reklama

Epidemie zpomaluje, ukončené očkování proti covidu má v Česku přes pět milionů obyvatel

V Česku v pátek přibylo v mezitýdenním srovnání zhruba o desítku více potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 147, minulý pátek to bylo 139. Reprodukční číslo, ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, nepatrně stouplo na 0,93. Téměř tři týdny se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní deset nakažených, stejně jako předchozí den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, potvrdily laboratoře 1 674 726 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila a 30 363 lidí podle aktualizovaných dat s onemocněním COVID-19 zemřelo. V tomto týdnu eviduje ministerstvo zatím tři úmrtí s nákazou, tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.

Počet lidí, kteří musí být hospitalizovaní, se v poslední době výrazně nemění, pohybuje se kolem padesátky. V pátek vyžadovalo nemocniční péči 51 nakažených covidem, z toho 11 jich bylo ve vážném stavu.

Laboratoře provedly v pátek přes 144 tisíc testů, zhruba o 51 tisíc více než ve čtvrtek, v mezitýdenním srovnání jich ale bylo asi o 25 tisíc méně. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů – preventivních a plošných – proti předchozímu dni klesl na 0,05 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testování například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil na 0,25 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl na 0,87 procenta.

Incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje druhým dnem na deseti. V jednotlivých regionech se ale situace liší. Nejhůře je na tom Praha s 20 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, incidence tam nicméně stagnuje. Následuje Plzeňský kraj, kde incidenční číslo kleslo ke dnešku na 16 z předchozích 19. Naopak nejnižší incidence je ve Zlínském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100 tisíc obyvatel tři nakažené.

Očkování proti covidu v pátek podstoupilo zhruba 54 tisíc lidí, což je asi o 2 000 méně než ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to pokles o necelých sedm tisíc. Dosud bylo v Česku od prosince aplikováno 10 631 138 dávek vakcíny. Ukončené očkování mělo k pátečnímu večeru podle dat ministerstva zdravotnictví 5 051 049 lidí.

Kraj Případy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní
Praha 20
Plzeňský 16
Středočeský 13
Vysočina 12
Jihočeský 11
Pardubický 10
Královéhradecký 9
Jihomoravský 9
Olomoucký 9
Liberecký 8
Ústecký 5
Moravskoslezský 5
Karlovarský 4
Zlínský 3
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama