Epidemiolog Maďar: Od září by se mohly konat akce až s deseti tisíci lidmi

Po prázdninách by mělo dojít k dalšímu výraznému rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Pravděpodobnost, že se v současné době člověk v Česku nakazí koronavirem, je podle Rostislava Maďara extrémně nízká. „Aktuální situace je až na pár výjimek velmi příznivá. Pokud nenastanou komplikace, začátkem září bychom na hromadných akcích chtěli zvýšit počet sektorů s kapacitou tisíc lidí na deset. Tudíž by se na jednom místě mohlo sejít až deset tisíc návštěvníků. A to si myslím, že v okolních státech bude málokde. Například v Německu jsou velké akce zakázány do konce října. Co mám zprávy, tak to tam potrvá až do konce roku,“ prohlásil Maďar.

Jeho tým je také v kontaktu s Českým svazem ledního hokeje, který první velkou sportovní akci chystá v srpnu. „Jednáme s jejím předsedou Tomášem Králem. Jsme domluveni, že aktuálně na léto by byla čtvrtinová kapacita. Obsazena by byla každá druhá sedačka a před ní vždycky jedna volná řada. Vyzkoušeli bychom to a pokud by nenastaly problémy, počet bychom postupně navyšovali,“ popsal epidemiolog.

Od července bez roušek i v Praze a na Karvinsku

Roušky by mohli brzy odložit i lidé v Praze a na Karvinsku, tedy v oblastech, které patří k nejpostiženějším.

„Od prvního července nastane roušková úleva i pro ně. Jenom nebude tak významná jako v jiných částech země. Pravděpodobně v hromadné dopravě, na hromadných akcích, v kinech je budou muset mít, ale třeba v nákupních centrech, kadeřnictvích nikoliv. Tam by se tato povinnost vztahovala pouze na prodavačky nebo osoby nabízející služby. 26. června budeme vše podrobně analyzovat a do té doby se toho může ještě hodně stát,“ prohlásil Rastislav Maďar.

Kdy budou moci Češi opět volně cestovat po celém světě, nechtěl odhadovat. „Termín teď nedokážu říci. Záleží, jak se bude situace dál vyvíjet. Ale umím si představit několik asijských zemí – Singapur, Malajsie, Thajsko, Tchaj-wan, které tu krizi zvládly velmi dobře. Na podzim by mohla být návštěva možná. Zatím bych však doporučoval vyhnout se severní Africe, oblíbeným destinacím Egyptu či Tunisku,“ uzavřel epidemiolog.

Tagy:
Německo Egypt Thajsko roušky Pavlína Wolfová epidemiolog krizová opatření Rastislav Maďar rozvolňování opatření uvolnění opatření velké akce Česko Praha Český svaz ledního hokeje Ministerstvo zdravotnictví České republiky okres Karviná