Poslední šance zjistit původ koronaviru? Čína analyzuje krevní vzorky z Wu-chanu

Čína odtajnila světu významné vodítko, jehož analýza by mohla napomoci k odpovědi na otázku, kdy přesně se koronavirus začal šířit. Čínští vědci totiž hodlají ve Wu-chanu analyzovat desetitisíce krevních vzorků, které byly uskladněny v tamní nemocnici v závěru roku 2019. Ve stejný čas, kdy propukala pandemie.

Dost možná nejdůležitější stopy v případu pandemie ležely dva roky v nemocnici ve Wu-chanu. V čínském městě, odkud se nejspíš koronavirus začal šířit. Desítky tisíc krevních vzorků, které pocházejí ze závěru roku 2019, byly uskladněny v nemocnici kvůli případným soudním sporům ohledně dárcovství krve. Teď se ale budou hodit v docela jiném kontextu.

Čínští vědci totiž došli k závěru, že vzorky mohou posloužit jako mapa, ze které půjde vyčíst, kdy přesně se koronavirus začal šířit. V některých vzorcích krve se totiž nejspíše objeví koronavirové protilátky. Vědci posléze začnou kdysi nakažené zpětně trasovat.

O krevní vzorky ve Wu-chanu už se zajímala také Světová zdravotnická organizace, jenže se na jejich analýze nemůže podílet. Americká CNN v reportáži upozornila, že zde opět nastává situace, kdy Čína sama analyzuje důležité stopy a bude moci ovlivňovat finální výstup vyšetřování.

Peking už v červnu slíbil, že se o výsledky analýzy krevních vzorků podělí se světem. Zahraniční experty ani delegace ale k rozboru nepřizval.

Co všechno půjde z krevních vzorků ve Wu-chanu vyčíst a jak to poodhalí oponu koronavirové záhady? O tom se dozvíte více v reportáži výše.

Tagy: