
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Eurostat
Výpis příspěvků ke štítku „Eurostat“

Za alkohol utratíme více než za armádu. Češi propijí přes 93 miliard korun ročně
Češi v loňském roce utratili za alkoholické nápoje rekordní sumu. Poprvé v historii propili více než devadesát miliard korun. To je skoro o dvacet miliard vyšší suma, než s jakou v roce 2020 hospodařilo ministerstvo obrany. Domácnosti dávají na alkohol třetí nejvyšší podíl v rámci zemí Evropské unie. Před námi jsou už jen všechny tři pobaltské státy. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.

Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Výdaje na vědu a výzkum dosahují v České republice 1,94 procenta hrubého domácího produktu. Česko se tak nachází mírně pod průměrem Evropské unie, který činí 2,19 procenta HDP. Tuzemské vědecko-výzkumné výdaje jsou ale 2,3krát vyšší než slovenské. Největší část HDP na vědu a výzkum dává Švédsko, Rakousko a Německo. Vyplývá to z aktuálních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Ekonomika Evropské unie výrazně posílila. Růst jejího výkonu překonal 12 procent
Hrubý domácí produkt Evropské unie i eurozóny ve třetím čtvrtletí prudce vzrostl. V porovnání s předchozím kvartálem dosáhl hospodářský růst EU 12,1 a eurozóny dokonce 12,7 procenta. Oproti loňskému roku je výkon ekonomiky evropské sedmadvacítky zhruba o čtyři procenta nižší. Vyplývá to z předběžných údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Zdražování v Česku je třetí nejrychlejší ze všech zemí Evropské unie, hlásí Eurostat
Zářijové tempo růstu cen zboží a služeb bylo v České republice téměř nejvyšší ze všech zemí evropské sedmadvacítky. Rychleji ke zdražování docházelo už jen v Polsku a Maďarsku. Naopak ve státech, které platí eurem, se cenová hladina v září meziročně snížila.

Nezaměstnanost může v příštím roce vyrůst v Česku až na 10 procent, varují ekonomové
Přes hlubokou koronavirovou krizi, kterou občané prožívají, má Česká republika extrémně nízkou nezaměstnanost. Vyplývá to z dat Eurostatu. Do určité míry jde však podle ekonomů pouze o žonglování s čísly. Nepracující lidé jsou štědře placeni z programu Antivirus a ve statistikách jsou vedeni jako zaměstnaní. Mnohé pracovní pozice přitom existují již jen na papíře a je zřejmé, že se do nich zaměstnanci nikdy nevrátí. V příštím roce může míra nezaměstnanosti vystoupat až na 10 procent.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Česko ve výuce jazyků zaostává i za Slovenskem
Podle nejnovějších dat Eurostatu se alespoň dva cizí jazyky na střední škole učí v Evropské unii necelá polovina studentů. Česká republika se s 52 procenty řadí jen mírně nad celounijní průměr. Znalost cizích jazyků je přitom důležitá nejen z kulturního, ale i hospodářského hlediska. Kdo neovládá řeči, těžko se domluví s obchodními partnery a hůře hledá uplatnění na trhu práce.

Evropané žijí průměrně 81 let. Rozdíly mezi západem a východem jsou stále výrazné
Střední délka života neustále roste. Ještě před třiceti lety se Češi dožívali v průměru 71,5 let. V současnosti je to o osm let více. Podobný trend můžeme pozorovat i v dalších postsocialistických zemích. Někdejší rozdělení Evropy železnou oponou na východ a západ je však patrné dodnes. Zatímco ve všech západních zemích Evropské unie se lidé dožívají nejméně 81 let, občané východních států umírají v průměru ještě před osmdesátkou.

Rekordní pokles ekonomiky EU i eurozóny. Odhady byly ještě horší, uvedl Eurostat
Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí klesla proti prvním třem měsícům roku o rekordních 11,4 procenta, zejména kvůli omezením spojeným s šířením nového koronaviru. Meziroční pokles hrubého domácího produktu (HDP) pak činil 13,9 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice byl hospodářský propad mírnější.

Eurostat potvrdil patnáctiprocentní propad evropské ekonomiky
Evropský statistický úřad Eurostat zpřesnil odhad vývoje ekonomiky eurozóny a Evropské unie. Potvrdil tak předběžné údaje z konce července. Hospodářství sedmadvacítky se ve druhém čtvrtletí propadlo meziročně o patnáct procent. O tři procenta se také snížil počet zaměstnaných lidí.

Veřejný dluh v Evropské unii před nástupem koronakrize mírně klesl, hlásí Eurostat
Celková výše veřejného dluhu Evropské unie dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 79,5 procenta v poměru ke hrubému domácímu produktu. To je meziročně o půl procentního bodu níže, přestože absolutní velikost zadlužení vzrostla o 186 miliard eur. Státy Evropské unie tak ještě těžily ze solidního ekonomického růstu těsně předtím, než udeřila pandemie koronaviru.

Dvě z pěti dětí v EU se narodí mimo manželství. V Česku skoro každé druhé
V roce 2018 se v evropské sedmadvacítce narodilo 42 procent dětí mimo manželství. To je asi dvakrát tolik než o čtvrtstoletí dříve. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat. Největším podílem mimomanželských porodů se může chlubit Francie, na opačném konci žebříčku se pak nachází Řecko. V Česku je mimomanželský téměř každý druhý novorozenec, Slovensko se drží průměru EU.

Domy a byty zdražily nejvíce za třináct let, hlásí Eurostat
Ceny rezidenčních nemovitostí v Evropské unii vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 5,5 procenta. To představuje největší nárůst od roku 2007. V České republice ceny domů a bytů stouply téměř o desetinu, což je nejvíce za poslední čtyři kvartály. Koronavirová krize a zrušení daně z nabytí nemovitostí by ale mohly přinést obrat.