reklama

Drama na Ruzyni. Letoun vjel na dráhu přímo před přistávající boeing

Dramatické okamžiky zažilo v úterý večer Letiště Václava Havla v Praze. Málem tam došlo ke střetu dvou letadel. Před přistávajícím Boeingem 737 se totiž přímo na dráze zjevil jiný letoun. Včas naštěstí zareagoval letový dispečink, který srážce zabránil.

reklama

K incidentu došlo v úterý krátce po 22. hodině. Pilot stroje ATR 72-600F ze společnosti ASL Airlines Ireland mířící do Paříže se rozhodl vjet na ranvej ruzyňského letiště právě v okamžiku, kdy na ni přilétal Boeing 737 společnosti ASL Airlines Belgium letící z Brna.

Srážce zabránil dispečer letového provozu, který přistávajícímu letadlu nařídil, aby se zvedlo a pouze nad dráhou proletělo. Stroj na zemi mezitím z ranveje odstartoval.

Na vině byl zřejmě pilot menšího letadla, které čekalo na ranveji. Podle webu Novinky.cz dostal povolení najet k vyčkávacímu místu, kde měl zůstat stát, dokud boeing nepřistane. To se ale pilot zřejmě rozhodl nerespektovat, u přikázaného stanoviště nezastavil a vjel na dráhu.

Richard Klíma z Řízení letového provozu České republiky uvedl, že letadlo irské společnosti překročilo chybou pilota tzv. stop příčku a narušil ochranou zónu runwaye. S ohledem na tuto situaci řídící letového provozu nařídil přistávajícímu Boeingu 737, aby provedl takzvaný průlet.

Na letišti provoz nebyl přerušen

Podle Řízení letového provozu naštěstí s ohledem na vzdálenost obou letounů nebyla ohrožena bezpečnost a nemusel být přerušen ani provoz na letišti. Boeing dráhu přeletěl a obloukem se vrátil. Druhé letadlo mezitím odstartovalo.

„Tento druh událostí v letovém provozu není ojedinělý. V roce 2020 jsme zaznamenali čtyři události a v roce 2019 těchto událostí bylo sedmnáct. Je na nich poměrně dobře vidět zmenšující se objem provozu na letišti Praha,“ uvedl Klíma.

Celý incident se nyní bude vyšetřovat ve spolupráci s Úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a irskou stranou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama