Exploze podmořské sopky byla znát až v Česku. Erupce udělala barbecue, tvrdí nadšenci

Výbuch podmořské sopky v tichomořském souostroví Tonga byl cítit až v České republice. O vzácném jevu informoval Český hydrometeorologický ústav. Zatímco v tuzemsku ji pozorovatelé zaznamenali pouze díky přístrojům, obyvatelé ostrova se budou z exploze vzpamatovávat ještě dlouho.

„V sobotu ve večerních hodinách dorazila do Prahy tlaková vlna způsobená erupcí cca 17 tisíc kilometrů vzdáleného vulkánu Hunga Tonga u Nového Zélandu. To se opravdu nevidí každý den,“ informoval o vzácném úkazu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podmořský vulkán Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, který leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchl v sobotu brzy ráno středoevropského času. Nad mořskou hladinou se zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela a páry sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů, informuje web CNN. Masivní oblak zachytily i satelitní snímky.

Erupce trvala osm minut

Erupce způsobila i silné tsunami, to zaplavilo pobřežní silnice i domy. Vlna tsunami zasáhla také pobřeží Fidži či Americké Samoy, Japonska i Spojených států. Erupci, která trvala osm minut, pocítili i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži.

Jak uvádí čeští meteorologové, tlaková vlna pak v noci přišla ještě z druhé strany delší cestou kolem zeměkoule. Průběh tlaku zachytily záznamy. „Je to velmi dobře patrné, viz červené zakroužkování. Stejné tlakové skoky jsou patrné na záznamu tlaku všech stanic v Evropě, a to včetně amatérských,“ dodalo ČHMÚ.

‼️🌋🌋Toto se opravdu nevidí každý den!!! Včera ve večerních hodinách dorazila do Prahy tlaková vlna způsobená erupcí cca....

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Saturday, January 15, 2022

Pozorovatelé těchto jevů pak rozsah erupce, jež zachytily satelitní snímky, srovnaly s Českou republikou. „Masivní erupce Hunga Tonga v jihozápadním Tichomoří udělala do atmosféry pořádné barbecue,“ sdělili s nadsázkou.

:-O Masivní predvčerejší erupce Hunga Tonga v jihozápadním Tichomoří udělala do atmošky POŘÁDNÉ BARBECUE! Tady ve...

Posted by Vědátor on Saturday, January 15, 2022

Tagy: