Elity při epidemii totálně selhaly. Lidi se mě kvůli covidu štítili, řekl Bárta

Během pandemie COVID-19 úplně selhaly elity. Nedodržovaly pravidla, která nastavily. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl egyptolog Miroslav Bárta. Zavzpomínal také na podzim roku 2020, kdy se ho prý při návštěvě Egypta jeho tamní přátelé báli, kvůli tomu, že tady tehdy vládla kritická covidová situace.

Názory na očkování proti koronaviru společnost stále rozdělují. „Jsem laik a nechám si poradit od odborníků. Pro mě jako laika jsou směrodatné dvě linie: Kromě vědeckého poznání je to názor německého Kochova ústavu, protože nic takového nemáme. To nejhorší, co asi můžeme vymyslet, je česká cesta,“ řekl Bárta. „Naočkovat jsem se nechal, v rodině jsme vzděláním přírodovědci a vidíme to pragmaticky,“ dodal další host pořadu, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle Bárty je velkým problémem nejen naší společnosti, že po nastudování informací na internetu se považujeme za experty. „Máme potřebu vyjadřovat se k věcem, kterým vůbec nerozumíme. Covid je malá ukázka toho, jak je v naší společnosti poškozená společenská smlouva,“ sdělil egyptolog.

Totální selhání elit

„Společnost má poslední roky tendenci mít názor A a názor B. Trošku zmizela pestrost názorů a jsou tu skupiny přátel a nepřátel, což se podle mě přelilo i do otázky vakcinace a možná to tam více rezonuje než odbornost,“ řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Bárta také upozornil na další problém. „Totálně selhaly elity, protože lidi do něčeho nutily, a zároveň se chovaly úplně jinak. Dneska už se výchozí a pozitivní pozice úplně ztratila kvůli nezodpovědnému chování elit,“ míní egyptolog.

Bárta uvedl, že na jaře 2020 se musela evakuovat česká expedice z Egypta. Na podzim téhož roku se s obtížemi realizovala další cesta kvůli velmi špatné covidové situaci, která tady tehdy vládla. „I mí blízcí přátelé se ke mně nepřibližovali a nechtěli mi podat ruku. Bylo opravdu nezvyklé, že se vás lidé štítí a bojí. Bylo to komplikované,“ vzpomínal egyptolog.

Tagy: