CNN Prima News Eurostat

Eurostat

Výpis příspěvků ke štítku „Eurostat“

Praha zahlcená auty: Jejich počet raketově narostl. Průjezdnost se drží v průměru, říká Hřib

Během uplynulých deseti let došlo v Praze k výraznému růstu počtu osobních automobilů. Zatímco v roce 2013 připadalo podle dat Eurostatu na každých tisíc obyvatel hlavního města 565 vozidel, v roce 2023 už to bylo 753. Tento přírůstek o téměř 190 aut na tisíc obyvatel řadí Prahu nejen mezi deset nejvíce motorizovaných regionů Evropské unie, ale zároveň mezi oblasti, kde motorizace roste nejrychleji.

Češi málo mění dodavatele elektřiny, i proto platí nejvíc z EU. Experti zmínili několik rad

Zůstáváme věrní svým dodavatelům energií, i když jsou pro nás jejich nabídky nevýhodné. Takto analytici hodnotí data statistického úřadu Eurostat, podle kterého Češi platí nejvyšší ceny elektřiny ze států Evropské unie. Pokud by lidé častěji přecházeli k jiným dodavatelům, mohli by více ušetřit. Podle odborníků by také pomohlo, aby zkusili se svými dodavateli jednat o nové ceně.

Hospody v Česku erodují, míní Kastner. Navrhl radikální způsob, jak je na vesnicích zachránit

Institut hospody v české společnosti eroduje, a je to poněkud mrzuté. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl zástupce gastronomie ČR Luboš Kastner. Aby starostové vesnic pomohli společenskému životu, měli by podle něj zvážit odpuštění nájmu hospodským. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je ale otázka, zda by výsledný pokles cen byl natolik výrazný, aby se zákazníci opět vrátili.

Míra inflace v EU během listopadu mírně vzrostla, hlásí Eurostat. Jak si stojí Česko?

Míra inflace v zemích Evropské unie v listopadu vzrostla na 2,5 procenta z říjnového tempa 2,3 procenta. Ve své zprávě to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace v České republice podle jeho dat činila 3,1 procenta, zvýšila se tak ze tří procent v říjnu. Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ekonom: Dohnat německé výplaty za pět let? Nejdřív za půl století, jinak se státním bankrotem

Vyprávění premiéra Petra Fialy (ODS) o stejných výplatách jako v Německu už za pět let je prázdnou utopií. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého současným tempem můžeme německé a rakouské pracovníky dohnat až za půl století. Pokud by Česká republika skutečně dohnala Německo ve výdělcích už za pět let, tak by to podle něj mohlo vést ke státnímu bankrotu. Platy by totiž musely prudce vzrůst i státním zaměstnancům.

O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?

Dorovnat platy německých nebo rakouských pracovníků zřejmě zůstane v blízké době pouhým snem. Hovoří o tom jasně čísla o příjmech a kupní síle Čechů z evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich nejdříve musíme doběhnout Estonsko, Španělsko nebo Kypr. Až poté můžeme pohlížet na průměr Evropské unie a následně i na vyšší platy, které mají Němci nebo Rakušané.

Chcete znát platy kolegů? Zaměstnavatelé je už brzy budou muset zveřejňovat, chystá EU

Zajímá vás, jakou máte v porovnání s vašimi kolegy mzdu? Jestli ano, za čas byste měli mít možnost to zjistit. Počítá s tím evropský předpis o transparentním odměňování, který by měl odstranit rozdíly v platech mužů a žen. Firmy proto budou muset hlásit, v jakém rozmezí se pohybují mzdy na jednotlivých pracovních pozicích. Změny by podle odborníků mohly vést k navýšení mezd, ale také ke zhoršení vztahů na pracovišti.

Naděje dožití Čechů se zvyšuje. Mají žít dokonce déle než před pandemií koronaviru

Střední délka života neboli naděje dožití se v Česku oproti rokům před pandemií koronaviru zvýšila. Vyplývá to ze srovnání dat Eurostatu za roky 2023 a 2019. Délka dožití Čechů dnes činí rovných 80 let. Podle zmíněných dat se délka dožití zvýšila ve většině států Evropské unie. Některé země však naopak zaznamenaly snížení tohoto klíčového demografického údaje.