CNN Prima News zahraniční obchod

zahraniční obchod

Výpis příspěvků ke štítku „zahraniční obchod“

ANALÝZA: Čínské investice v Česku míří do ztrát. Asijského hegemona válcují Korea i Japonsko

Asijské turné premiéra Petra Fialy (ODS) s podnikateli oživilo téma obchodní výměny s tamními trhy a také otázku souvisejících výhod pro naši ekonomiku. Zejména slibované čínské investice, jež v minulosti protežoval bývalý prezident Miloš Zeman, ve větší míře nikdy nepřišly. A pokud přeci, tak dle současných dat vykazují spíše ztrátu. Zároveň je dobré připomenout, že zatímco optimistické vyhlídky na příval peněz z Říše středu předpokládaly stavbu nových projektů, realitou se stalo vyzobávání rozinek z koláče české ekonomiky v podobě převzetí několika strojíren, pivovarů nebo fotbalového klubu. Místo obrovské Číny tak na tuzemském trhu dominují Jižní Korea a Japonsko.

Velká, avšak zaostalá země. Hospodářská síla Ruska stojí a padá s ropou a zemním plynem

Rusko lze považovat za velmoc snad jen z vojenského či geografického hlediska. Hospodářsky však 140milionová země rozprostírající se přes dva kontinenty soupeří se zeměmi jako Brazílie, Mexiko nebo Indonésie. Životní úroveň průměrných Rusů je však nižší než například v Rumunsku či na Bahamách. Navzdory obecnému přesvědčení, že Rusko je pro Česko významným exportním trhem, má vzájemný obchod jen zanedbatelný význam. Kde jsou silná a slabá místa ruského hospodářství? A kdo v současné napjaté situaci tahá za kratší konec?

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky. Pomůže to zahraničnímu obchodu

Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí chřipky. Pomůže to zahraničnímu obchodu, protože v řadě zemí padnou omezení na obchodování s drůbeží a ptactvem z tuzemských chovů. Novinářům to ve středu na cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2021 v Heroltovicích na Olomoucku řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Letos bylo v ČR vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo zlikvidováno v červnu.

České stavebnictví se po roce konečně probudilo. Průmyslová výroba vzrostla o čtvrtinu

Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Vzrostla i průmyslová produkce. Zahraniční obchod skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně tak byl o 6,9 miliardy korun lepší. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Nejvíce vína vyváží Francie, Česko je ve čtvrté desítce

V průběhu té nejpřísnější karantény zavedené v důsledku šíření kronavirové nákazy vzrostla spotřeba vína meziročně o více než čtyřicet procent. Pro mnoho zemí je víno poměrně významný obchodní artikl, pro některé z nich jde dokonce o klíčové odvětví. Které státy jsou nejvýznamnějšími světovými exportéry tohoto lahodného moku?