reklama

Duškův scénář s 40tisícovými přírůstky se nenaplnil. Britská mutace ho vrací do hry

Ladislav Dušek

Jen za leden 834 tisíc nově nakažených a 40 tisíc přírůstků za den predikoval před Vánoci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v nejrizikovějším scénáři, který se nakonec nenaplnil. V posledních týdnech však přestala epidemie ustupovat a hrozí, že by kvůli šíření takzvané britské mutace mohly být kapacity nemocnic nadále na hraně.

reklama

Pokud v Česku převáží britská mutace, nákaza může rychle růst, řekl v pátek Dušek. Důvodem zastavení jejího poklesu je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zřejmě kombinace toho, že se vir rychleji šíří a že nynější opatření už nestačí. Podle Duška existuje vysoké riziko návratu k prudkému růstu počtu nakažených.

Prezentace ÚZIS
Prezentace ÚZIS

Do nemocnic kvůli onemocnění covidem stále přichází 400 až 450 lidí denně. Za poslední dva týdny se nákaza koronavirem prokázala u téměř 17 tisíc lidí nad 65 let, podle Duška tedy lze předpokládat, že zátěž nemocnic bude klesat pomalu.

Teprve při poklesu na 3 000 až 4 000 hospitalizovaných a na méně než 500 pacientů na JIP by se mohla v nemocnicích obnovovat odkladná péče. Nyní je v nemocnicích kolem 6 000 lidí, z toho asi tisícovka na jednotkách intenzivní péče, z níž více než polovina potřebuje nějakou podporu dýchání.

Prezentace - ÚZIS
Prezentace - ÚZIS

I podle vysoce optimistického scénáře by počet hospitalizací na JIP na 450 klesl nejdříve po 10. únoru. Podle Duška je však nutné počítat s rizikem opětovného zintenzivnění epidemie, kdy by na lůžkách JIP přibývalo 50 až 70 pacientů denně.

Zastavil se také pokles podílu pozitivních testů, v posledních dnech činí u PCR testů kolem 27 procent. U antigenních testů, které se používají především u dobrovolného testování veřejnosti, se pohybuje kolem tří procent. Denně se v Česku udělá mezi 50 až 60 tisíci testů, což je podle Duška ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nadprůměrný počet.

I při optimistickém scénáři by brzdění epidemie trvalo ještě dva až tři týdny. Rizikem je ale podle Duška výskyt britské mutace, která může být nakažlivější o 40 až 70 procent.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama