CNN Prima News důchodci

důchodci

Výpis příspěvků ke štítku „důchodci“

Do důchodu později než v 65 letech? Podle Jurečky je to nevyhnutelné, nejsou prý peníze

12. října 2022 21:24

Pětašedesát let, stávající věková hranice pro odchod do důchodu, je v ohrožení. Její prolomení označil za nevyhnutelné ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který za to čelí kritice opozice. Pracovat déle než do pětašedesáti je už teď pro řadu lidí problém. Další se obávají toho, že se penze ani nedožijí. Jurečka ale upozorňuje, že na důchody jinak nebude.

Vláda chce od ledna přidat důchodcům. Někteří senioři si přilepší méně než ostatní

19. září 2022 12:00

Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí se zřejmě navýší o 140 korun. K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu počítaná podle odpracovaných let a výdělků. Návrh nařízení o valorizaci penzí zveřejnila na svém webu vláda.

MHD zdarma, zastropovat ceny a 6000 pro důchodce. Babiš přišel s krizovým plánem

8. září 2022 14:59

Opoziční hnutí ANO připravilo krizový plán pro Česko, obsahuje 28 bodů. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání stínové vlády to řekl předseda ANO Andrej Babiš. Navrhuje například zastropovat ceny elektřiny a plynu na 1 500 korun za MWh, snížit daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na pět procent nebo zavést příspěvek 5 000 korun na každé nezaopatřené dítě do 26 let, a to měsíčně až do dubna příštího roku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

21. května 2022 05:51

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Další mimořádné zvýšení důchodů. Od září vzrostou v průměru o 700 korun

10. května 2022 12:12
Aktualizováno

Kvůli vysoké inflaci se od září znovu mimořádně zvednou důchody. Zásluhový procentní díl penze by měl vzrůst o 5,2 %. Starobní důchod by se tak měl zvýšit zhruba o 700 korun. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná valorizace bude po běžném lednovém přidání kvůli prudkému zdražování letos už podruhé. Výdaje z rozpočtu by měly podle ministra činit osm miliard korun. Poprvé se penze kvůli růstu cen zvednou už od června.

Důchodci si polepší, letos už potřetí. Kvůli válce mohou dostat předvánoční dáreček

2. dubna 2022 17:19

Senioři jsou v Česku jedinou skupinou, které se příjem ze zákona pravidelně zvyšuje. Důchody totiž reagují na vývoj inflace. Jistotu zákonného zvyšování některých dalších sociálních dávek ale už nemají například rodiny s dětmi, podnikatelé nebo zaměstnanci. Ti jsou odkázáni na jednorázová rozhodnutí politiků. Vzhledem k turbulentní ekonomické situaci způsobené válkou na Ukrajině se tak čeští důchodci během letošního roku zřejmě dočkají už třetího zvýšení důchodů, mělo by přijít před Vánoci.

Celý život jezdil bez řidičáku. Chytili ho až po 71 letech za volantem

22. února 2022 07:14

Na silnicích se každý den stane velké množství různých bizarností a úsměvných situací. Mezi výjimečné patří ta, která se odehrála koncem ledna v anglickém městečku Bulell, které je předměstím Nottinghamu. Tamní policisté totiž víceméně namátkou zastavili řidiče, který jezdil bez řidičského oprávnění opravdu hodně dlouhou dobu.