Zaznamenáváme nově nakažené, ale rozhodně se nejedná o druhou vlnu, říká Vojtěch

Od prvního července bude možné odložit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě. To se nemá týkat oblastí, které jsou nadále ohniskem nákazy koronavirem. V současnosti jde o Prahu a Karvinsko. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ve vysílaní Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS uvedl, že pro to, aby se nákaza nešířila, je zapotřebí, aby lidé byli maximálně zodpovědní.

Vojtěch přiznal, že hygienici nadále zaznamenávají ohniska nákazy, právě na Karvinsku nebo v hlavním městě. „Bohužel v mnohých případech dochází k tomu, že lidé, kteří jsou pozitivní na nemoc COVID-19, mají příznaky, ale přesto jdou hrát hokej, do práce. Ale to vede k tomu, že nakazí další kolegy a vznikají tak nová ohniska,“ popsal momentální situaci ministr zdravotnictví.

Právě kvůli bezohlednosti některých lidí se situace příliš nezlepšuje. „I nadále celou situaci sledujeme a věřím, že ji krajské hygienické stanice zvládnou. Je ale nutné, abychom i nadále byli obezřetní a zodpovědní,“ pokračoval Vojtěch.

V Praze a na severní Moravě nyní denně zaznamenávají v průměru po patnácti nakažených. Na dotaz, zda by se mohlo jednat o začátek druhé vlny, Vojtěch odpověděl: „Zatím nepozorujeme nějakou eskalaci a nevnímáme, že by se křivka nakažených masivně zvedala. Vnímáme to tak, že probíhá komunitní šíření nákazy, ale nikoliv druhá vlna.“

Koronavirus se znovu objevil v některých domovech seniorů, například v pražském zařízení pro válečné veterány Vlčí mák. Vojtěch si myslí, že hygienická pravidla jsou dostatečná a právě díky průběžnému testování se na nákazu u jednoho ze zaměstnanců přišlo. „Poskytovatelé těchto služeb vědí, co mají dělat a je nutné, aby byli obezřetní. Pokud tedy zaměstnanci pociťují příznaky onemocnění, tak by neměli chodit do práce a riskovat tím šíření nemoci,“ zopakoval Vojtěch.

Tagy: