Podle vyšetřovatelů leteckého neštěstí v Indonésii, kde se v sobotu krátce po startu zřítilo letadlo se 62 cestujícími na palubě, letoun neexplodoval ve vzduchu. Kromě trosek a těl obětí se našly také dvě černé skříňky, které pomohou s dalším vyšetřováním.
Vyšetřovatel indonéského Národního výboru pro bezpečnost dopravy (KNKT) Nurcahyo Utomo uvedl, že letadlo společnosti Sriwijaya Air, které se o víkendu zřítilo do Jávského moře se 62 lidmi na palubě, se na základě dosud nalezených úlomků pravděpodobně rozpadlo až po zřícení do vody. „Nevíme to jistě, ale když se podíváme na trosky, jsou rozptýleny v oblasti, která není příliš rozlehlá. Kdyby explodovalo ve vzduchu, trosky by byly rozptýleny na větší ploše,“ řekl v pondělí podle Daily Mail Utomo.
Boeing se zřítil do moře, na palubě bylo 62 cestujících, potvrdil indonéský ministr
Indonéské aerolinky Sriwijaya Air v sobotu odpoledne ztratily kontakt s letadlem Boeing 737-500 letícím z Jakarty. Indonéský ministr dopravy potvrdil, že se stroj zřítil do moře. Na palubě bylo 62 cestujících, vesměs Indonésanů. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka se spojem neletěli žádní Češi.
Let číslo 182 odstartoval z mezinárodního letiště Soekarno-Hatta na 90minutový let přes Jávské moře mezi Jakartou a Pontianakem v Západním Kalimantanu. Ve 14:40 (pouhé čtyři minuty po startu) se Boeing 737-500 propadl o více než tři tisíce metrů za méně než 60 sekund.
Soerjanto Tjahjanto, šéf indonéské Agentury pro bezpečnost dopravy, uvedl, že úřady našly dvě černé skříňky v moři. Potápěči se je nyní snaží vylovit spolu s částmi těl a troskami letadla. „Vyvíjíme veškeré úsilí, abychom oběti našli a zachránili, a všichni se modlíme, aby je bylo možné najít,“ řekl indonéský prezident Joko Widodo.
Dvanáct plavidel – včetně čtyř válečných lodí – bylo rozmístěno v pátrací a záchranné operaci mezi ostrovem Lancang a ostrovem Laki, který je součástí souostroví Tisíce ostrovů severně od Jakarty. Kapitán Surya Hadi, velitel záchranného člunu, řekl místní televizi, že byly nalezeny lidské ostatky. „Našli jsme části těl, záchranné vesty, avtur (palivo pro leteckou turbínu) a trosky letadla,“ sdělil kapitán.
Ratih Windaniová, jedna z pasažérek letu, zveřejnila selfie se svými smějícími se dětmi poté, co rodina nastoupila do letadla. „Sbohem, rodino. Prozatím míříme domů,“ připsala žena k fotce.
Ratih Windaniová sdílela fotku těsně předtím, než letadlo vzlétlo. Zdroj: twitter.com
Její bratr Irfansyah Riyanto se po zprávě o zřícení letounu jako desítky dalších zoufalých příbuzných pasažérů rozjel na jakartské letiště. V neděli stále doufal v dobré zprávy ohledně sestry, rodičů a dalších členů rodiny, kteří byli na palubě letadla. „Cítíme se bezmocní, můžeme jen čekat a doufat, že brzy budeme mít nějaké informace,“ sdělil Riyanto s tím, že rodina původně plánovala letět jindy. Na poslední chvíli si to ale rozmyslela.
Policie požádala rodiny, aby poskytly informace, které jim pomohou identifikovat všechna nalezená těla, například zubní záznamy a vzorky DNA. Bratr druhého pilota Diega Mamahita Chris řekl, že byl požádán o vzorek krve. „Diego je dobrý člověk, stále věříme, že přežil,“ sdělil Mamahit.
Mysleli jsme, že jde o bombu nebo tsunami
On a pilot Afwan (celé jméno pilota, pozn. red.) měli za sebou léta zkušeností s komerčním létáním.
Rybář jménem Solihin BBC sdělil, že byl zrovna na moři, když letadlo spadlo poblíž jeho lodi. „Letoun spadl jako blesk do moře a explodoval ve vodě. Bylo to docela blízko nás, střepy jakési překližky téměř zasáhly mou loď. Mysleli jsme si, že je to bomba nebo tsunami, protože pak jsme viděli, že voda vystříkla vysoko. Byli jsme velmi šokovaní a přímo jsme viděli trosky letadla a palivo kolem naší lodi,“ sdělil rybář.
Obyvatelé nedalekého ostrova uvedli, že zaslechli dva výbuchy, než objevili kovové kousky, kabely a úlomky letadla plovoucí v moři.