Experti: Přímá volba prezidenta je kočkopes. Dobře, že nekandiduje 150 tisíc obskurních lidí

Volební urna

Je důležité, aby se do prezidentských voleb nezapojilo příliš mnoho kandidátů, kteří reálně nemají žádnou šanci. Proto jsou požadavky, které na ně klade zákon, oprávněné. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl novinář Dalibor Balšínek. Druhý host pořadu Zprávy PLUS, politický komentátor Lukáš Jelínek, je toho názoru, že přímá volba prezidenta je „kočkopes“ a že se do našeho ústavního systému nehodí.

„Volba musí být nějakým způsobem limitována. Pokud by to tak nebylo, mohli bychom mít 150 tisíc různých obskurních kandidátů, které ani neznáme,“ zdůraznil Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS. „Musí mít také nějakou politickou podporu. Z tohoto pohledu je to jednoznačně správně,“ dodal.

Podle Jelínka bylo ovšem jednoznačně špatné rozhodnutí už zavedení samotné přímé volby prezidenta. „Česká prezidentská volba je takový kočkopes. Přímá volba prezidenta je vložena do systému parlamentní demokracie s poměrným volebním systémem do Sněmovny,“ uvedl.

Podle něj není možné změnit pouze část Ústavy bez dalších návazností. „Nemyslím si, že by přímá volba organicky zapadla do našeho volebního systému,“ zdůraznil Jelínek. „Šli jsme určitou cestou stavění ústavní institucí a přímá volba do toho vklouzla pouze jako snaha politiků částečně se zalíbit občanům, částečně je vtáhnout do politického dění,“ rozvedl svůj názor.

Tři varianty druhého kola

Balšínek očekává velmi vyrovnaný souboj aktuálních prezidentských kandidátů. „Andrej Babiš má prakticky podporu jistou od 25 do 30 procent voličů ANO. Dalším dvěma hlavním a vyrovnaným kandidátům uberou hlasy ti ostatní,“ řekl. Podle něj se ve druhém kole velmi pravděpodobně dočkáme jedné ze tří variant: „Po prvním kole bude souboj buď Nerudové s Babišem, Pavla s Babišem, nebo Nerudové s Pavlem.“

To, že se druhé kolo uskuteční, je podle Jelínka téměř jisté. „Nemyslím si, že by kdokoliv z adeptů měl šanci překročit padesátiprocentní hranici v prvním kole,“ uzavřel s narážkou na fakt, že v případě zisku většinového počtu hlasů jedním kandidátem se druhé kolo vůbec nekoná.

Tagy: