Emotivní vánoční projev Alžběty II.: Vzpomínala na milovaného Philipa a vzdala mu hold

Královna Alžběta II. v sobotu pronesla svůj tradiční vánoční projev. V něm vzpomínala na manžela prince Philipa, který zemřel letos v dubnu. Po 73 letech jsou to její první Vánoce, které tráví bez něj.

„Přestože jsou Vánoce obdobím velké radosti a dobré nálady, mohou být těžké pro ty, kteří přišli o své milované. Obzvlášť letos dobře chápu proč,“ řekla v úvodním proslovu 95letá panovnice. Velkou útěchu čerpala z vroucnosti a náklonnosti lidí, kteří ocenili život a práci „jejího milovaného Philipa“.

„Jeho smysl pro službu, intelektuální zvídavost a schopnost vytěžit z každé situace zábavu, to vše bylo neodolatelné,“ řekla. „Ten jeho rošťácký a zvídavý záblesk byl na konci stejně jasný, jako když jsem ho poprvé spatřila,“ doplnila královna.

„Ale život samozřejmě sestává z posledních rozloučení i prvních setkání. A jakkoliv mně a mojí rodině chybí, vím, že by chtěl, abychom si Vánoce užili,“ řekla. Během projevu měla na červených šatech připnutou brož, kterou nosila i na líbánkách v roce 1947. Na stole pak namísto fotografií všech členů rodiny měla jen jednu. Tu, na které je společně s Philipem.

Vánoční poselství bylo pro královnu, která letos několikrát čelila zdravotním problémům, nejvýznamnějším veřejným vystoupením od podzimu. Kvůli pandemii koronaviru letos výrazně omezila svůj vánoční program. Svátky slaví na hradě Windsor u Londýna, namísto východoanglického sídla Sandringham, kde v tomto ročním období pobývá obvykle.

Projev se nesl v optimistickém duchu

„I když nemůžeme slavit zcela tak, jak bychom si možná přáli, stále si můžeme užívat mnoha šťastných tradic. Ať už je to zpívání koled, zdobení vánočního stromku, rozdávání dárků nebo sledování oblíbených vánočních pohádek,“ řekla podle deníku The Sun královna.

„Vánoce jsou možná považovány za čas pro děti, ale to je jen polovina příběhu a pravdou je, že Vánoce mohou promlouvat k dítěti v každém z nás,“ doplnila.

Projev britské panovnice se nesl v optimistickém duchu. Alžběta II. pochválila také angažovanost svého syna prince Charlese a vnuka prince Williama na nedávném klimatickém summitu COP26 ve Skotsku. Letos královna pronesla svou 69. vánoční řeč. V příštím roce oslaví své jubileum, a to 70 let na britském trůnu.

Tagy: