Drsné bitky obyvatel s policií a zabavování bytů. Brutální uzávěra Šanghaje nefunguje

V čínské finanční metropoli Šanghaji, která je více než dva týdny pod přísnou uzávěrou, se s policií střetli obyvatelé bytového komplexu, kam úřady chtějí umístit nakažené koronavirem. Informovala o tom v pátek agentura AFP na základě záběrů, které se objevily na čínských sociálních sítích. Majitel bytů později uvedl, že se situace uklidnila. Demonstrace nájemníků nicméně ukazuje rostoucí nespokojenost lidí s přísnou uzávěrou.

Na nahrávkách, které kolovaly po čínském internetu, než je smazala státní cenzura, byla vidět skupina lidí demonstrujících před rezidenčním komplexem. Jeho vchod střežil kordón policistů, na které demonstranti křičeli. Podle AFP šlo o nájemníky, kterým úřady zabavily byty, aby je poskytly nakaženým, kteří musí do izolace. Na záběrech policie několik demonstrujících zadržela.

K napětí před rezidenčním areálem se vyjádřil čínský developer, který objekt nechal vybudovat. Podle něj se situace uklidnila. Firma uvedla, že úřady nařídily 39 domácnostem, aby se vystěhovaly a poskytly své byty pro izolaci nakažených koronavirem. Společnost dodala, že „někteří nájemníci kladli odpor“ proti rozhodnutí úřadů.

Demonstrace jsou v Číně méně časté než na Západě. Oficiální média o nich obvykle neinformují a prakticky jediný způsob, jak se o nich mohou Číňané dozvědět, představují internet a sociální sítě. Na nich však příspěvky kontroluje a případně odstraňuje státní cenzura.

Obyvatelé jsou lockdownem vyčerpaní

Lidé, u kterých se prokáže covid, musí v Číně do izolace. Úřady je posílají do speciálních center. Kvůli velkému růstu počtu případů v Šanghaji v posledních týdnech ale kapacity stávajících středisek přestávají stačit a úřady musí hledat nové ubytovací kapacity. V pátek se v Šanghaji prokázalo 23 000 nových případů koronaviru a podobně silné byly přírůstky i v uplynulých dnech.

Podle agentury AFP je střet mezi policií a nájemníky dalším signálem, že obyvatelé čínské megalopole jsou přísnými pandemickými opatřeními vyčerpáni; mimo jiné jim život komplikuje stále složitější obstarávání základního zboží včetně potravin.

Přísná uzávěra jednoho z center čínského finančního a průmyslového sektoru má i rozsáhlé ekonomické dopady. Podle agentury Reuters čínské ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže šesti stovkám klíčových průmyslových firem, aby obnovily svou výrobu. Do závodů poslalo ministerstvo své týmy. „Pokud by se dodavatelům v Šanghaji a okolí nepodařilo obnovit výrobu, tak je možné, že by v květnu čínští výrobci aut museli zastavit produkci,“ řekl šéf automobilky Xpeng Che Siao-pcheng.

Kvůli přísnému lockdownu většina obyvatel Šanghaje, kde žije na 26 milionů lidí, nesmí opustit svůj domov. Úřady pohrozily přísnými tresty těm, jež nařízení poruší.

Tagy: