CNN Prima News emigrace

emigrace

Výpis příspěvků ke štítku „emigrace“

Rusové prchají před mobilizací. Za letenky do zahraničí dají i čtvrt milionu, seženou-li je

24. září 2022 00:23

Kolony na hranicích Ruska a Gruzie nebo Ruska a Mongolska měří několik kilometrů a ruská letiště se plní mladými muži. Po vyhlášení částečné mobilizace prezidentem Vladimirem Putinem se Rusové v obavách z odvedení na ukrajinskou frontu dávají na útěk. Někteří po zemi, jiní se rozhodli pro letadlo. Jenže vzdušný způsob „preventivní dezerce“ se obrovsky prodražuje.

Hvězdám NHL zalil kytky i uspořádal rozlučku. Slafkovskému radí český emigrant pokoru

26. července 2022 07:16

Říká, že kdyby si to štrádoval ulicemi Prahy a proti němu náhodou šel jakýkoliv hráč NHL, je šedesátiprocentní šance, že ho hokejista nejslavnější soutěže pozná. Takové jméno si v zámoří svým neortodoxním přístupem k práci udělal český novinář Zdeněk Matějovský. Muž, který do Kanady utekl v roce 1980, je pro hvězdy z ledu často spíš parťákem. Teď bude utužovat vztah s historicky první slovenskou jedničkou draftu Jurajem Slafkovským. „Když ho Montreal Canadiens vybrali, skákal jsem na tribuně a křičel yes, yes, yes,“ směje se Matějovský v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Útěk z Ruska se mění na Mission Impossible. Lidé opakovaně kupují lety, které se ruší

30. března 2022 22:53

Desetitisíce Rusů už opustily svou vlast kvůli nesouhlasu s válkou Vladimira Putina, příležitosti pro exodus se ale kvapně uzavírají. Uzávěra evropského leteckého prostoru, odchod aerolinek i nedostatek peněz způsobují, že možností útěku z největší země světa je čím dál méně. Mezi vyhledávané destinace uprchlých Rusů patří Gruzie, Turecko i Spojené arabské emiráty.

Мы жили во лжи. Русские бегут от Путина в Турцию, как сто лет назад

27. března 2022 22:33

По меньшей мере 14 000 россиян уже бежали из своей страны в Турцию из-за того, что не разделяют политику Владимира Путина и выступают против войны. Это отметило издание The Economist, которое считает, что Анкара может извлечь выгоду от притока русской интеллигенции. Русские уже искали убежища в Турции сто лет назад, когда к власти пришли большевики.

Mertlík: Mašínové nejsou vrazi, to říkají jen Čecháčkové. Jejich útěk na Západ byl zázrak

8. března 2022 18:42

Josef Mašín ml. napsal spolu s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem jeden z nejfantastičtějších příběhů Studené války. V roce 1953 se přes NDR prostříleli na Západ, byť je nahánělo 20 tisíc policistů, pohraničníků a vojáků Rudé armády. Teď je Mašínovi přesně 90 let a jeho dávné činy stále jitří emoce. Zatímco někteří mu spílají do vrahů, publicista Vladimír Mertlík ho má za hrdinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že syn slavného protinacistického odbojáře se jen statečně postavil režimu vyznačujícímu se středověkou krutostí.

Poslední rozloučení s legendou Olympicu: Na obřad přišel Chrastinovi říci sbohem i Janda

10. ledna 2022 17:07

Baskytaristu, zpěváka a textaře Pavla Chrastinu v pondělí ve strašnickém krematoriu na poslední cestu doprovodily hity skupiny Olympic a potlesk několika desítek přítomných. Mezi nimi byl i Petr Janda, se kterým Chrastina vytvořil autorskou dvojici na prvních deskách Olympicu, dále přišli bubeník Martin Vajgl nebo zpěváci Pavel Sedláček a Viktor Sodoma. Smuteční obřad otevřela známá skladba Snad jsem to zavinil já.

Zemřel slavný Čech, který radil i americkým prezidentům. Před emigrací byl v odboji

27. října 2021 22:16

Ve Spojených státech v pondělí zemřel Leopold Pospíšil, jeden ze zakladatelů právní antropologie. Bylo mu 98 let. Působil jako profesor na Yaleově univerzitě v Connecticutu a byl poradcem pro otázky lidských práv několika amerických prezidentů. Před emigrací v roce 1948 se v Česku zapojil do protinacistického i protikomunistického odboje.