Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Emoce nezaměstnaného Ronalda na MS. Napřed slzy, pak údiv a nakonec gól i další rekord

Stačilo, aby vyběhl na rozcvičku, v tu chvíli ještě poloprázdného „kontejnerového“ stadionu, a na tribunách nastal hukot. Cristiano Ronaldo se po vřelém přivítání zazubil. O pár minut později naopak slzel při portugalské hymně, možná i proto, že si uvědomil další úspěch své kariéry. Tím, že na fotbalovém šampionátu v Kataru nastoupil do zápasu s Ghanou, má zapsanou účast už na 10. velkém turnaji. Nikomu jinému se toto nepovedlo. Stejně jako dát gól na pěti MS v řadě, čímž Portugalsku pomohl k vítězství 3:2.

Kolem Cristiana Ronalda je velký rozruch přibližně 18 let. Ale poslední dny byly i pro otřískaného rodáka z Madeiry poměrně speciální. Dlouhodobě vyhrocený vztah s Manchesterem United, do kterého se loni za velké slávy vracel, na začátku tohoto týdně definitivně shořel. Poslední kapkou byl rozhovor CR7 s Piersem Morganem, v němž si fotbalová celebrita nebrala servítky a pustila se do vedení „rudých ďáblů“ i trenéra Erika ten Haga.

Výsledkem bylo ukončení smlouvy po vzájemné dohodě. A Ronaldo je tak v Kataru jediným nezaměstnaným hráčem. Kde skončí, na to si zatím musí veřejnost počkat. Teď je pro pětinásobného držitele Zlatého míče důležité uspět na mundialu.

O důležitosti a jedinečnosti akce svědčí i to, že Ronaldo při státní hymně před úvodním zápasem Portugalska proti Ghaně nedokázal zadržet slzy. Je to totiž s pravděpodobností hraničící s jistotou naposledy, co se na nejprestižnější fotbalové události představil.

Hraje svůj pátý šampionát, k tomu se ukázal na pěti Eurech. Nikdo jiný nemůže říct, že hrál na deseti velkých turnajích.

Zážitkem pro publikum na Stadionu 974, jenž je vyroben ze stejného množství přepravních kontejnerů, byla už jen jeho přítomnost. Diváci nejprve oslavili Ronaldův příchod na trávník, pak hlasitě dali najevo údiv nad jednou jeho dalekonosnou pumelicí z rozcvičky.

Mistr Evropy z roku 2016 byl proti africkému celku už v prvním poločase velmi blízko tomu, aby i při své páté účasti na MS dal gól. Vlastně i skóroval. Jenže branka historicky nejlepšího střelce portugalského mančaftu byla kvůli údajnému faulu Ronalda při předchozím odpoutání se od soupeře odvolána. Sám autor zneplatněné trefy udiveně nesouhlasil a nebyl jediný.

Ale stejně, jako se mohl zdát přísný zásah sudího v úvodní pětačtyřicetiminutovce, učinil Američan Ismail Elfath kontroverzní rozhodnutí i po změně stran. Tentokrát mohl mít portugalský kapitán radost, a to když padl po ne příliš intenzivním kontaktu od Mohammeda Salisua ve vápně Ghany. Následně dostal k dispozici pokutový kop.

Velkou možností na celkově osmý gól ze světového šampionátu nepohrdl. A to znamenalo další rekord. Stal se prvním hráčem, který skóroval na pěti „svěťácích“ v řadě.

Za Ghanu vyrovnal Andre Ayew, vedení favoritům vrátil Bruno Fernandes a o pojišťující gól se postaral Rafael Leao. Tato trefa byla třeba, protože když už muž se sedmičkou na zádech seděl na lavičce, snížil na druhé straně Osman Bukari. V desáté minutě nastavení ještě zažili bývalý hráč Realu Madrid nebo Juventusu Turín a všichni lidé přející si vítězství Portugalska infarktový moment.

Gólman Diogo Costa si totiž při rozehrávce nevšimnul, že se za jeho zády skrývá Iñaki Williams. Ten okamžitě vystartoval a míč brankáři výběru Seleção das Quinas uloupil. Jenže hned vzápětí podklouzl. A pohroma nebyla na světě.

Ronaldo se vyděšeně chytl za hlavu. Nakonec si mohl oddechnout a zaradovat se z vítězství 3:2.

Tagy:
Cristiano Ronaldo Manchester United fotbal sport portugalská fotbalová reprezentace Mistrovství světa v Kataru 2022 ghanská fotbalová reprezentace