reklama

Eurostat: Objem zahraničního obchodu EU mezi lednem a březnem dramaticky propadl

euro
Zahraniční obchod Evropské unie tvrdě zasáhla pandemie koronaviru
Foto: Profimedia.cz

V lednu letošního roku činil celkový objem obchodu mezi Evropskou unií a třetími zeměmi skoro 340 miliard eur. V březnu klesl skoro o patnáct procent. Nejvíce utrpěla výroba strojů a dopravních prostředků, kde součet exportu a importu propadl mezi lednem a březnem o osmnáct procent.

reklama

Data o vývoji zahraničního obchodu Evropské unie od ledna do března letošního roku přinesl v pátek Eurostat. Vůbec největší pokles zaznamenal právě vývoz strojů a dopravních prostředků, a to o pětinu. Dovoz tohoto druhu zboží se snížil „jen“ o patnáct procent. Celkový obrat zahraničního obchodu (součet exportu a importu) se stroji a dopravními prostředky činil v březnu 104,5 miliardy eur. V lednu to bylo o třiadvacet miliard eur více. Pro ekonomiku Evropské unie jde o citelnou ránu, protože právě strojírenství je nejvýznamnějším sektorem v obchodu se třetími zeměmi.

Druhým nejpostiženějším odvětvím z pohledu zahraniční obchodní výměny bylo zboží ze sekce „ostatní zpracovatelský průmysl“. Export i import se mezi lednem a březnem snížil zhruba stejně, a to o šest miliard eur. Skoro o třetinu propadl také dovoz energie, kde se patrně projevil dramatický pokles poptávky po ropě z důvodu drastických omezení v dopravě, zejména letecké.

Chemický průmysl si polepšil

Prakticky nijak se pandemie viru SARS-CoV-2 neprojevila na zahraničním obchodu s potravinami a nerostnými surovinami. Export i import obou těchto kategorií zůstal téměř beze změny. Totéž platilo pro dovoz chemického zboží, naopak vývoz mezi lednem a březnem dokonce vzrostl, a to o 1,4 miliardy eur (o necelá čtyři procenta).

Bilance zahraničního obchodu Evropské unie zaznamenala za období leden až březen přebytek v objemu asi 3,5 miliardy eur. Největší aktivní saldo vytvořil energetický sektor, který skončil v plusu kolem sedmi miliard eur. Naopak nejhlubší deficit vykázalo odvětví strojírenství a dopravních prostředků, které skončilo ve více než pětimiliardovém minusu.

Eurostat už před týdnem zveřejnil podobnou statistiku pro členské země eurozóny. Celkový objem zahraničního obchodu byl v březnu meziročně nižší o osm procent, přičemž samotný export propadl o desetinu, import o 6,2 procenta. Za celý první kvartál se obrat zahraničního obchodu eurozóny zmenšil jen o tři procenta. Obchod v rámci samotné eurozóny pak klesl o necelých pět procent.

Zahraniční obchod EU v lednu a březnu 2020 (mld. eur)

Odvětví Vývoz v lednu Vývoz v březnu Dovoz v lednu Dovoz v březnu
Stroje a dopravní prostředky 72,6 58,4 54,4 46,1
Ostatní zpracovatelský průmysl 40,9 34,2 39,8 33,3
Chemické zboží 36,1 37,5 20,2 19,3
Potraviny a nápoje 14,4 13,8 9,9 9,7
Energie 8,2 6,1 30,4 21,1
Nerostné suroviny 4,6 4,1 6,8 6,9
Celkem 176,8 154,1 161,5 136,4

Zdroj: Eurostat

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

reklama
Tučné odškodné pro zakázané kožešinové farmy napočítal sám farmář. Poslanci to nevěděli
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama