reklama
CNN Prima News eurozóna

eurozóna

Výpis příspěvků ke štítku „eurozóna“

Česká ekonomika neporoste tak rychle, jak se čekalo. MMF zhoršil výhled i pro Slovensko

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní počítá s růstem o 4,2 procenta, zatímco loni na podzim čekal vzestup o 5,1 procenta. Fond to uvedl ve svém jarním výhledu. Výrazně hůř si povede i Slovensko, kterému fond zhoršil výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na letošní rok na 4,7 procenta z podzimní prognózy 6,9 procenta.

Bude příští kabinet směřovat k euru? Opozice ještě nevládne a už se stačila rozhádat

Pokud by ve vládních lavicích po letošních sněmovních volbách usedli představitelé současné opozice, Česko čeká ostrá debata, zda přijmeme euro. Zatímco volební koalice Pirátů a STAN se k tomu jasně přihlásila, zástupci koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL o tom vedou hádky na sociálních sítích. Největším odpůrcem přijetí eura by zřejmě v široké vládní koalici byla ODS.

Ekonomika Evropské unie výrazně posílila. Růst jejího výkonu překonal 12 procent

Hrubý domácí produkt Evropské unie i eurozóny ve třetím čtvrtletí prudce vzrostl. V porovnání s předchozím kvartálem dosáhl hospodářský růst EU 12,1 a eurozóny dokonce 12,7 procenta. Oproti loňskému roku je výkon ekonomiky evropské sedmadvacítky zhruba o čtyři procenta nižší. Vyplývá to z předběžných údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama