CNN Prima News důchodci

důchodci

Výpis příspěvků ke štítku „důchodci“

Fiala se omluvil lidem, kteří čekají na důchod. Popsal, co chystá po konsolidačním balíčku

26. května 2023 09:53

Premiér Petr Fiala (ODS) se omluvil lidem, kteří čekají na vyměření důchodů déle, než stanovuje zákon. Učinil tak v rozhovoru pro ČTK. Předseda vlády rovněž uvedl, že se kabinet po prosazení úsporného balíčku a změn v důchodovém systému bude soustředit na realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí.

Musí mě živit 90letí rodiče, říká Jitka. Na důchod čeká od prosince a řeší dluhy za pojištění

26. května 2023 00:03

Měsíce čekají lidé na vyřízení svých důchodů a navíc je začaly trápit i dopisy od zdravotních pojišťoven, které je vyzývají k úhradě nedoplatku na pojištění. Bez pomoci nejbližších neví, jak by situaci zvládali. To je i případ paní Jitky, která na výměr penze čeká od loňského prosince. Bez pomoci svých rodičů by současnou situaci nezvládla.

Jak vypočítat výši penzí či důchodový věk? Nijak, státní kalkulačka to už neumí

13. května 2023 05:41

Pevná hranice důchodového věku padne. Současná generace třicátníků bude nejspíše čekat pár dekád, než se definitivně dozví, kdy nastoupí do penze. S klíčovými body důchodové reformy, kterou představila vláda Petra Fialy (ODS), pro tuto chvíli nepočítá ani kalkulačka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Skrze tu si zájemci mohli spočítat orientační výši penzí i datum odchodu do důchodu. Kdy přijde její alternativní verze, která by reflektovala představené změny, není zatím jasné. „Dokud nebude reforma schválená legislativně, není možné udělat jasné úpravy,“ řekl redakci CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dobře už bylo. Ať mladí nespoléhají na státní důchod, říkají ekonomové a navrhují další změny

10. května 2023 05:34

Je zcela zásadní vyslat signál mladé generaci, aby se nespoléhala na státní důchod – měla by začít spořit bokem. Dobře už bylo, řekli ekonomové v reakci na 11 bodů z chystané důchodové reformy, jejíž podklady má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle Danuše Nerudové je řada oznámených vládních kroků na místě, stále ale chybí výraznější motivace lidí, aby si spořili bokem, například ve třetím důchodovém pilíři. Vladimír Pikora naopak poukázal na alternativní řešení, které je ale zároveň nejsložitější ze všech diskutovaných. „Dlouhodobě schází strategie, abychom měli vyšší přidanou hodnotu – aby naše ekonomika dokázala uživit více důchodců,“ řekl redakci.

Bez nároku na odměnu, ale s úctyhodným cílem. Jak můžete pomoci osamělým seniorům?

23. dubna 2023 16:12

Více než čtyři tisíce dobrovolníků humanitární organizace ADRA pomáhají osamělým seniorům, dlouhodobě nemocným, dětem v dětských domovech či zdravotně a mentálně postiženým osobám. Těmto lidem věnují část svého volného času: bez nároku na finanční odměnu a s jasným cílem zlepšit někomu den. Pomocnou ruku můžete nabídnout i vy – ať už tím, že se sami stanete dobrovolníky, nebo finančním darem. Učinit tak můžete například prostřednictvím sbírky na stránkách Znesnáze21.

Hrůzný návrat z nemocnice. Senior našel za stolem svou ženu mrtvou, tělo se už rozkládalo

19. dubna 2023 07:18

Slovenského důchodce čekal po návratu z nemocnice děsivý nález. Svou manželku našel doma mrtvou sedět za stolem, její tělo už bylo ve stádiu rozkladu. Sousedé neměli tušení, že něco není v pořádku. Žena kvůli zdravotním problémům příliš nevycházela z bytu. Nemoc ji ale nejspíš o život nepřipravila. Policie totiž případ vyšetřuje jako zabití.

Odchod do důchodu až v 68 letech? Jurečka je proti, chce zohlednit náročnost práce

22. března 2023 11:20

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechce prosadit do zákona odsun věku pro odchod do penze na 68 let. Podle něj je potřeba zohlednit délku života či dobu a náročnost práce. Vicepremiér zároveň ve středu řekl novinářům, že se jeho důchodová komise rozšiřuje i o opozici. Nově by v ní měla zasednout i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Před týdnem tým doplnila zástupkyně hnutí ANO.

Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

19. března 2023 05:35

Důchodová reforma je nevyhnutelná a je třeba se na to připravit. S takovou myšlenkou pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí na osvětové kampani, která má lidem vysvětlit nadcházející změny v penzích. Resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude cílit především na lidi v produktivním věku, kterých se řezy do důchodů budou týkat především. Důraz se má klást také na speciální aplikaci. Kdy se kampaň spustí, není prozatím jasné – ačkoliv ve vládě panuje shoda o nutnosti a naléhavosti reformy, musí ještě dořešit řadu technických parametrů, než se pustí do komunikace s veřejností.

Pikora: Situace je kritická, vláda musí škrtat všude. Na reformu penzí je pozdě, míní Janský

18. března 2023 12:20

Je jednoduché říkat, kde se budou zvyšovat daně, místo aby se mluvilo o tom, kde se bude škrtat. Musí přijít vláda, která bude škrtat úplně všude, kromě armády, ta má výjimku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil ekonom Vladimir Pikora. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Janský následně zmínil, že na důchodovou reformu je už pozdě. Vyzval proto alespoň k parametrickým úpravám, které dopadnou na všechny skupiny stejně.