Důsledky konfliktu na Ukrajině se dají srovnat s pandemií covidu, vysvětluje analytik

Důsledky rusko-ukrajinského konfliktu by se daly přirovnat k následkům pandemie koronaviru. Myslí si to analytik České spořitelny a člen Národní investiční rady Petr Zahradník. Ve vysílání CNN Prima NEWS také vysvětloval, proč z jeho pohledu sankce Rusku nijak zvlášť neublíží.

Západní země, včetně Evropské unie, přitvrzují protiruské sankce za invazi na Ukrajinu. Podle Zahradníka to ale nebude mít větší efekt. „Sankce Rusko úplně nepoloží, ale znepříjemní mu život. Sama situace může vzdáleně z hlediska důsledků připomínat covid. Omezení dodavatelsko-odběratelských vztahů, logistiky a mobility je svým způsobem implicitní sankce. Myslím si, že výčet sankcí ještě není u konce a bude hodně záviset na tom, jakým způsobem konflikt bude eskalovat,“ vysvětlil ekonom.

„Mám pocit, že čím geograficky vzdálenější zemí od konfliktu je, mám nyní na mysli zejména USA, tím je razance sankcí větší. Sankce ze strany EU mi nepřijdou tak razantní, mohou ale zapůsobit,“ dodal Zahradník.

Nezadlužené Rusko

Podobně jako Zahradník hodnotí míru sankcí také hlavní ekonom Komerční banky Jak Vejmělek. „Vidíme i relativně mírnou reakci na finančních trzích. Žádné dramatické výprodeje na akciových trzích nebo úprk k aktivum bezpečného přístavu v posledních dvou dnech v podstatě nevidíme. Jsme úplně na začátku a další sankce mohou přijít,“ upozornil.

Zahradník menší účinnost sankcí připisuje mimo jiné malému státnímu dluhu Ruska. „Ruská zadluženost je relativně velmi malá, ani ne 20 procent HDP. Například jádro eurozóny je zhruba pětkrát zadluženější. Zatím to je spíše konflikt euroatlantické civilizace a Ruska, zejména asijské země jsou velmi zdrženlivé. Kdyby tato potřeba existovala, Rusko prostředky opatří v Asii,“ má jasno Zahradník.

„Myslím si, že Rusové museli předvídat, že reakce anglosaského světa bude ve formě sankcí, takže do toho určitě nešli nepřipraveni a minimálně pro tuto chvíli je Rusko jednou ze zemí s minimálním zadlužením,“ potvrdil Vejmělek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

21:26

Porošenko zakoupil jedenáct obrněných vozidel

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.