Spolu se pustila do Čižinského kvůli Dozimetru II. Překrucujete fakta, kontruje starosta

Předvolební boj začíná v Praze nabírat na obrátkách. Koalice Spolu ve středu představila nové důkazy v takzvané kauze Dozimetr II, která se točí kolem bývalého náměstka Petra Hlubučka a údajně předraženého prodeje pozemků v Lysolajích. Lídr kandidátky Bohuslav Svoboda (ODS) společně s radní Hanou Marvanovou také zmiňovali lídra kandidátky Praha sobě Jana Čižinského, jenž podle nich pro podezřelý převod majetku několikrát hlasoval. Čižinský však oponuje, že Marvanová převrací fakta a sami politici koalice Spolu mají máslo na hlavě.

„Musím s překvapením konstatovat, že tady máme nové šíbry. Novou skupinu lidí, kteří se pokouší peníze občanů používat sami pro sebe. Už to není jenom dopravní podnik, ale přesunulo se to i do oblastí pozemků a výstavby. Paradoxní na tom je, že ti, co nejvíce tvrdí, jak na magistrátu bojují proti korupci, tak se ukazuje, že jsou součástí celku, kterému já říkám noví šíbři,“ řekl Svoboda v úvodu tiskové konference. Narážel tím právě na Prahu sobě, která se značně angažovala v kauze Dozimetr Petra Hlubučka.

Zástupci Spolu pak na tiskové konferenci řekli, že podezřelý prodej pozemků v Lysolajích sahá až do roku 2012, kdy Hlubuček jako starosta inicioval, aby byl městský pozemek o rozloze 55 000 metrů čtverečních svěřen do správy radnice. To se stalo o dva roky později, ale za přísných podmínek, kdy mimo jiné nesměl být prodán.

Původní podmínky byly podle Spolu poté změněny. Hlubuček navíc údajně představil jiného strategického partnera pro výstavbu sociálních a dalších bytů, než který pak při prodeji pozemku vystupoval jako vlastník okolních parcel, což mu zajistilo exkluzivitu při koupi. Prodej podle Marvanové a Svobody před několika lety podpořili někteří zástupci Pirátů a Prahy sobě. Podle Marvanové se transakce uskutečnila za výrazně podhodnocenou cenu a Praha tím přišla minimálně o 100 milionů korun.

Role Čižinského

Oba politici pak několikrát zmínili jméno lídra Prahy sobě Jana Čižinského, jenž u důležitých hlasování neměl chybět. V materiálech, které byly rozdány novinářům, se rovněž objevuje otázka: „Jan Čižinský, jaká je jeho role?“

Sám starosta Prahy 7 však jakýkoliv svůj podíl popírá a upozornil, že stejně hlasovali také představitelé dnešní koalice Spolu. „Zaprvé, v roce 2014 ani 2017 Praha sobě na magistrátu nebyla, takže ani nemohla pro prodej pozemků hlasovat. Naopak pro hlasoval také Jan Wolf, současná čtyřka kandidátky Spolu. Takže to jen paní Marvanová překrucuje fakta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Svoboda s Marvanovou také připomněli, že společnost bpd partners, která byla původním Hlubučkovým strategickým partnerem v rámci projektu, poslala v roce 2018 Praze sobě jeden milion korun na kampaň. „Za co Praha sobě dostala milion korun od bpd partners, tedy od firmy, která je do těchto transakcí s pozemky zapojena?“ ptal se Svoboda na tiskové konferenci.

Lídr Prahy sobě však odmítl jakékoliv ovlivňování. „Fakt, že bpd partners je jedním z řady zcela průhledných dárců Prahy sobě, je známý a můžete jej od začátku najít na transparentním účtu – to není žádná senzace. Žádný z našich dárců výměnou za podporu naši transparentní politiky nikdy nic nedostal a nedostane,“ reagoval Čižinský.

„Nicméně je skvělé, že koalice Spolu tuhle kauzu vytáhla. Alespoň můžeme vyjasnit, že pozemky skončily ne v rukou bpd, ale v rukou sponzorů koalice Spolu, jak o tom píší média. Takže jsme u stejného schématu jako v případě koupaliště Džbán. Kamarádi koalice Spolu koupí pozemky, a teď na nich staví lukrativní vily a byty,“ sdělil Čižinský. „Jinak myslím, že tyhle pomluvy, spíše než v realitě, mají oporu v průzkumech, kde Spolu jde dolů a Praha sobě roste,“ dodal starosta Prahy 7.

Trestní oznámení

Svoboda novinářům řekl, že na posledním zasedání zastupitelů v tomto volebním období bude chtít Spolu položit současnému vedení několik dotazů týkajících se prodeje pozemků. Zároveň bude prosazovat, aby Marvanová byla pověřena podáním trestního oznámení. Vytvořit má také podnět pro magistrátní kontrolní výbor.

Na dotaz Marvanová řekla, že trestní oznámení jako zastupitelka a občanka zatím nechystá. „Podané občanem nemá takovou váhu, jako když jej podá subjekt, který je poškozen, v tomto případě tedy městem. Podle nás přišlo o peníze velkého rozsahu. Proto by hlavní město mělo podat trestní oznámení. Já se toho ráda zhostím, pokud k tomu budu zastupiteli zmocněna,“ řekla Marvanová.

Na konci roku 2021 podali kvůli pozemku v Lysolajích trestní oznámení na neznámého pachatele pražští Piráti. Nechali si udělat posudek, podle kterého hodnota byla 6 717 Kč za metr čtvereční, avšak prodán byl za 2 499 Kč za metr čtvereční. Letos v červnu pražští zastupitelé rozhodli, že magistrát prodej prověří.

Tagy: