Drsné scény v Nizozemsku: Lidé protestují proti vybíjení krav, policie střílela na traktor

Nizozemská vláda pokračuje ve striktně ekologické politice – oznámila plán na snížení emisí, jež produkují hospodářská zvířata. Tento program počítá s vybitím zhruba třiceti procent stád hovězího dobytka v zemi, přičemž v některých oblastech zemědělci nebudou moci chovat krávy vůbec. Plán vyvolal v řadách chovatelů obrovské rozčarování, ulice Nizozemska proto na protest zaplnily kolony traktorů.

Když se kráva nadýmá a říhá, produkuje podle klimatických expertů nadměrný objem metanu, jenž údajně škodí lidstvu. Názory na to, jak skutečně krávy ovlivňují klima, se sice různí, v Nizozemsku se ale rozhodli, že půjdou v potírání metanových emisí příkladem.

Tamní vláda chce do roku 2030 významně snížit počet skotu v zemi. Počítá proto s vybitím zhruba třiceti procent stád. Vláda navíc zakáže v určitých oblastech chovat dobytek úplně. To všechno znamená, že zemědělci budou muset výrazně omezit velikost stád a někteří kvůli nařízení nebudou moci pracovat vůbec. Což přiznává i sama vláda.

Vládní plán způsobil v řadách zemědělců absolutní poprask. Statkáři se rozhodli vzít záležitost do vlastních rukou. Došlo přitom ke zjevné inspiraci v kanadských protestech – v únoru tamní řidiči kamionů demonstrovali proti povinnému očkování – a nizozemští zemědělci uspořádali vlastní „konvoje svobody“.

Válka s farmáři

Nizozemské ulice zaplnila zemědělská technika, kolem silnic vzplály balíky sena. Policie ale proti konvojům traktorů ostře zasáhla. V určité části protestu to všechno došlo tak daleko, že příslušník tamní policie vystřelil do boku jednoho z traktorů. Údajně proto, že chtěl traktorista prorazit policejní blokádu. Informoval o tom web Politico.

Incident vyvolal pozdvižení na sociálních sítích, třebaže při něm nebyl nikdo zraněn. Zato se zatýkalo. Policie už během protestů zadržela hned několik zemědělců, rozdala navíc stovky pokut.

Farmáři při protestech ochromili celé Nizozemsko. Traktory blokovaly náměstí, dálnice, distribuční centra i letiště. Australský komentátor Rowan Dean mezitím označil Nizozemsko za budoucí diktaturu.

Vláda se nejprve nechtěla s protestujícími nijak bavit, nakonec ale premiér Mark Rutte, který poprask ve své zemi sledoval zpovzdálí ze Španělska, svolil k určitému dialogu se zemědělci. Protesty mezitím pokračují.

Tagy: