Zásilky Amazonu či FedExu v USA záhadně mizí. Vlaky rabují zloději, zůstanou jen krabice

Hromady poházených krabic kolem železniční tratě v Los Angeles připomínají spíše skládku. Jde ale o dílo zlodějů, kteří rabují nákladní vlaky plné balíků od přepravních společností UPS, FedEx a Amazon. Jak informuje web CNN, v kalifornském městě se totiž rapidně zvýšil počet krádeží.

Americké přepravní společnosti zaznamenaly dramatický nárůst krádeží na železnici. To dokazují i prázdné krabice kolem tratě v Los Angeles. Zmizel nejčastěji obsah zásilek UPS, Amazonu a FedEx.

Jedna z největších železničních společností v zemi Union Pacific už uvedla, že se kvůli krádežím zřejmě vyhne dopravě do Los Angeles. Rabování dává za vinu laxnímu stíhání trestných činů. Kontejnery a vlaky jsou uzamčené, ale lze se do nich vloupat.

Slabé zákony?

Union Pacific minulý měsíc v dopise losangeleskému okresnímu prokurátorovi uvedla, že v okrese zaznamenala meziroční nárůst krádeží o 160 procent. Společnost tvrdí, že k nárůstu přispěla zvláštní směrnice okresního prokurátora George Gascóna z prosince 2020, která změnila způsob stíhání trestných činů nízké úrovně.

Cílem bylo bojovat proti sociálním neduhům, které pramení z odsouzení za přestupky, jako jsou potíže se zaměstnáním, bydlením, vzděláním, státními dávkami a imigrací. Jenže dobrý úmysl vzal za své.

„Studie ukazují, že stíhání trestných činů, které jsou příčinou většiny přestupkových případů, má minimální, nebo dokonce negativní dlouhodobý dopad na veřejnou bezpečnost,“ uvedl Gascón při vydání směrnice.

Kriminalita souvisí také s nárůstem chudoby, která se během pandemie COVID-19 zvýšila.

Často chybí důkazy

V zájmu okresu je nyní situaci vyřešit. „Náš úřad je odhodlán spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení na zajištění kolektivní bezpečnosti v celé rozlehlé infrastruktuře okresu Los Angeles, ať už v našich přístavech nebo na železničních tratích,“ uvedl pro CNN Alex Bastian, zvláštní poradce okresního prokurátora Gascóna.

Rabující zloděje je však těžké dopadnout. „O obvinění rozhodujeme na základě důkazů. Náš úřad bere obavy společnosti Union Pacific vážně a doufá, že v příštích týdnech budeme o této záležitosti více diskutovat,“ dodal. Nesdělil však, zda chystá změnu v legislativě.

Nad nárůstem kriminality vyjádřila znepokojení i asociace amerických železnic. „V koordinaci s místními zákony a v případě potřeby s federálními partnery z oblasti vymáhání práva je odvětví odhodláno usilovat o všechny cesty nezbytné k řešení tohoto kriminálního chování,“ uvedl v prohlášení mluvčí Ted Greener.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané
MS v hokeji 2022

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:38

Ukrajina ztrácí Lyman

21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.