reklama

Přednosta JIP: Neočkujte naše příbuzné, nařizují nám tvrdí antivaxeři. Na to je ale pozdě

Zodpovědní lidé, kteří se nechali naočkovat, nemají kvůli antivaxerům přístup k plánované péči. Lékaře to velmi trápí a frustruje, řekl v pořadu Interview přednosta ARO a JIP Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška. Dodal, že sice přírůstek nakažených v současnosti klesá, do obsazenosti lůžek na jeho oddělení se však tento trend zatím nijak nepromítá.

reklama

Podle lékaře z vinohradské nemocnice doplácí na omezení plánované lékařské péče v českých nemocnicích zejména zodpovědní lidé, kteří se nechali naočkovat. Intenzivní péči totiž v drtivé většině potřebují nevakcinovaní lidé.

„Protože tato skupina lidí udělala individuální rozhodnutí, na které mají samozřejmě právo, velká skupina těch, kteří jsou očkovaní a rozhodli se chránit, nemá nyní přístup k plánované necovidové péči. Trápí nás to a frustruje,“ řekl Duška ve vysílání CNN Prima NEWS.

V tomto ohledu je podle jeho slov systém nespravedlivý, protože v nemocnicích leží především nezodpovědní lidé. „Máme účinnou ochranu. Ti lidé v intenzivní péči vůbec nemusí být,“ doplnil Duška s poukazem na možnost se dát očkovat.

Řada lidí ležících s covidem v nemocnicích se domáhá léčby například monoklonálními látkami. Podle Dušky sice jsou účinné, ale za daleko účinnější považuje právě očkování. „Co pomáhá, jsou tři dávky nebo hybridní imunita, tedy dvě dávky plus prodělání nemoci,“ zmínil přednosta ARO a JIP z vinohradské nemocnice.

Odpůrci očkování prosí, ať jim příbuzné neočkujeme

Duška v pořadu Interview uvedl, že na svém oddělení má převážně neočkované pacienty. Jejich důvody jsou poměrně různorodé. Řada hospitalizovaných s těžkým průběhem podle něj pouze váhala nebo si na očkování podle svých slov nenašla čas. Jen asi třetina z lidí na jeho oddělení jsou „tvrdí antivaxeři“.

Přednosta dále zmínil, že důvody, proč se neočkovali, jemu a jeho personálu občas sami spontánně řeknou. Stává se jim však i to, že za nimi přijdou příbuzní hospitalizovaného, kteří jsou sami odpůrci očkování. „Máme vyloženě tvrdé antivaxery, jejichž příbuzní nám říkají, abychom je zde hlavně nenaočkovali. Těm říkáme, že na to už je skutečně pozdě,“ popsal Duška.

Ačkoliv aktuálně začíná klesat každodenní přírůstek nakažených, na svém oddělení ARO a JIP to zatím příliš nepociťuje. „Zažíváme sestupnou část páté vlny. Zatím se moc neprojevuje, protože pracuji v intenzivní péči, kde se lůžka vždy nejpozději zaplňují a vždy nejpozději uvolňují,“ dodal Duška.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek se ostře pustil do Voráčka: Šíříte nesmysly. A vy zas deptáte lidi, hájil se lékař

V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Kubka rozčílilo, když známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, během vysílání doporučoval ústní vodu jako prevenci proti covidu.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama