Přednosta JIP: Neočkujte naše příbuzné, nařizují nám tvrdí antivaxeři. Na to je ale pozdě

Zodpovědní lidé, kteří se nechali naočkovat, nemají kvůli antivaxerům přístup k plánované péči. Lékaře to velmi trápí a frustruje, řekl v pořadu Interview přednosta ARO a JIP Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška. Dodal, že sice přírůstek nakažených v současnosti klesá, do obsazenosti lůžek na jeho oddělení se však tento trend zatím nijak nepromítá.

Podle lékaře z vinohradské nemocnice doplácí na omezení plánované lékařské péče v českých nemocnicích zejména zodpovědní lidé, kteří se nechali naočkovat. Intenzivní péči totiž v drtivé většině potřebují nevakcinovaní lidé.

„Protože tato skupina lidí udělala individuální rozhodnutí, na které mají samozřejmě právo, velká skupina těch, kteří jsou očkovaní a rozhodli se chránit, nemá nyní přístup k plánované necovidové péči. Trápí nás to a frustruje,“ řekl Duška ve vysílání CNN Prima NEWS.

V tomto ohledu je podle jeho slov systém nespravedlivý, protože v nemocnicích leží především nezodpovědní lidé. „Máme účinnou ochranu. Ti lidé v intenzivní péči vůbec nemusí být,“ doplnil Duška s poukazem na možnost se dát očkovat.

Řada lidí ležících s covidem v nemocnicích se domáhá léčby například monoklonálními látkami. Podle Dušky sice jsou účinné, ale za daleko účinnější považuje právě očkování. „Co pomáhá, jsou tři dávky nebo hybridní imunita, tedy dvě dávky plus prodělání nemoci,“ zmínil přednosta ARO a JIP z vinohradské nemocnice.

Odpůrci očkování prosí, ať jim příbuzné neočkujeme

Duška v pořadu Interview uvedl, že na svém oddělení má převážně neočkované pacienty. Jejich důvody jsou poměrně různorodé. Řada hospitalizovaných s těžkým průběhem podle něj pouze váhala nebo si na očkování podle svých slov nenašla čas. Jen asi třetina z lidí na jeho oddělení jsou „tvrdí antivaxeři“.

Přednosta dále zmínil, že důvody, proč se neočkovali, jemu a jeho personálu občas sami spontánně řeknou. Stává se jim však i to, že za nimi přijdou příbuzní hospitalizovaného, kteří jsou sami odpůrci očkování. „Máme vyloženě tvrdé antivaxery, jejichž příbuzní nám říkají, abychom je zde hlavně nenaočkovali. Těm říkáme, že na to už je skutečně pozdě,“ popsal Duška.

Ačkoliv aktuálně začíná klesat každodenní přírůstek nakažených, na svém oddělení ARO a JIP to zatím příliš nepociťuje. „Zažíváme sestupnou část páté vlny. Zatím se moc neprojevuje, protože pracuji v intenzivní péči, kde se lůžka vždy nejpozději zaplňují a vždy nejpozději uvolňují,“ dodal Duška.

Tagy: