Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.
Byl to netopýr? Luskoun? Byl to neplánovaný, či cílený únik z laboratoře? Vyšetřování původu koronaviru je zdlouhavé a neuspokojivé. Je to pátrání bez jasného viníka a bez podstatných důkazů. Kontroverzní diskusi o vzniku pandemie, která změnila svět, teď znovu otevírá americká CNN v novém dokumentu (v originále The Origins of Covid-19: Searching for the Source). Hlavním průvodcem snímku je lékař Sanjay Gupta, vrchní zdravotnický zpravodaj americké televize.
Vědci nejčastěji operují se dvěma teoriemi o původu viru. Za nejpravděpodobnější považují přenos infekční choroby ze zvířete na člověka, případně přenos ze zvířecího mezihostitele na člověka. Experti vnímají tuto hypotézu jako nejpravděpodobnější kvůli tomu, že se v minulosti tímto způsobem již několik virů rozšířilo. Šlo konkrétně o epidemii SARS, která se šířila v letech 2002 a 2003. Nositelem viru byl tehdy netopýr, mezihostitelem pak cibetka.
Pandemii mohly odstartovat USA, tvrdí novináři. Ve Wu-chanu platily výzkum koronavirů
Americká nevládní organizace EcoHealth Alliance měla využívat federální peníze na podporu výzkumu netopýřích koronavirů v čínském Wu-chanu. Tvrdí to investigativní web The Intercept, který se dostal k devítisetstránkové analýze práce zmíněné společnosti.
V roce 2012 se začal šířit virus MERS. Pachatelem se stal znovu netopýr, jen s tím rozdílem, že mezihostitelem byl velbloud. Na začátku nynější koronavirové pandemie proto vědci logicky zaměřili svou pozornost znovu na netopýry, v otázce mezihostitele se uvažovalo o luskounech. Jenže sílící nejistota a nedostatek důkazů donutily vědce uvažovat i o jiných hypotézách.
Rozpačitý výzkum WHO
V lednu letošního roku se vydala výprava Světové zdravotnické organizace (WHO) do čínského Wu-chanu, odkud se zřejmě koronavirus rozšířil. S velkou pompou pak WHO představila studii, podle které se virus nejspíše rozšířil přenosem ze zvířete na člověka a podle níž byl únik viru z laboratoře velmi nepravděpodobný.
Jenže později se ukázalo, že výzkum byl ovlivněný čínskými úřady, které vyšetřovatele na řadu míst nepustily a navíc údajně zasahovaly do konkrétních formulací závěrů studie. „Poučili jsme se z tohoto výzkumu… je pravděpodobné, že virus cirkuloval ve společnosti dříve než v prosinci 2019. To je velmi důležité,“ komentuje pro dokument CNN epidemioložka Maria Van Kerkhoveová z WHO. „Studie se do detailu nezaměřila na laboratoř a na možnost virového úniku. Neměli jsme mezi sebou experty na biologickou bezpečnost,“ doplnila.
Střet zájmů?
Čína také podle CNN ovlivňovala výběr konkrétních vyšetřovatelů, kteří se do Wu-chanu vypraví. USA nabízely hned tři vědce, všechny Čína zamítla. Nakonec mohl odjet na místo činu jen jediný – virový specialista Peter Daszak. Ten samý člověk vede v USA neziskovou organizaci EcoHealth Alliance, která sponzorovala výzkum koronaviru v laboratořích ve Wu-chanu. Podle dokumentu tak mohl být během studie ve střetu zájmů.
Výše zmíněné dokazuje, že sami aktéři vyšetřování WHO ve Wu-chanu – dosud nejrozsáhlejší snahy odhalit původ koronaviru – si nejsou závěry studie jisti.
Ostatně i lídr expertního týmu Peter Ben Embarek v srpnu v dánském dokumentu prohlásil, že on sám považuje za nejpravděpodobnější neúmyslný únik viru z laboratoře. Jen pro tuto hypotézu neshromáždil ve Wu-chanu dostatek důkazů. „Pravděpodobně za tím vším stála lidská chyba, to je něco, co se Číně příliš nechce přiznávat,“ pronesl Embarek v dánském dokumentu.
Dokument CNN The Origins of Covid-19: Searching for the Source má premiéru v neděli. Redakce CNN Prima NEWS přinese přehled nejdůležitějších poznatků.