V pátek přibylo v České republice 9 624 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 5 300 méně než minulý týden. Poprvé od poloviny února tak nárůst nakažených ve všední den klesl pod deset tisíc. Počet lidí, kteří s nákazou COVID-19 od začátku epidemie zemřeli, vzrostl na 24 530. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Reprodukční číslo, ukazující šíření epidemie, k sobotě kleslo z 0,93 na 0,87, uvádí ministerstvo na webu. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.
Na kolikátý bod zlomu čekáme? Politici ho slibovali v říjnu, listopadu, únoru i březnu
Bod zlomu. Slovní spojení, které během posledního roku zaznělo nesčetněkrát a mnozí Češi už ho snad ani nedokáží brát vážně. To, že jsme v bodu zlomu, říkali politici už v říjnu. Poté v listopadu, v únoru i v březnu. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se zlepšení dočkáme v polovině dubna.
Od loňského března se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1,5 milionu lidí. Přes 1,2 milionu z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi je tak nyní podle dat ministerstva zhruba 231 tisíc nakažených, většina s mírným průběhem nemoci.
Navzdory poklesu případů jsou ale nemocnice stále na hranici svých kapacit. K pátku bylo s covidem hospitalizováno 8 632 pacientů, přibližně o 300 méně než ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo 1 990 z nich, což byl mírný pokles. V sobotu ráno bylo na jednotkách intenzivní péče a ARO v českých nemocnicích volných 11 procent lůžek, pro covidové pacienty jich bylo k dispozici 128. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných 24 procent, pro lidi s covidem to znamenalo 836 míst.
Počty obětí jsou vysoké
Vysoké zůstávají počty obětí. V tomto týdnu s koronavirem dosud zemřelo 878 lidí, ve třech dnech jich bylo alespoň 200. Na pátek zatím připadá 74 obětí. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. „S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování,“ uvedlo ministerstvo.
Index epidemického rizika PES po šesti dnech klesl na 68 bodů, a dvanáctý den tak zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vedle reprodukčního čísla se zlepšily i ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre – tedy průměrný počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid prokázal až v nemocnici.
Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.