Stanjura: Vláda chce zastropovat ceny elektřiny pro lidi i firmy. Má to ale rizika

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nastínil plány pro potlačení vysokých cen energií, které má vláda představit na pondělní tiskové konferenci. Podle Stanjury by jedno z opatření mohlo být zastropování ceny pro domácnosti, veřejné instituce a garantování cen pro firmy. Šéf resortu financí to uvedl v diskusním pořadu OVM v České televizi.

Zbyněk Stanjura navrhne vládě, aby garantovala cenu elektrické energie v průmyslu, ačkoli to podle něho nese určitá rizika. „Mohlo by to totiž být vyhodnoceno jako nepovolená podpora,“ řekl ve vysílání České televize.

Šéf resortu financí současně uvedl, že bude chtít zastropovat cenu elektřiny také pro domácnosti nebo veřejné instituce, zejména školy nebo nemocnice. Zároveň zmínil, že cena elektřiny pro firmy, kde by si dovedl strop představit, je 200 eur za megawatthodinu. To by při současném kurzu koruny znamenalo cenu těsně pod hranicí pěti korun za kilowatthodinu. Podle Stanjury by takový cenový strop umožnil odběratelům zvládnout situaci v příštích dvou letech.

Strop neodebere celý zisk výrobcům

O cenovém stropu kolem 200 eur za megawatthodinu již před několika dny hovořil také poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Jednání se chýlí k dohodě na zastropování cen elektřiny kolem 200 eur za megawatthodinu,“ řekl CNN Prima NEWS. Měl tím na mysli dohodu mezi vládou a výrobci elektřiny.

„Takový strop jim umožní vyrábět se ziskem, který je mírně vyšší, než byl v minulých letech, ale zároveň půjde o cenu, která je přijatelná pro domácnosti i firmy. A když se to doprovodí ostatními opatřeními, jako je úsporný tarif, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje nebo příspěvky na bydlení, vláda dostojí slibu, že nikdo nepadne,“ dodal Křeček.

Otázkou samozřejmě je, co stát bude muset za takto vyjednaný cenový strop zaplatit. „Stát částečně přispívat bude. Ve hře ale je i to, že by výrobci nemuseli na oplátku podléhat takzvané windfall tax (daň z neočekávaných zisků, pozn. red.). Respektive i kdyby se na ně tato daň vztahovala, zisk už by nebyl o tolik vyšší. Jde zkrátka o nalezení řešení, kdy by náklady energetické krize nenesl jen stát, domácnosti a firmy, ale i výrobci energie. A ti zřejmě na takovou dohodu přistoupí,“ odhadl premiérův poradce.

Vrátíme se do doby před krizí

Křeček se také ve vysílání CNN Prima NEWS odvolával na připravované pondělní oznámení jednotlivých opatření proti drahým energiím, se kterými přijde vláda. „To, co bude spuštěno příští týden, nám umožní se vrátit do doby před krizí,“ vysvětlil Křeček v pátečním vydání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle jeho mínění tak dojde na návrat do předešlého krizového stavu, kdy by lidem měly k udržení se nad vodou pomoci vládní podpůrné programy.

„Odmažeme vývoj z posledních měsíců a dostaneme se do situace, kterou víme, jak řešit. Tím krizi překonáme. Všechny parametry budou nastaveny tak, aby domácnosti krizi s využitím státních příspěvků zvládly,“ řekl v pořadu 360° Křeček. Celkové výsledné řešení má být podle něj kombinací tuzemských kroků společně s kroky, které představí Evropská unie. „Soubor způsobí, že to bude zvládnutelné,“ shrnul poradce premiéra s tím, že pomoc se dotkne i firem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

20:42

Historik Zubov opouští Rusko a míří do Brna, bude učit na Masarykově univerzitě

19:32

Rusové podle Kyjeva rozstříleli auta s civilisty, zabili 24 lidí včetně dětí

18:45

Krymem opět zní výbuchy. Podle ruského gubernátora výbuch způsobilo letadlo, které vzplálo při přistávání na letišti Belbek.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.