reklama

Elity při epidemii totálně selhaly. Lidi se mě kvůli covidu štítili, řekl Bárta

Během pandemie COVID-19 úplně selhaly elity. Nedodržovaly pravidla, která nastavily. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl egyptolog Miroslav Bárta. Zavzpomínal také na podzim roku 2020, kdy se ho prý při návštěvě Egypta jeho tamní přátelé báli, kvůli tomu, že tady tehdy vládla kritická covidová situace.

reklama

Názory na očkování proti koronaviru společnost stále rozdělují. „Jsem laik a nechám si poradit od odborníků. Pro mě jako laika jsou směrodatné dvě linie: Kromě vědeckého poznání je to názor německého Kochova ústavu, protože nic takového nemáme. To nejhorší, co asi můžeme vymyslet, je česká cesta,“ řekl Bárta. „Naočkovat jsem se nechal, v rodině jsme vzděláním přírodovědci a vidíme to pragmaticky,“ dodal další host pořadu, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle Bárty je velkým problémem nejen naší společnosti, že po nastudování informací na internetu se považujeme za experty. „Máme potřebu vyjadřovat se k věcem, kterým vůbec nerozumíme. Covid je malá ukázka toho, jak je v naší společnosti poškozená společenská smlouva,“ sdělil egyptolog.

Totální selhání elit

„Společnost má poslední roky tendenci mít názor A a názor B. Trošku zmizela pestrost názorů a jsou tu skupiny přátel a nepřátel, což se podle mě přelilo i do otázky vakcinace a možná to tam více rezonuje než odbornost,“ řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Bárta také upozornil na další problém. „Totálně selhaly elity, protože lidi do něčeho nutily, a zároveň se chovaly úplně jinak. Dneska už se výchozí a pozitivní pozice úplně ztratila kvůli nezodpovědnému chování elit,“ míní egyptolog.

Bárta uvedl, že na jaře 2020 se musela evakuovat česká expedice z Egypta. Na podzim téhož roku se s obtížemi realizovala další cesta kvůli velmi špatné covidové situaci, která tady tehdy vládla. „I mí blízcí přátelé se ke mně nepřibližovali a nechtěli mi podat ruku. Bylo opravdu nezvyklé, že se vás lidé štítí a bojí. Bylo to komplikované,“ vzpomínal egyptolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama