reklama

Fauci prý lhal o výzkumu koronaviru ve Wu-chanu. Kritice čelí i kvůli krutým pokusům na psech

  • Téma: USA
  • Gabriela Božilová
  • Aktualizováno 27. října 2021 13:09

Anthony Fauci vědomě zamlčoval fakta o výzkumu ve Wu-chanu. Nový dokument usvědčuje hlavního poradce Bílého domu a odhodlaného bojovníka proti covidu z toho, že lhal, tvrdí kritici. Doktor Fauci totiž dlouho popíral, že by se Američané podíleli na výzkumu zvířecích koronavirů ve Wu-chanu. Navíc se potvrzuje, že se výzkum zabýval i cílenými mutacemi vedoucími ke zvýšení nakažlivosti viru. Což je ve Spojených státech zakázané.

reklama

Zamlčování nebo rovnou lhaní. Důkazy o americké účasti na financování wuchanského průzkumu unikly ze zprávy, kterou Národní institut pro zdraví adresoval americkému Kongresu. Přitom Fauci to vždy popíral. I před senátním výborem, který ho vyšetřoval.

„Doktore Fauci, jak obhájíte to, že americký Státní institut pro zdraví finančně přispíval laboratoři ve Wu-chanu?“ ptal se na květnovém jednání lékař a senátor Rand Paul. „Senátore, ukrutně se mýlíte. Není to pravda. Nepodporujeme žádný funkční výzkum virů ve Wu-chanu,“ odmítl tehdy poradce Bílého domu.

Zpráva také uvádí, že jedním z cílů výzkumu bylo zjistit možnosti přenosu netopýřích virů na lidi a zkoumat řízené mutace, které by zvýšily jeho nakažlivost. Což se skutečně u laboratorních myší ve Wu-chanu podařilo.

Fauci přitom tvrdil, že je prakticky nemožné, že by pandemii mohl způsobit únik viru z laboratoře. „Historie nám ukazuje, že pandemie vznikají přirozenou cestou z nějakého přírodního rezervoáru. A proto se přikláníme k tomu, že i tato pandemie vznikla velmi pravděpodobně zcela přírodní cestou,“ uvedl v minulosti Fauci.

Fauci pochybení odmítá

Fakta pomalu vycházejí najevo poté, co dosavadní ředitel Národního institutu pro zdraví oznámil svůj odchod z úřadu. Právě on a Fauci měli mít o výzkumu koronavirů nejlepší přehled. „Ani já, ani doktor Francis Collins, ředitel Národního institutu pro zdraví, jsme nelhali ani nepodávali zavádějící informace ohledně toho, co jsme udělali,“ stojí si za svým Fauci.

Kritici ale volají po Fauciho okamžitém vyhazovu. „Měl by okamžitě jít. Podle toho dopisu jednoznačně funkční výzkum ve Wu-chanu probíhal. A opravdu tam vytvořili virus, který původně v přírodě neexistoval a který je extrémně nebezpečný,“ prohlásil Paul.

„Collins a Fauci lhali Kongresu, médiím i veřejnosti. Vědomě a bezostyšně,“ nebere si servítky profesor chemie a biologie z Rutgersovy univerzity. Podle něj Národní institut pro zdraví svým jednáním porušil federální strategii pro ochranu americké národní bezpečnosti a veřejného zdraví.

A aby toho nebylo málo, je tu aféra „beaglegate“. Ochránci zvířat Fauciho viní z toho, že jeho institut financoval výzkum v Tunisku, při kterém byla krutě týrána štěňata bíglů. Při hledání léků proti parazitům prý nechali psy přikurtované v klecích v podstatě zaživa sežrat nakaženými písečnými mouchami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama