Exkluzivní pohled do Časiv Jaru: Štáb CNN Prima NEWS natáčel akci Ukrajinců s drony

Štáb CNN Prima NEWS na Ukrajině s reportérem Matyášem Zrnem a kameramanem Petrem Židkem dostali unikátní možnost natočit akci ukrajinských vojáků, kteří ovládají bezpilotní drony. Jejich průvodcem se stal Viktor: Ukrajinec, který deset let žil a pracoval v České republice. Den po napadení Ukrajiny políbil svou ženu a odjel bojovat.

Bylo ráno a jednotka operátorů bezpilotních prostředků 5. brigády ukrajinské armády vyrazila do akce. „Naším cílem je Časiv Jar, klíčová obec asi čtyři kilometry od Bachmutu. Stopy bojů jsou vidět všude, ve městečku přesto tvrdošíjně zůstává několik civilistů,“ líčil z místa Zrno.

Jednotka se přesunula do jednoho z bytů ve zničeném domě. „Za polem je strom, vidíš? Takové stromořadí. Půlka je naše a půlka ne,“ líčil Viktor. Poslat dron nad ruské pozice není tak jednoduché. Rusové mají efektivní prostředky radioelektronického boje, takzvaný REB. „Pracuje REB, takže nebyl signál dronu s ovladačem a obrazovka vůbec nefungovala. Na telefonu nebylo nic vidět,“ popisoval Ukrajinec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: CNN: Ukrajina obvinila ruského vojáka z válečných zločinů. Útok natočil dron

Není dobré se příliš dlouho zdržovat na jednom místě, a tak se skupina přesunula na střechu jiného domu. „Vojáci budou zkoušet nové sebevražedné, takzvané FPV drony. Tohle už působí trochu jako sci-fi,“ líčil Zrno.

„S tím můžeme zvedat asi kilo a půl. Když je to kilo a půl dobré výbuchové síly, tak je to pěkné na pěchotu i na techniku,“ uvedl Viktor. Rychlost je neuvěřitelných 200 kilometrů v hodině. Válka je věčným soubojem o to, kdo přijde s něčím lepším, rychlejším, přesnějším a destruktivnějším.

Tagy: