Vláda nakonec naštve všechny, míní experti. K opatřením by přistoupili jako k trhání zubů

Vláda si nakonec naštve nejen důchodce, ale úplně všechny. Úsporná opatření jako osekání valorizace nebo vyšší daně z nemovitostí jsou drobné, musí tak udělat zásek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Sociolog Jan Herzmann radil, aby vláda přijala opatření jako trhání zubu. „Bolí to dost, ale krátce,“ podotkl. Experti kabinet Petra Fialy (ODS) varovali před salámovou metodou.

„Vláda bude muset začít činit kroky. Úsporná opatření, která navrhuje – včetně osekání valorizace, vyšší daně z nemovitostí, zrušení státního příspěvku u stavebního spoření – to jsou drobné. Naštve si důchodce, lidi se spořením, ty, kteří vlastní majetek. Nakonec si naštve všechny skupiny místo toho, aby udělala jeden zásek,“ uvedl Kovanda.

Ideálním řešením – z něhož by osobně neměl radost – je podle ekonoma vrácení superhrubé mzdy. „To by bylo 130 miliard korun ročně, což je pořádný nášup z hlediska příjmů. Chápeme, že to vláda nechce udělat, nejsem zastánce toho, aby se zvyšovaly daně zaměstnancům, ale pokud není schopna přijít se slibovanými úsporami, tak je tohle realisticky nejlepší řešení,“ uvažoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výborný: Husákovy děti nesmí zaplakat nad výdělkem kvůli luxusu důchodců. Je to populismus

Podle sociologa Herzmanna má vláda stále prostor k tomu, aby zásadně zasáhla do života českých občanů. „Trochu nám všem ubrala, ale měla by to udělat opatřením, které bude jako trhání zubu – bolí to, ale krátce. To však nedělá. Tak, jak nyní činí, nemůže úspory ve společnosti prosadit. Musela by dostat odvahu k rychlému chirurgickému zákroku,“ podotkl.

Bez zásadní změny poměru mezi fiskálním výběrem a výdaji státního rozpočtu podle Herzmanna nepůjde nic udělat. „Bude to salámová metoda, která nás povede k 300miliardovým a větším deficitům v příštích letech,“ varoval. Stejně hovořil i politolog Jan Kubáček. „Zatím salámová metoda bez efektu, kdy znejišťujete a tak trochu otravujete akceschopné, kteří se snaží pracovat a nespoléhat se na stát, je cestou do pekel,“ prohlásil.

Tagy: