Zatímco ve většině evropských zemí není varianta koronaviru zvaná omikron příliš rozšířena, Velká Británie už eviduje tisíce laboratorně prokázaných případů. Tamní vědci proto získali dostatek dat, aby mohli zveřejnit pět ojedinělých příznaků, které mohou lidé nakaženi novou mutací pozorovat. Typickou ztrátu čichu nebo horečku mezi nimi nehledejte.
V Británii zaznamenali přes 4 700 laboratorně potvrzených případů nákazy omikronem. Zdá se, že způsob, jakým se nová varianta u pozitivních lidí projevuje, je zcela odlišný od původního kmene koronaviru. Stejně jako u mnoha jiných mutací se příznaky vymykají základní trojici – horečce, kašli a ztrátě chuti nebo čichu.
Podle lékařů, které cituje britský web The Sun, je prvním neobvyklým příznakem pocení v noci. Podle odborníků se probouzíte se zpocenými vlasy, mokrým pyžamem a potem nasáklým prostěradlem. Tento stav se prý objevil u mnoha pacientů nakažených omikronem – zejména pak v Jihoafrické republice, odkud mutace s největší pravděpodobností pochází. A zatímco mutace delta se projevuje bolestí v krku, u omikronu nastupuje spíše škrábání.
Pět příznaků nákazy omikronem:
- Únava
- Noční pocení
- Škrábání v krku
- Suchý kašel
- Mírné bolesti svalů
Hlavním příznakem dosavadních mutací byla ztráta čichu nebo chuti. S tím se podle prvních studií lidé nakažení omikronem nepotýkají, ale trápí je suchý kašel nebo bolest svalů.
Omikron obchází monoklonální protilátky. Musíme být připraveni, varuje viroložka
Podle viroložky Ruth Tachezy nesmíme spoléhat na to, že varianta koronaviru nazvaná omikron bude způsobovat lehčí průběh nemoci než v současnosti nejrozšířenější delta. Ve vysílání CNN Prima NEWS upozornila na malou účinnost monoklonálních protilátek, které nemusí být, stejně jako některé vakcíny, proti omikronu odolné. Epidemiolog Roman Prymula navíc varoval před lavinovitým šířením této varianty.
V Británii se omikronem nakazí každý den patrně až 200 tisíc lidí. S odhadem přišel tamní úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), který počítá množství možných infikovaných. Na novou variantu už ale v Británii zemřel jeden člověk.
Právě kvůli omikronu a apelům vlády mají lidé enormní zájem o třetí dávku vakcíny, v pondělí si termín rezervovalo půl milionu lidí. Odborníci podotýkají, že třetí posilující dávka chrání proti novým mutacím daleko lépe. Riziko smrti by se podle tamního ministerstva zdravotnictví mělo snížit až o 84 procent, hrozba nákazy až o polovinu.
V Česku bylo zatím potvrzeno devět případů. Posledním případem je dítě z Adamova, kde už jsou dvě nakažené děti v základní škole:
Dalšími dvěma nakaženými jsou zdravotní sestry z Fakultní nemocnice Brno a dvě děti jedné z nich. Mezi případy z Brna a Adamova není žádná souvislost. Vůbec poprvé se omikron v Česku objevil na Liberecku. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila variantu mezi znepokojivé typy koronaviru.