Evropská komise zradila důvěru občanů: Ignoruje závazek zrušení klecových chovů

Téměř čtvrtina masa v EU se vyhodí před konzumací. Zvířata tak umírají naprosto zbytečně, navíc po životě v nehumánních podmínkách, jako jsou například klecové velkochovy. Přitom právě konec klecí má u veřejnosti obrovskou podporu. Téměř 1,4 milionu obyvatel podepsalo evropskou občanskou iniciativu za ukončení klecových velkochovů; 89 % obyvatel EU (84 % v ČR) podporuje konec klecí.

Zbytečná smrt zvířat

Evropská komise se k jejich postupnému ukončení zavázala, svůj slib ale zatím nedodržela. Ohrožuje tak demokratický nástroj, který dává Evropanům možnost ovlivnit dění v Unii. Kampaň „Konec klecí v ohrožení“ teď apeluje na vyslyšení hlasu občanů a dodržení slibu.

V Evropské unii se podle odhadů ročně přes 20 % masa a masných výrobků. Nejde jen o plýtvání spotřebitelů, ale také o zvířata, která předčasně zemřou a nebo jejichž maso nelze využít pro konzumaci. Součástí mašinerie živočišné výroby jsou klecové velkochovy, kde se chová v průměru 300 milionů zvířat. Ta prožijí celý svůj život nebo jeho podstatnou část v kleci.

Petice s 1,4 miliony podpisů

„Chov zvířat v klecích je nehumánní a neudržitelný. Právě proto měla evropská občanská iniciativa Konec doby klecové tak velký úspěch. V EU ji podepsalo téměř 1,4 milionů lidí, jen v ČR to bylo téměř 50 tisíc ověřených podpisů. V oficiální reakci pak Evropská komise slíbila postupné ukončení klecí do roku 2027,“ popisuje Romana Šonková, členka výboru iniciativy, koordinátorka české koalice Konec doby klecové a zástupkyně CIWF.

Evropská komise měla svůj návrh na postupné ukončení klecí předložit v září loňského roku jako součást přelomového legislativního balíčku týkajícího se welfare hospodářských zvířat. To se ale nestalo, Komise navíc návrh ani nezahrnula do svého plánu na rok 2024.

Evropská komise ignoruje občanskou iniciativu

Organizace Svoboda zvířat, která je součástí koalice Konec doby klecové, se proto rozhodla spustit kampaň Konec klecí v ohrožení. Kampaň vyzývá veřejnost k oslovení představitelů Evropské komise s požadavkem, aby dodrželi svůj závazek. „S podporou dalších organizací v koalici chceme upozornit na bezprecedentní jednání Evropské komise, která slíbila návrh na ukončení klecových chovů předložit, a neudělala nic. Ignoruje tak evropskou občanskou iniciativu i své vlastní závazky, což považujeme za velmi nebezpečné.

9 z 10 obyvatel EU a 84 % Čechů konec klecí podporuje a podobné jednání nevnímáme jako dobrý signál ze strany Komise. Proto na něj chceme upozornit, stejně jako na utrpení, které zvířata v klecích zažívají,“ vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.

Jourová přislíbila pomoc

„Strhla se lavina psaní e-mailů eurokomisařce Věře Jourové, aby na Komisi zatlačila a pomohla prosadit slib klecové chovy jednou provždy ukončit. To se prozatím nestalo, a tak jsem jí minulý týden osobně s kolegy ze zvířeckoprávních organizací předala v Praze otevřený dopis s výzvou ke splnění závazku a bezodkladnému předložení legislativy. K otevřenému dopisu se připojilo 43 českých organizací na ochranu zvířat,“ životního prostředí a demokracie, doplňuje Barbora.

EVROPSKÁ KOMISE ZRADILA DŮVĚRU SVÝCH OBČANŮ A STOVKY MILIONŮ ZVÍŘAT TÝRANÝCH V KLECOVÝCH CHOVECH 💔💔 Čtvrteční projev...

Posted by Svoboda zvířat on Sunday, December 10, 2023

Prase se neotočí, králík neposadí...

Hospodářská zvířata tráví v klecích celý život nebo jeho podstatnou část. Například prasnice se v kleci nemohou ani otočit, králíci posadit. Individuální boxy znemožňují novorozeným telatům si hrát nebo se vzájemně dotýkat. Zvířata v klecích nemohou naplňovat svoje přirozené životní potřeby, což nutně vede k jejich stresu, větší náchylnosti k nemocem a zvýšenému úhynu. Proti této kruté praxi se ohradily neziskové organizace a veřejnost a společně usilují o zlepšení života hospodářských zvířat v Evropské unii.

Přes milion lidí využilo nástroj vytvořený pro zajištění účasti evropské veřejnosti na rozhodování – a Evropská komise to ignoruje. Svou nečinností tak podkopává důvěru v samotné demokratické mechanismy Evropské unie.“ Anna Neumannová, organizace NESEHNUTÍ (člen koalice Konec doby klecové).

Organizace Svoboda zvířat rozšiřuje své řady pracovníků, aby byl boj za práva zvířat efektivnější. Seznam pozic, včetně ohodnocení naleznete na jejich stránkách.

Tagy: