reklama

Duškův scénář s 40tisícovými přírůstky se nenaplnil. Britská mutace ho vrací do hry

Ladislav Dušek

Jen za leden 834 tisíc nově nakažených a 40 tisíc přírůstků za den predikoval před Vánoci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v nejrizikovějším scénáři, který se nakonec nenaplnil. V posledních týdnech však přestala epidemie ustupovat a hrozí, že by kvůli šíření takzvané britské mutace mohly být kapacity nemocnic nadále na hraně.

reklama

Pokud v Česku převáží britská mutace, nákaza může rychle růst, řekl v pátek Dušek. Důvodem zastavení jejího poklesu je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zřejmě kombinace toho, že se vir rychleji šíří a že nynější opatření už nestačí. Podle Duška existuje vysoké riziko návratu k prudkému růstu počtu nakažených.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

Do nemocnic kvůli onemocnění covidem stále přichází 400 až 450 lidí denně. Za poslední dva týdny se nákaza koronavirem prokázala u téměř 17 tisíc lidí nad 65 let, podle Duška tedy lze předpokládat, že zátěž nemocnic bude klesat pomalu.

Teprve při poklesu na 3 000 až 4 000 hospitalizovaných a na méně než 500 pacientů na JIP by se mohla v nemocnicích obnovovat odkladná péče. Nyní je v nemocnicích kolem 6 000 lidí, z toho asi tisícovka na jednotkách intenzivní péče, z níž více než polovina potřebuje nějakou podporu dýchání.

Prezentace - ÚZIS
Prezentace - ÚZIS

I podle vysoce optimistického scénáře by počet hospitalizací na JIP na 450 klesl nejdříve po 10. únoru. Podle Duška je však nutné počítat s rizikem opětovného zintenzivnění epidemie, kdy by na lůžkách JIP přibývalo 50 až 70 pacientů denně.

Zastavil se také pokles podílu pozitivních testů, v posledních dnech činí u PCR testů kolem 27 procent. U antigenních testů, které se používají především u dobrovolného testování veřejnosti, se pohybuje kolem tří procent. Denně se v Česku udělá mezi 50 až 60 tisíci testů, což je podle Duška ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nadprůměrný počet.

I při optimistickém scénáři by brzdění epidemie trvalo ještě dva až tři týdny. Rizikem je ale podle Duška výskyt britské mutace, která může být nakažlivější o 40 až 70 procent.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky
Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Další články
reklama
reklama