CNN Prima News Eurostat

Eurostat

Výpis příspěvků ke štítku „Eurostat“

Lidé si zvykli na nízké ceny kuřecího. Pro další pokles ale není prostor, shodli se experti

Cena 109 korun za kilo prsních řízků odpovídá ceně z roku 2021, ale určitě ne nákladům, řekl v pořadu Interview plus na CNN Prima NEWS generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy David Bednář. Lidé si podle něj zvykli na nízké ceny, ale pro další zlevnění už není prostor. Shodl se na tom s generálním ředitelem společnosti Xaverov Zdeňkem Štěpánkem, který zároveň upozornil na vysoké ceny energií.

Konec zdražování, v Česku ceny padají nejrychleji z celé EU. Co všechno výrazně zlevňuje?

Inflace klesá už několik měsíců po sobě. Pád cen potvrzují i data Eurostatu. Méně platíme zejména za bydlení, dovolené i jídlo. Čísla potvrzují trend, před kterým varovala nedávno i Česká národní banka. Ta ve své analýze uvedla, že firmy měly vyšší zisky než náklady a vše platil zákazník. Současné zlevňování si proto firmy mohou hravě dovolit.

Ceny nemovitostí nebývale padají. Koupě se může vyplatit i s drahou hypotékou

Podle ekonoma Lukáše Kovandy ceny nemovitostí v nominálních hodnotách nebývale padají, v těch reálných je však pokles ještě dramatičtější. Poptávka je navíc v současné době nízká, kupující proto může mít oproti prodejci vyjednávací výhodu, doplnil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. Koupě se podle něj může při dostatečně nízké ceně nemovitosti vyplatit i s nevýhodnou sazbou hypotéky a jejím následným refinancováním.

Energetičtí experti: Energie v ČR zdaleka nejsou nejdražší. Ale úspory hledejme

Česko jako země s nejdražšími energiemi v Evropské unii? Dlouho se o nás tak mluvilo. Premiér Petr Fiala taková tvrzení označil jako matení veřejnosti a vytváření špatného obrazu. Výhrady si neodpustili ani dodavatelé energií. Teď se ukázalo, že oprávněně. Data, která v loňském dubnu zveřejnil Eurostat, totiž měla vycházet z ceníkových nikoli reálných cen. Výsledek? S cenami energií jsme se v daném období dostali do nižšího průměru EU.

Když už nemůžeš, jdi mentorovat. Firmy mají o uplatnění seniorů jasno, má to ale háček

Starší lidé mohou být pro firmy užiteční jako mentoři nebo učitelé. Hlavní překážkou k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku je ovšem to, že téměř polovině pracovníků starších 55 let chybí dobré digitální dovednosti pro práci na počítači nebo práci s moderními technologiemi. Vyplývá to z červencového průzkumu Hospodářské komory mezi 402 zaměstnavateli.

Zvyšuje se počet mladých bez práce? Pobírají dávky a využívají mama hotel, tvrdí ekonom

V Česku skokově vzrostl počet mladých lidí bez práce. Z dat Eurostatu vyplývá, že množství nezaměstnaných ve věku do 25 let se meziročně zdvojnásobil. Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že to může být tím, že mladí lidé se do práce nehrnou a využívají výhod placeného sociálního a zdravotního pojištění. Sociologové oslovení redakcí CNN Prima NEWS namítají, že je to sezónní výkyv.

Inflace v EU je nejnižší od začátku války. Výrazně klesla na 7,1 procenta, uvádí Eurostat

Míra inflace v Evropské unii v květnu výrazně klesla a dostala se na 7,1 procenta, což je o procentní bod méně než v dubnu. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Ceny v sedmadvacítce unijních zemí rostou nejpomaleji od loňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině. Inflace klesla i v České republice, která ale i tak zůstává s hodnotou 12,5 procenta mezi zeměmi s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen.

Česko dál rapidně zaostává. Inflace v Evropské unii klesla nejníže za poslední rok

Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na sedmi procentech. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se i přes výrazný pokles inflace na 14,3 procenta z březnových 16,5 procenta drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.