reklama

Poslední šance zjistit původ koronaviru? Čína analyzuje krevní vzorky z Wu-chanu

Čína odtajnila světu významné vodítko, jehož analýza by mohla napomoci k odpovědi na otázku, kdy přesně se koronavirus začal šířit. Čínští vědci totiž hodlají ve Wu-chanu analyzovat desetitisíce krevních vzorků, které byly uskladněny v tamní nemocnici v závěru roku 2019. Ve stejný čas, kdy propukala pandemie.

reklama

Dost možná nejdůležitější stopy v případu pandemie ležely dva roky v nemocnici ve Wu-chanu. V čínském městě, odkud se nejspíš koronavirus začal šířit. Desítky tisíc krevních vzorků, které pocházejí ze závěru roku 2019, byly uskladněny v nemocnici kvůli případným soudním sporům ohledně dárcovství krve. Teď se ale budou hodit v docela jiném kontextu.

Čínští vědci totiž došli k závěru, že vzorky mohou posloužit jako mapa, ze které půjde vyčíst, kdy přesně se koronavirus začal šířit. V některých vzorcích krve se totiž nejspíše objeví koronavirové protilátky. Vědci posléze začnou kdysi nakažené zpětně trasovat.

O krevní vzorky ve Wu-chanu už se zajímala také Světová zdravotnická organizace, jenže se na jejich analýze nemůže podílet. Americká CNN v reportáži upozornila, že zde opět nastává situace, kdy Čína sama analyzuje důležité stopy a bude moci ovlivňovat finální výstup vyšetřování.

Peking už v červnu slíbil, že se o výsledky analýzy krevních vzorků podělí se světem. Zahraniční experty ani delegace ale k rozboru nepřizval.

Co všechno půjde z krevních vzorků ve Wu-chanu vyčíst a jak to poodhalí oponu koronavirové záhady? O tom se dozvíte více v reportáži výše.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama