reklama

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama

Nela má za sebou celkem 17 operací a dodnes se léčí s vážnými zdravotními problémy. CNN Prima NEWS poskytla exkluzivní ukázku ze své knihy Bez rozmyslu, ve které mimo jiné popisuje i svůj pobyt v nemocnici, kde se léčila v únoru roku 2020 poté, co si chtěla vzít život.

Začala jsem se cítit nemocně. Věděla jsem, že je něco špatně.
Nakonec jsem v sobě našla odhodlání a zavolala jsem si pro lékaře.
„Omlouvám se, ale je mi divně. Něco mi zřejmě je. Nemám vůbec chuť k jídlu a když něco sním, tak to okamžitě vyzvracím.“ – byla jsem poslaná na stopadesátou magnetickou rezonanci a CT.
Výsledek: neprůchozí střeva.

Měla jsem zákaz pití, jídla a sdělili mi, že se na mě přijde podívat sloužící chirurg.

Hodiny a hodiny jsem čekala, dívala se na hodiny a do toho zvracela se silnými bolestmi břicha. Emitka, kterou mi sestra dala, abych „byla tak hodná a strefila se tam“, byla nedostačující.
Takže jsem vesele zvracela všude kolem sebe, na sebe.
Ležela jsem na kompletně pozvraceném prostěradle a když jsem se ptala, jestli můžu dostat nový polštář a prostěradlo, byla jsem hodně rychle odbyta slovy: „Nelo, nemáme už nic čistého. Musíš to vydržet.“
Pro jistotu mi vypnuli zvoneček, abych už dál neotravovala.
Nemohla jsem se ubránit slzám a připadala jsem si nechutná.

Bylo rozhodnuto.
Byla jsem akutně převezena na Jednotku intenzivní péče Chirurgického oddělení, kde jsem měla podstoupit další operaci.
Stále jsem se svíjela v bolestech a modlila se pro jakoukoliv úlevu.
Nemohla jsem přes sondu, kterou mi dali do nosu, pořádně dýchat.

Byla jsem na dalším operačním stole.
Až na to, že kolem bylo všechno špinavé.
Nevěřila jsem tomu, že jsem viděla operační sestru kouřit na lékařském pokoji!

Poté, co jsem se probrala, jsem měla nadále přísný zákaz konzumace čehokoliv.
Nemohla jsem mít ani ten pitomý nutridrink!

Když se na mě přišla máma podívat druhý den, málem brečela.
Byla jsem vyhublá, měla jsem tak 40 kg, moje pleť se proměnila v odstíny šedé a byla jsem slabá. Vzala jsem jí za ruku a řekla: „Momma, všechno bude v pořádku. Já jsem v pořádku. Děkuju, že jsi přišla.“ A usmála jsem se, ze svých posledních sil.

Kniha jako autoterapie

Kniha Bez rozmyslu vyjde začátkem příštího roku. V současnosti Nela dopisuje poslední kapitolu. Přiznává však, že vzpomínky na některé momenty z jejího života jí daly pořádně zabrat. „U psaní některých kapitol jsem brečela. Ten prožitek byl natolik silný, že to prostě na mě mělo takový efekt,“ přiznala třicetiletá autorka.

„Psaní knihy pro mě představovalo jakousi formu autoterapie. Něčím jsem si prošla znova a myslím, že mi to pomohlo,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. V knize mapuje život před skokem, promlouvá o mentální anorexii, léčbě i násilníkovi Jiřím Meindlovi.

Svůj rukopis začala Nela sepisovat v době, kdy ležela v nemocnici po vážném zranění páteře. „Propukla pandemie a začaly platit silné restrikce. Ze svých blízkých jsem neviděla vůbec nikoho. Bylo to těžké, když ležíte sama na pokoji a vše se vám přehrává v hlavě. Začala jsem přemýšlet a reflektovat dobu před skokem,“ řekla Nela.

I přesto, že rukopis obsahuje drsné vzpomínky, není v žádném případě deprimující. „Je to bráno trochu s nadsázkou. V knize nechybí sušší a dokonce i černý humor, protože ho mám ráda a myslím si, že spoustu lidí, kteří jsou nějakým způsobem handicapovaní, tak ho mají také rádi. Dává jim nějakou sílu,“ vysvětlila.

Sepsáním knihy by chtěla Nela zvýšit povědomí o mentálních problémech a řadě lidí tak nepřímo pomoci. „Kniha bude určena pro velkou sortu lidí. Chci, aby lidé měli povědomí o mentálních poruchách, které jsou na denním pořádku,“ popsala.

Nela by se mohla za rok postavit opět na nohy

Velkým přáním Nely je znovu chodit. „Teď mě čekají rehabilitace, které budu podstupovat pět dní v týdnu, čtyři hodiny denně. Vždycky budu mít měsíc rehabilitace a měsíc volno. Za rok cvičení bych se měla postavit na nohy, aspoň s pomocí berlí. Tyto rehabilitace mě však budou stát dohromady asi 1,2 milionů korun,“ vysvětlila.

Pokud byste Nelu Moravcovou rádi podpořili, stačí poslat jakýkoli finanční příspěvek na číslo účtu 2801756480/2010. Uveďte také variabilní symbol 87487. IBAN: CZ3520100000002801756480.

Tagy:
anorexie nemocnice kniha život pomoc příběh znásilnění pokus o sebevraždu Donio.cz post traumatická porucha Nela Moravcová

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama