CNN Prima News zahraniční obchod

zahraniční obchod

Výpis příspěvků ke štítku „zahraniční obchod“

Velká, avšak zaostalá země. Hospodářská síla Ruska stojí a padá s ropou a zemním plynem

27. února 2022 20:29

Rusko lze považovat za velmoc snad jen z vojenského či geografického hlediska. Hospodářsky však 140milionová země rozprostírající se přes dva kontinenty soupeří se zeměmi jako Brazílie, Mexiko nebo Indonésie. Životní úroveň průměrných Rusů je však nižší než například v Rumunsku či na Bahamách. Navzdory obecnému přesvědčení, že Rusko je pro Česko významným exportním trhem, má vzájemný obchod jen zanedbatelný význam. Kde jsou silná a slabá místa ruského hospodářství? A kdo v současné napjaté situaci tahá za kratší konec?

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky. Pomůže to zahraničnímu obchodu

1. září 2021 12:17

Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí chřipky. Pomůže to zahraničnímu obchodu, protože v řadě zemí padnou omezení na obchodování s drůbeží a ptactvem z tuzemských chovů. Novinářům to ve středu na cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2021 v Heroltovicích na Olomoucku řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Letos bylo v ČR vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo zlikvidováno v červnu.

České stavebnictví se po roce konečně probudilo. Průmyslová výroba vzrostla o čtvrtinu

7. července 2021 11:17

Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Vzrostla i průmyslová produkce. Zahraniční obchod skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně tak byl o 6,9 miliardy korun lepší. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Český průmysl je z krize téměř venku. Výroba v září meziměsíčně výrazně vzrostla

6. listopadu 2020 16:00

Průmyslová produkce byla v září už jen o 1,5 procenta nižší než před rokem. Je tak skoro venku z krize. K pozitivně překvapivému výsledku jí pomohl výrazný meziměsíční růst. Výroba se oproti srpnu zvýšila o 4,1 procenta a ještě rychleji vzrostla hodnota nových zakázek. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Nejvíce vína vyváží Francie, Česko je ve čtvrté desítce

17. června 2020 05:57

V průběhu té nejpřísnější karantény zavedené v důsledku šíření kronavirové nákazy vzrostla spotřeba vína meziročně o více než čtyřicet procent. Pro mnoho zemí je víno poměrně významný obchodní artikl, pro některé z nich jde dokonce o klíčové odvětví. Které státy jsou nejvýznamnějšími světovými exportéry tohoto lahodného moku?