Bod zlomu. Slovní spojení, které během posledního roku zaznělo nesčetněkrát a mnozí Češi už ho snad ani nedokáží brát vážně. To, že jsme v bodu zlomu, říkali politici už v říjnu. Poté v listopadu, v únoru i v březnu. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se zlepšení dočkáme v polovině dubna.
O bodu zlomu mluvil Dušek už 30. října loňského roku. „Nacházíme se v bodě zlomu, teď by se měla opatření projevit. Nyní se podle nejnovějších hodnot jeví, že nedochází k eskalaci,“ říkal tehdy Dušek na tiskové konferenci.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyhlížel bod zlomu kolem 11. listopadu loňského roku. „Číslo R je pořád velké, ale klesá. Kdybych to měl velmi opatrně interpretovat, jsme na jakémsi bodě zlomu nebo pravděpodobně lehce za ním,“ prohlásil Blatný na tiskové konferenci. Češi si ale normálního života moc neužili. Opatření se krátce uvolnila před Vánocemi, koncem prosince se už opět zpřísňovalo.
Dušek znovu mluvil o zlepšení situace letos 17. února. Poslancům během jednání zdravotního výboru řekl, že epidemie je v bodě zlomu, jak napsaly Seznam Zprávy. Začalo se spekulovat o návratu dětí do škol či o spuštění skiareálů. Ale přišel přesný opak. O devět dní později, 26. února, vláda rozhodla o ještě tvrdším lockdownu a zakázala pohyb mezi okresy.
Krátce nato, 3. března, přišel apel od politiků z pražského magistrátu. V dopise vyzvali obyvatele hlavního města, aby se chovali ohleduplně a dodržovali nařízení proti šíření nemoci. Představitelé města v dopise mimo jiné uvedli, že se společnost nachází v bodě zlomu, kdy pražským nemocnicím docházejí kapacity.
Babiš čekal bod zlomu v půlce března
Bod zlomu čekal také premiér Andrej Babiš, hovořil o něm 7. března. „Jak jsem se bavil s našimi experty, příští týden čekáme bod zlomu. Doufejme, že to nastane, že by už epidemie neměla stoupat. Bohužel příští týden bude kritický pro naše nemocnice, hlavně na Moravě očekáváme velký nárůst počtu nemocných,“ řekl premiér televizi Nova.
Další bod zlomu měl nastat 10. března, tvrdil to opět šéf statistiků Dušek. „Jsme v bodě zlomu,“ řekl 10. března Dušek Radiožurnálu. Uvedl, že nemocniční zátěž je podle jeho odhadu tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. Epidemie podle šéfa zdravotnických statistiků začala zpomalovat. „Je to zásadní změna. Bavíme se o stagnaci až poklesu, byť čísla jsou stále velmi vysoká, až děsivě,“ řekl Dušek.
O týden později už ale říkal, že bod zlomu přijde až v polovině dubna. „Epidemie se zastavila a doufejme, že jsme v bodě vrcholu a bude dál docházet ke snižování virové nálože. Sešup bude zcela jistě trvat do poloviny dubna. Viru je úplně jedno, jestli máme, nebo nemáme nouzový stav. Brzda v nemocnicích viditelně přijde až po polovině dubna. Projeví se i efekt většího proočkování seniorní populace,“ prohlásil Dušek na jednání zdravotnického výboru 17. března.
Stanjura: Bod zlomu? To jsme slyšeli už 12krát
Vláda ve čtvrtek rozhodla o tom, že stávající opatření i omezení pohybu by chtěla ponechat v platnosti minimálně do Velikonoc, které připadají na první dubnový víkend. Co bude pak, nechtěl ministr zdravotnictví odhadovat. „Ze zkušenosti, kterou mám, nechci nic slibovat,“ prohlásil Blatný.
Do vlády se kvůli neustálým průtahům všech opatření pustil šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura. „Že přijde bod zlomu? To už jsme slyšeli snad 12krát,“ komentoval pro CNN Prima NEWS. „Vzpomeňme si na ty výzvy: Vydržte tři týdny, dva týdny, do Vánoc, do Velikonoc. A není nic, žádná naděje, že by se to změnilo. Pořád jen to samé: Musíme prodloužit nouzový stav, musíme posílit policejní kontroly, ještě zakážeme tohle a tohle. A nefunguje to, vidíme to na číslech,“ zhodnotil Stanjura. Rozohnil se také na Twitteru.
Vydržte ještě 3 týdny, 2 týdny, do Vánoc, do Velikonoc a pořád dokola. Do práce a domů, zákaz vycházení po 21 hodině, zamčeni ve svém bytě, domě, obci, okrese. Už ani den nouzového stavu, už ani den domácího vězení!
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) March 19, 2021
Podle imunologa Václava Hořejšího se situace zlepší v červnu, možná dříve. „Jsem přesvědčený, že se naprosto změní situace poté, co bude naočkována riziková populace, tedy dva až tři miliony lidí, kteří přispívají k těm těžkým případům. Věřím, že to bude nejpozději do konce června, spíš dřív. Během léta bychom mohli žít téměř normálně,“ odhadl v Interview na CNN Prima NEWS Hořejší.
Ne všichni odborníci ale zastávají názor, aby vláda nařízení pouze prodlužovala. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula už nějakou dobu mluví o tom, že lockdown už nepomáhá.
„Pokračovat v nějakém poměrně silném procesu opatření podobném lockdownu není úplně smysluplné, protože pokud mezitýdně klesáme o nějakých 10 procent, je jasné, že by celá ta doba trvala několik týdnů i měsíců,“ řekl Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj je nutné, aby se řádně zanalyzovalo, na jakých místech se koronavirus aktuálně nejvíce šíří.