Češi obchází praktiky a hned pádí do nemocnice, řekl Prymula. Řešením jsou vyšší poplatky

Prymula o vyšších poplatcích na pohotovosti

Praktičtí lékaři v Česku přestávají fungovat jako první stupeň a lidé hned pádí do nemocnice nebo k specialistům, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Obcházení praktika by podle něj vyřešilo zvýšení poplatků. Epidemiolog také nastínil, v čem mohou být mrazy prospěšné.

Češi žijí podle Romana Prymuly stále v domnění, že je veškerá zdravotní péče zdarma. „Když okamžitě poběžíme do čekárny na pohotovost, zvyšujeme riziko další nákazy nejen pro sebe, ale i pro ostatní,“ poznamenal v pořadu Nový den.

K TÉMATU: Lidé se chlubí konzumací prošlých potravin. Hrozí jim velké nebezpečí, varují lékaři

Praktičtí lékaři prý přestávají fungovat jako takzvaní gatekeepři, tedy lidé na prvním stupni zdravotnictví, kteří posílají pacienty dále ke konkrétním odborníkům. „Lidé namísto této návštěvy hned pádí do nemocnice nebo ke specialistům. Pak máme přeplněné čekárny a mnoho kontaktů mezi lidmi, čímž se lišíme od zdravotnictví v západních státech,“ řekl epidemiolog s tím, že by měl být zaveden omezující mechanismus.

Příplatek za vynechání praktika

Řešením by podle něj bylo zvýšení poplatků. „U praktiků bych nic neměnil, ale pokud lidé přijdou ke specialistovi bez doporučení praktika a obchází tuto úroveň lékařské péče, měli by si něco připlatit,“ navrhl Prymula.

Nebezpečné viry v permafrostu

Expert zmínil i dopady tuhých mrazů, které v těchto dnech sevřely Česko. Je podle něj dobře, že pořádně mrzne. Díky tomu se může snížit populace klíšťat.

„Bakterie jsou však i po rozmražení životaschopné. Je velkým problémem, že v permafrostu (půda, jejíž teplota je delší dobu pod bodem mrazu, pozn. red.) zůstávají zmražené některé nebezpečné viry, třeba virus pravých neštovic,“ podotkl také Prymula.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaká rovnátka si vybrat? K dispozici jsou i neviditelná, dětem přispívají zdravotní pojišťovny

Tagy: