ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek chtěl s podezřelými „dělat byznys“.

„Základní posun je, že hlavní argument vlády k ponechání Mlejnka na pozici ředitele civilní rozvědky byl dokument, který zástupci použili, aniž by si ho nechali ověřit. Byly v něm zavádějící, ale i nepravdivé informace,“ uvedl Kroupa ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tato nová zjištění tak podle něj zpochybňují, že Mlejnek sehrál při odhalení skupiny podnikatele Michala Redla pozitivní roli. Tak ho totiž obhajovali ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS). „Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr,“ oznámil ministerský předseda, později dodal, že ještě před tím, než do případu vstoupilo státní zastupitelství.

Zavádějící náznak

Klíčovou větu, která vnesla na kauzu nové světlo, cituje web Seznam Zprávy. „Z obsahu našich hovorů jsem dospěl k závěru, že je nutné obrátit se na policii, což jsem učinil,“ tak líčí roli Petra Mlejnka bývalý člen dozorčí rady pražského dopravního podniku a svědek Michal Zděnek.

Jenže Zděnek se tehdy prý na policii neobrátil a nepodal například trestní oznámení, jak by jeho věta mohla naznačovat. Bylo to právě naopak, policie si našla Zděnka sama. „Pan Mlejnek říkal jen část informací, některé informace zatajoval,“ vysvětlil Kroupa.

Mlejnek byl podle novináře navíc v kontaktu s daleko větší skupinou z lidí zapojených do kauzy Dozimetr, a to například s Pavlem Dovhomiljou nebo Luďkem Štefflem. Dokonce jim posílal servilní zprávy a obchodní nabídky, on s nimi chtěl dělat byznys,“ dodal jasně Kroupa.

Tagy:
policie podnikání Vít Rakušan ODS Petr Fiala korupce Starostové a nezávislí Dopravní podnik hl. m. Prahy Janek Kroupa Seznam Zprávy kauza Dozimetr Petr Mlejnek

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Šéf ukrajinské rozvědky potvrzuje dlouhodobé spekulace: Putin má tři dvojníky

20:38

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

19:40

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

19:03

Česko nebude tolerovat ruské hanebné jednání, prohlásil Lipavský

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Domácí zpravodajství

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.