
Politici i bojovníci za Ukrajinu na Putinově listu. Šéf Kremlu pátrá po nepohodlných Češích
Česko od páteční půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech: Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot, Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převážejí nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
Krajský soud v Ústí nad Labem ve čtvrtek poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu na odvolání. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
Nebezpečí, že bude onemocnění slintavky a kulhavky zavlečeno na české území, je velmi vysoké, zhodnotil situaci ve vysílání CNN Prima NEWS ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Rovněž uvedl, že do plnění mimořádných opatření na hranicích by se mohli zapojit i veterináři z řad české armády. Výborný také apeloval na to, aby lidé letos vypustili velikonoční zvyk a nevozili ze Slovenska sváteční jehňata či kůzlata.
Česko zpřísnilo opatření na hraničním přechodu u Lanžhota, úřady tak chtějí zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na naše území. Na tomto místě přibyla dekontaminační linka s dezinfekční vanou. U vybraných kamionů hasiči omývají celý jejich povrch. Farmáři na hranicích se Slovenskem jsou ze situace zoufalí.
Slovenští farmáři apelují na vládu, aby je nechala uzavřít chovy do karantény, ale nevybíjela automaticky stáda potenciálně ohrožených sudokopytníků v perimetru nákazy. Chovatelé situaci nesou velmi špatně, kvůli zhoršující se situaci se na vybíjení dlouho čeká. V nakažených chovech tak prý hospodářská zvířata velmi trpí. Na českých hranicích se Slovenskem a nově i s Rakouskem pokračují mimořádné kontroly.
Situace ohledně šíření nákazy slintavky a kulhavky je závažná. V pátek odpoledne Státní veterinární správa (SVS) zakázala převážení krmiv a steliv pro hospodářská zvířata. Úřad má připravené i krizové plány v případě, že by v Česku vypuklo ohnisko nákazy. Mluvčí SVS Petr Majer pro CNN Prima NEWS popsal, co by to pro dané hospodářství a okolí znamenalo, a zmínil i ekonomické důsledky. Pokud by se situace vymkla z rukou, součástí přísnějších opatření může podle něj být omezení pohybu zboží i lidí. Jak se šíří nákaza slintavky a kulhavky?
Spolek Zvířata nejíme zveřejnil jedny z nejbrutálnějších praktik na mléčných farmách dodávajících kravské mateřské mléko společnosti Kunín.
Dodržujete na pracovišti rovnost pohlaví? I takové otázky teď dostávají zemědělci od svých odběratelů. Problematika se navíc týká například i živočišné výroby, do které se ovšem mnoho lidí nehrne – ani žen, ani mužů. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se kvůli takovým tématům „řítíme do záhuby“.
Mlácení zraněných krav, surové zacházení s telaty, zařezané řetězy do masa, odtahování nechodící krávy traktorem a opakované údery různými předměty. Tohle zažívají krávy a jejich telata v kravínech, které dodávají mléko společnosti Moravia Lacto a.s. Tato společnost, která nedávno přešla pod značku Bohemilk Opočno, nabízí své produkty ve většině českých obchodních řetězců.
Královéhradečtí hasiči v pondělí vyjížděli k neobvyklému zásahu. V obci Stěžery se zřítila kráva do studny o průměru asi jeden metr. Půltunové zvíře se naštěstí za necelou hodinu podařilo vysvobodit. Hasiči o tom informovali na sociálních sítích.
O tom, že roboti nahradí tisíce pracovních míst, mluví experti už dlouho. V zemědělství taková změna už pomalu nastává. Příkladem jsou robotické dojírny, které nahrazují chybějící personál, krávy jsou tam navíc zdravější a nadojí víc mléka. V automatizaci kravínů ale stále za západní Evropou pokulháváme.
Odborníky očekávaný pokles produkce mléka v zemích západní Evropy by se mohl stát vítaným impulsem pro tuzemské chovatele skotu. Podle farmářů může české zemědělství v tomto ohledu těžit z existence poměrně velkých družstev a infrastruktury, která v zemi vznikla ještě za komunistického režimu.