Blažek pokáral vlastní řady: Za špatné vztahy nemůže jen opozice. Koalici chyběla velkorysost
eurozóna
Výpis příspěvků ke štítku „eurozóna“
Nerudová: Euro je nutné pro naši bezpečnost. Ve volbách budeme ambasadory Evropské unie
Debata o zavedení společné evropské měny v Česku byla doposud vedena ideologicky a ovládli ji odpůrci, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS lídryně hnutí STAN do eurovoleb Danuše Nerudová. Strana prý chce vystupovat jako ambasador Evropské unie.
Suverenita koruny je přeceňovaná, míní Švejnar. Vstup do eurozóny označil za výhodu
Suverenita české koruny je přeceňovaná, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonom a profesor Kolumbijské univerzity Jan Švejnar. Dodal, že je sice v některých ohledech výhodné mít vlastní monetární politiku, nicméně to má i svá úskalí. Vstupem do eurozóny bychom podle ekonoma navíc získali politickou výhodu.
Pavel: Euro je budoucnost, jeho přijetí závazek. Je načase začít dělat konkrétní kroky
Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky pro přijetí společné evropské měny. Je to logická budoucnost pro zemi ležící ve středu Evropy, prohlásil v novoročním projevu prezident Petr Pavel. Připomněl, že přijetí eura je závazkem, který jsme dobrovolně přijali vstupem do Evropské unie. Její roli – stejně jako členství v NATO – označil za nedocenitelnou. „Dává nám šanci, jak nejlépe uplatnit náš vliv a prosadit naše zájmy,“ zdůraznil Pavel.
Globální ekonomika si pohorší. Tvrdé přistání ale nehrozí, ujišťuje OECD
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,9 procenta, zatímco dosud počítala s tříprocentním růstem. Příští rok tempo růstu dál zpomalí a dosáhne jen 2,7 procenta. Globální ekonomika se ale vyhne takzvanému tvrdému přistání. OECD to uvedla ve své středeční zprávě.
Nadějný výhled pro českou ekonomiku: Snížení inflace je reálné, shodují se ekonomové
Až na dvě procenta by v následujícím roce mohla klesnout inflace. Odhad, který o víkendu zveřejnil guvernér ČNB Aleš Michl, je podle ekonomů velmi reálný. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli Jan Bureš a Vladimír Pikora.
Přijetí eura jako nové Fialovo téma? Lidovci či TOP 09 ho chválí, naráží však u vlastní ODS
Premiér a šéf ODS Petr Fiala v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že Česko bude už příští rok splňovat jedno z nejdůležitějších maastrichtských kritérii, která jsou nutná pro budoucí přijetí eura. Toto téma pak zopakoval ještě v několika dalších mediálních vystoupeních. Zatímco například lidovci a TOP 09 v této souvislosti mluví o přijetí společné měny už do roku 2030, podstatně skeptičtější je Fialova vlastní strana. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček si nemyslí, že by se euro mělo stát výraznějším tématem.
Ekonomika Velké Británie je v recesi. Uškodil i den volna při pohřbu královny Alžběty
Výkon britského hospodářství se ve třetím čtvrtletí snížil. A je dokonce menší než před třemi lety, tedy ještě v předpandemickém období. S odkazem na britský Národní statistický úřad to uvedla americká stanice CNN.
Čelilo by se inflaci lépe s eurem? Mylný názor, poslední hřebíček do rakve, míní ekonomové
Zdražování znovu rozvířilo diskusi o tom, zda by s eurem místo koruny nebylo v Česku lépe. Vstup do eurozóny dlouhodobě prosazuje například TOP 09. Ekonomové však mají jasno, lépe by nebylo. Nejen že by inflace neklesla, ale Česká národní banka by navíc přišla o možnost korigovat růst cen pomocí úrokových sazeb. Na druhou stranu by euro mohlo zlevnit hypotéky a Češi by si před dovolenou do zemí eurozóny nemuseli měnit koruny.
Euro, nebo dolar? Je to jedno, obě měny stojí po dvaceti letech úplně stejně
Společná evropská měna pokračovala i během úterního obchodování ve svém oslabování vůči americkému dolaru. Poprvé od roku 2002 tak obě měny dosáhly takzvané parity, tedy kursu 1 ku 1. Mohou za to obavy z úplného uzavření přívodu ruského plynu do západní Evropy, jež by na starém kontinentu vyvolalo hospodářskou krizi.
Horší než covid. ČNB odhadla, jak by na nás dopadl konec ruského plynu a ropy
Přísná regulace odběru, dramatický růst cen a propad příjmů domácností a jejich životní úrovně. To jsou zřejmé důsledky potenciálního zastavení dodávek ropy a zemního plynu z Ruska do Evropské unie. Vyplývá to z aktuálního Globálního ekonomického výhledu, který zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Světlo na konci zdražovacího tunelu? Inflace v eurozóně stoupla, ale již ne tak výrazně
Tempo růstu cenové hladiny v eurozóně činilo v dubnu 7,5 procenta. Inflace tak sice byla o něco vyšší než v březnu, její přírůstek se ale oproti předchozím měsícům výrazně zpomalil. Vyplývá to z rychlého odhadu Eurostatu. Přírůstek inflace v eurozóně je v dubnu nejmenší od ledna letošního roku.
V eurozóně inflačně přituhuje. Ceny rostou dvouciferným tempem už ve čtyřech zemích
Podle bleskového odhadu Eurostatu se ceny v Evropské měnové unii v březnu meziročně zvýšily o 7,5 procenta. V únoru to bylo přitom jen o necelých šest procent. Nejvyšší inflaci čelí Litva, nejpomaleji ceny rostou na Maltě. Zdražování stále táhnou energie.