CNN Prima News emigrace

emigrace

Výpis příspěvků ke štítku „emigrace“

KOMENTÁŘ: Korespondenční volba probudila v národu starou nenávist ke zrádným emigrantům

Opustíš-li vlast, emigrante, zahyneš! To bylo ústřední téma československého normalizačního filmu Opustíš-li mne... Ideologického snímku z roku 1978, mimochodem s Miroslavem Donutilem v jedné z hlavních rolí. Ve sběrném táboře v německém Norimberku proto filmoví emigranti náležitě trpěli, však jim to patřilo. Nekonečné obstrukční projevy nad korespondenční volbou, které v minulých dnech rozpoutala ve Sněmovně opozice, teď znova ukázaly na jeden druh národní malosti. Emigranti, krajané, gastarbeitři, studenti a vůbec světoběžníci všeho druhu jsou pro nemalou část společnosti pořád nepřáteli.

Byli jsme nejlepší na světě. Fotbalisté ale trpěli v lágrech, Bican u lopaty, říká Zikmund

Ve srovnání s dnešní mizérií se to zdá neuvěřitelné, byly ale časy, kdy v zahraničí považovali Čechy za nejlepší fotbalisty na světě. Publicista Zdeněk Zikmund v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozrazuje, že se to říkalo ve druhé polovině 50. let. Vedla k tomu ovšem velmi temná cesta. Zatímco z některých fotbalistů Československa se po Únoru 48 stali práskači StB, jiní trpěli v lágrech, podnikali dobrodružné útěky na Západ. O fascinující cestě ze dna k vrcholu píše Zikmund v nové knize Bican proti Čepičkovi.

Schwarzenberg ve Ferim viděl své staré já, tvrdí Valeš. Podle Kulidakise zrál jako víno

Karel Schwarzenberg dříve viděl v Dominiku Ferim budoucnost strany TOP 09. Pádu poslance nepravomocně odsouzeného za sexuální násilí mu bylo do poslední chvíle líto. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Valeš. Poslední vyjádření exministra zahraničí, v němž vyjádřil lítost nad Feriho rozsudkem, ovšem považuje expert za nevhodné. Komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis v souvislosti s tím připomněl, že Schwarzenbergovy glosy byly důraznější a palčivější během jeho postupného stahování se z pater vrcholné politiky, podle jeho slov „zrál jako víno“.

Nacher ostře k Pavlovi: Kauza Fremr? Královský dvojí metr a absurdita, kterou nevymyslíte

Situace kolem Roberta Fremra a jeho případného jmenování ústavním soudcem je královský dvojí metr a úplná absurdita. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl poslanec Patrik Nacher (za ANO). Podle něj část veřejnosti permanentně odsuzuje šéfa ANO Andreje Babiše za jeho komunistickou minulost, zatímco u prezidenta Petra Pavla či Roberta Fremra ji cíleně bagatelizuje.

Fremr zvažuje, že se vzdá kandidatury na ústavního soudce. V 80. letech odsoudil 172 lidí

Robert Fremr, který byl navržen na post ústavního soudce, odsoudil v letech 1983 až 1985 za emigraci 172 lidí ve 124 samostatných případech. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které si vyžádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) z Archivu hlavního města Prahy. ÚSTR, který se nyní zabývá Fremrovým působením v komunistické justici, informaci uvedl na svém webu. Ač jeho kandidaturu na ústavního soudce schválil Senát, prezident Petr Pavel ho zatím nejmenuje, a to kvůli informacím ohledně jeho rozhodování v minulém režimu.

Moskvu velebil, Putinovi složil píseň. Slovák utekl do Ruska, po tamním lágru změnil názor

Slovenský skladatel Ján Mazák vystupující pod pseudonymem Jean de Mazac neskrýval svoji lásku k Rusku ani po zahájení invaze na Ukrajinu. Do rozlohou největší země světa se proto nedávno pokusil utéct. Vybral si ale dost kuriózní způsob, jel na člunu v neoprénu. Rusové ho ale záhy zadrželi a poslali do vězení, které líčí jako lágr či gulag. Teď se chce vrátit na Slovensko a svůj názor na Rusko prý zcela otočil.

Tvrďák Tikal ohromil Otu Pavla, na olympiádě zranil bráchu. Na StB si ale nepřišel

Před 90 lety se narodil legendární hokejista František Tikal, držitel řady medailí z olympiády a mistrovství světa, jeden z nejlepších obránců české historie. Díky Otovi Pavlovi se stal literárním hrdinou. Machr přezdívaný „Mrkavka“ zaujal slavného spisovatele třeba i tím, že svému bratrovi hrajícímu na olympiádě za Austrálii při zápase zlomil klíční kost.

Autor kontroverzní knihy o Kunderovi: Zemřel velký spisovatel, ale komplikovaný člověk

Spisovatel Jan Novák věnoval kolegovi Milanu Kunderovi 896 stran v monografii Kundera: Český život a doba z roku 2020. Dosud nejobsáhlejší životopis byl přijat kontroverzně, odsoudil ho třeba Andrej Babiš i Kunderova manželka Věra. Odborná veřejnost knihu vesměs přijala pozitivně, protože Novák Kunderu vylíčil objektivně a se všemi jeho životními přešlapy. „Přijetí knihy mě určitě neodradilo od pokračování Kunderovy biografie, tedy o období jeho emigrace,“ říká Jan Novák v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Novák je autorem úspěšného románu o bratrech Mašínech Zatím dobrý, jeho nejnovější román se jmenuje Těžký prachy.

Monitorovat Rusy na Západě? Pavel má naprostou pravdu, říká v rozhovoru opozičník Ponomarjov

Český prezident Petr Pavel má pravdu, když říká, že je v době války nutné sledovat Rusy žijící na Západě. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl jeden z exilových předáků ruské opozice Ilja Ponomarjov. Vysvětlil, že mezi Rusy v zahraničí sice jsou lidé, kteří chtějí bojovat za svobodu, ale mnozí svoji domovinu opustili jen kvůli vidině lepšího života. Navíc stále souzní s režimem tamního prezidenta Vladimira Putina.