CNN Prima News eurozóna

eurozóna

Výpis příspěvků ke štítku „eurozóna“

Pavel: Euro je budoucnost, jeho přijetí závazek. Je načase začít dělat konkrétní kroky

Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky pro přijetí společné evropské měny. Je to logická budoucnost pro zemi ležící ve středu Evropy, prohlásil v novoročním projevu prezident Petr Pavel. Připomněl, že přijetí eura je závazkem, který jsme dobrovolně přijali vstupem do Evropské unie. Její roli – stejně jako členství v NATO – označil za nedocenitelnou. „Dává nám šanci, jak nejlépe uplatnit náš vliv a prosadit naše zájmy,“ zdůraznil Pavel.

Přijetí eura jako nové Fialovo téma? Lidovci či TOP 09 ho chválí, naráží však u vlastní ODS

Premiér a šéf ODS Petr Fiala v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že Česko bude už příští rok splňovat jedno z nejdůležitějších maastrichtských kritérii, která jsou nutná pro budoucí přijetí eura. Toto téma pak zopakoval ještě v několika dalších mediálních vystoupeních. Zatímco například lidovci a TOP 09 v této souvislosti mluví o přijetí společné měny už do roku 2030, podstatně skeptičtější je Fialova vlastní strana. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček si nemyslí, že by se euro mělo stát výraznějším tématem.

Čelilo by se inflaci lépe s eurem? Mylný názor, poslední hřebíček do rakve, míní ekonomové

Zdražování znovu rozvířilo diskusi o tom, zda by s eurem místo koruny nebylo v Česku lépe. Vstup do eurozóny dlouhodobě prosazuje například TOP 09. Ekonomové však mají jasno, lépe by nebylo. Nejen že by inflace neklesla, ale Česká národní banka by navíc přišla o možnost korigovat růst cen pomocí úrokových sazeb. Na druhou stranu by euro mohlo zlevnit hypotéky a Češi by si před dovolenou do zemí eurozóny nemuseli měnit koruny.