CNN Prima News důchodci

důchodci

Výpis příspěvků ke štítku „důchodci“

Živě
ON-LINE: Vláda důchodce už odrbala, řekl Babiš. Zmínil nízkou porodnost i kolegu gynekologa

Aktualizováno

Sněmovní obstrukční peklo pokračuje. Zákonodárci dále jednají o sporných bodech důchodové reformy, očekává se další dlouhý den v dolní komoře. První poslanci přihlášení do řádné diskuse se v úterý dostali ke slovu po šesti hodinách. Následně se ale začali přít prostřednictvím krátkých reakcí na vystoupení předřečníků, které se protáhly až do středečního odpoledne. Celé dění z Poslanecké sněmovny můžete sledovat v našem on-line článku.

Vláda schválila zvýšení věku odchodu do důchodu. Reforma počítá s úlevou pro náročné profese

Aktualizováno

Vláda schválila návrh zákona s reformou penzí. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se díky změnám podaří udržet schodek rozpočtu kolem jednoho procenta HDP. Důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Normu dostane Sněmovna. Podle plánu by změny měly začít postupně platit od příštího roku. Podle plánu by změny měly začít postupně platit od příštího roku. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ujistil, že současným starobním důchodcům penze dál porostou a zůstane jim výchovné.

Kroky ANO u důchodové reformy jsou zbabělé, tvrdí Dvořák. Jermanová zmínila červenou linii

Kroky ANO v případě důchodové reformy jsou motivovány zbabělostí. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Reagoval tak na skutečnost, že zástupci největšího opozičního hnutí zrušili svou účast v diskusi s představiteli vlády. Informoval o tom Pražský hrad, prezident Petr Pavel chtěl debatu koalice s opozicí moderovat. Z bitvy jsme neutekli, reagovala na Dvořákova slova poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ostravští policisté řešili netradiční incident: Zachraňovali důchodkyni uvězněnou ve vaně

Uvězněná ve své vlastní vaně skončila 79letá žena z Ostravy. Není ale zdaleka první a bohužel nejspíš ani poslední. S podobnými případy se záchranáři a strážníci občas setkávají a nikdy není na místě situaci podceňovat. Jeden senior například strávil ve vaně nedobrovolně dlouhé tři dny, než mu sousedka přivolala pomoc. Byl podchlazený a vyčerpaný.

Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?

PŘEHLEDNĚ: Které profese půjdou dříve do důchodu? A jak o tom budou rozhodovat úřady?

Kováři, lesníci, svářeči, některé zdravotní sestry či skláři. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nastínilo, které náročné profese se mohou dočkat dřívějšího odchodu do důchodu. Vše se odvíjí od rizikovosti povolání a dopadů na zdraví daného pracovníka. Výčet profesí navíc není konečný. „Bereme to jako výchozí stav, který můžeme v budoucnu doplňovat a aktualizovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vše podstatné o změnách v předčasné penzi bez jejího krácení najdete v tomto přehledu redakce CNN Prima NEWS.

Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

Návrh zákona k důchodové reformě byl dokončen, oznámil v pátek na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upravuje například růst důchodového věku, minimální penzi či dřívější penzi u náročných profesí. Vláda by novou normu mohla projednat za měsíc, do Sněmovny by pak nejspíše zamířila v červenci.

Důchodový systém skončil v rekordním schodku. Výdaje vzrostly o téměř 100 miliard

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje vzrostly téměř o 17 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí.

O penzisty je postaráno, rostou jim rekordně důchody, míní Pekarová. Vondráček nesouhlasí

O české důchodce je postaráno, jejich penze jsou rekordně vysoké. Musíme ale myslet i na budoucí generace, hájila vládní kroky na poli snížené valorizace důchodů předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Bez zásahu kabinetu by podle ní byl státní rozpočet v problémech, a spolu s ním i veřejné finance. „Řešíme udržitelnost celého systému,“ podotkla šéfka Sněmovny ve vysílání CNN Prima NEWS. Její předchůdce z hnutí ANO Radek Vondráček poznamenal, že ve skutečnosti důchodcům životní úroveň klesá.