reklama

Drama na Ruzyni. Letoun vjel na dráhu přímo před přistávající boeing

Dramatické okamžiky zažilo v úterý večer Letiště Václava Havla v Praze. Málem tam došlo ke střetu dvou letadel. Před přistávajícím Boeingem 737 se totiž přímo na dráze zjevil jiný letoun. Včas naštěstí zareagoval letový dispečink, který srážce zabránil.

reklama

K incidentu došlo v úterý krátce po 22. hodině. Pilot stroje ATR 72-600F ze společnosti ASL Airlines Ireland mířící do Paříže se rozhodl vjet na ranvej ruzyňského letiště právě v okamžiku, kdy na ni přilétal Boeing 737 společnosti ASL Airlines Belgium letící z Brna.

Srážce zabránil dispečer letového provozu, který přistávajícímu letadlu nařídil, aby se zvedlo a pouze nad dráhou proletělo. Stroj na zemi mezitím z ranveje odstartoval.

Na vině byl zřejmě pilot menšího letadla, které čekalo na ranveji. Podle webu Novinky.cz dostal povolení najet k vyčkávacímu místu, kde měl zůstat stát, dokud boeing nepřistane. To se ale pilot zřejmě rozhodl nerespektovat, u přikázaného stanoviště nezastavil a vjel na dráhu.

Richard Klíma z Řízení letového provozu České republiky uvedl, že letadlo irské společnosti překročilo chybou pilota tzv. stop příčku a narušil ochranou zónu runwaye. S ohledem na tuto situaci řídící letového provozu nařídil přistávajícímu Boeingu 737, aby provedl takzvaný průlet.

Na letišti provoz nebyl přerušen

Podle Řízení letového provozu naštěstí s ohledem na vzdálenost obou letounů nebyla ohrožena bezpečnost a nemusel být přerušen ani provoz na letišti. Boeing dráhu přeletěl a obloukem se vrátil. Druhé letadlo mezitím odstartovalo.

„Tento druh událostí v letovém provozu není ojedinělý. V roce 2020 jsme zaznamenali čtyři události a v roce 2019 těchto událostí bylo sedmnáct. Je na nich poměrně dobře vidět zmenšující se objem provozu na letišti Praha,“ uvedl Klíma.

Celý incident se nyní bude vyšetřovat ve spolupráci s Úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a irskou stranou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Až osm a půl milionu respirátorů FFP2 v Německu od třinácti dodavatelů nechrání proti koronaviru tak, jak by měly. Vyplývá to z testů společnosti Dekra, která se specializuje na kontrolu a certifikaci výrobků. Podle ní standardně používané testy pro respirátory nejsou vyvinuté na sledování jejich odolnosti vůči virům, ale soustředí se na to, zda splňují podmínky týkající se bezpečnosti práce.

Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský
Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Poprask na Lvech: Herci pod palbou kritiky za pokuřování bez respirátorů
Další články
reklama
reklama