CNN Prima News Matyáš Zrno

Matyáš Zrno

vedoucí vydání zahraniční redakce CNN Prima NEWS

V letech 2010/2011 působil jako vedoucí Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Logar. (matyas.zrno@iprima.cz)

Nejnovější příspěvky autora

Ukrajina

Přeběhne 300 metrů, jen aby zemřel. Bělorus popsal úlohu „oslů“ i největší výhodu Rusů

Říká o sobě, že nezná nic jiného než válku — v devatenácti letech odešel z rodného Běloruska podpořit ukrajinské demonstranty, kteří v roce 2014 protestovali na kyjevském Majdanu proti proruskému prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Jenže vypukla válka na Donbase, a tak plynule přešel od demonstrací k bojům. Nyní je Dzianis Prokharaŭ zvaný „Kit“ velitelem pluku běloruských dobrovolníků a o situaci na bojišti promluvil v podcastu Matyáše Zrna OFF RECORD.

Další příspěvky autora

Avdijivka je jako Hirošima po výbuchu, popsal reportér CNN Prima NEWS. Rusové postupují dál

Ukrajinská Avdijivka je zcela v rukou ruské armády. Poslední opěrný bod Ukrajinců, tamní koksovna a chemička, padl. Reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno přímo z Ukrajiny popsal, že Avdijivka nyní vypadá jako Hirošima po výbuchu. Podle něj za území Rusové zaplatili vysokou cenu. Ruská armáda nyní zuřivě útočí na několika místech po celé frontě a stahuje tam desítky tisíc mužů.

Pán obzoru, který ničí kilometry vzdálené Rusy. Obří pušku potěžkal reportér CNN Prima NEWS

Vypadá pomalu jako protitanková puška. Jde ovšem o zbraň, s níž se zabíjí kilometry vzdálení nepřátelé. Obří odstřelovací puška zvaná „Pán obzoru“ se v rukou ukrajinských specialistů stala senzací poté, co ostřílený sniper zlikvidoval okupanta, který byl téměř čtyři kilometry daleko. Překonal tak světový rekord o stovky metrů. Jak tato 15kilogramová zbraň funguje v praxi? V rukou ji potěžkali reportéři CNN Prima NEWS přímo na Ukrajině.

Střelce na ochozu filozofické fakulty nemohli policisté trefit. Potvrdil to experiment

Profesionální skupina střeleckých instruktorů se rozhodla reagovat na kritiku, která se na sociálních sítích snesla na policisty za to, že po útočníkovi z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy nestříleli ze svých služebních zbraní, když na místo dorazili. Pokusu na střelnici v Olešku u Terezína se zúčastnil i reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Podle střelců s výcvikem a zbraněmi, které mají policisté k dispozici, nebylo reálné útočníka na ochozu trefit.

Zelenskyj shání pomoc, kde se dá. Evropa se ocitla v paradoxní situaci, upozorňuje Zrno

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán se potkali až na druhém konci světa, v Argentině. Oba byli pozváni na inauguraci nového prezidenta Javiera Mileie. Jejich krátké, ale intenzivní výměny názorů si všímají světová média. Ukrajinský prezident Zelenskyj se totiž snaží získat pomoc pro svou napadenou zemi a maďarský premiér, který udržuje dobré vztahy s Ruskem, ji blokuje. Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno upozorňuje, že EU se ohledně pomoci Ukrajině ocitla v paradoxní situaci.

Svět letos spálí rekordní množství uhlí. Povolenky dávají Bruselu obrovskou moc, říká Tykač

Emisní povolenky se na ceně elektřiny podílí ze tří čtvrtin. Pokud stojí velkoobchodní cena elektřiny 120 eur, tak z 90 eur je tvořená povolenkami. Více jak z poloviny poté zamíří do rozpočtu Evropské unie. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl podnikatel a majitel energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač. Uvedl také, že příjmu se Evropská unie nikdy nevzdá a boj proti povolenkám je proto marný.