Smutný pohřeb v Plzni: Mladého policistu smetla řidička, loučili se s ním blízcí i kolegové
Fenomén Procházka znovu na lovu. Jak oslovil svět a stal se jednou z hlavních tváří UFC? Zdroj: se souhlasem Jiřího Procházky
Fenomén Procházka znovu na lovu. Jak oslovil svět a stal se jednou z hlavních tváří UFC? Zdroj: se souhlasem Jiřího Procházky
Unikátní cesta v přímém přenosu. Tak lze mluvit o kariéře Jiřího Procházky. Bojovník z Hostěradic se stal ve světě MMA doslova fenoménem. Bez přehánění. Jako první Čech získal titul UFC a díky svému vystupování a životnímu stylu je také jednou z nejvýraznějších osobností bojových sportů. Nyní má před sebou český samuraj v hořícím Los Angeles další zápas. S velkou pravděpodobností vítězný. Procházka se však stal tak populárním, že mu fanoušci odpouštějí i prohry. Díky čemu se mu to podařilo?
Že je Jiří Procházka zcela mimořádným talentem, bylo fanouškům bojových sportů jasné už na konci roku 2015. Nastoupil tehdy v takzvané pyramidě zápasů na turnaji japonské organizace Rizin. Během tří dnů absolvoval tři těžké souboje. Prohrál až ten poslední s ostříleným Američanem Muhammedem Lawalem. Sledovat výkony teprve třiadvacetiletého Čecha v zápasech s top bojovníky byl zážitek. Od té doby své schopnosti jen potvrzoval a v roce 2019 Lawalovi porážku oplatil, díky čemuž usedl na trůn krále polotěžké divize asijské stáje. Později pás šampiona ještě dvakrát obhájil a následně vstoupil do nejslavnější ligy světa UFC, kde předvedl dechberoucí premiéru, když v první minutě druhého kola knockoutoval švýcarského tvrďáka Volkana Oezdemira.
ČTĚTE TAKÉ: Procházka zveřejnil příští zápas, soupeře si přál. Nejlogičtější tah, říká český samuraj
„Jiří je divoch. Po takovém zápase Volkana naprosto USPAL. Tenhle duel patří mezi top deset nejzvláštnějších a nejzábavnějších soubojů v historii. Bože můj!“ žasl Ariel Helwani, uznávaný novinář ESPN.
„Ať by vyhrál nebo prohrál, už teď jsem Jiřího fanoušek,“ komentoval styl bijce z Moravy Michael Chiesa, americký zápasník UFC.
A to je právě to, co se Procházkovi podařilo, získal si po celém světě statisíce fanoušků, kteří mu jsou věrni bez ohledu na to, zda vyhrává, nebo prohrává.
Od zisku titulu polotěžké váhy UFC v červnu 2022 nastoupil do boje pod logem nejslavnější MMA organizace celkem třikrát. Dvakrát prohrál, a to se stávajícím šampionem Alexem Pereirou. Na popularitě českého samuraje to však neubralo. Důkazem je reklama, kterou s Procházkou v září vytvořila světová sportovní značka Under Armour. Jen na Instagramu video s Procházkou a černým býkem nasbíralo bezmála 70 milionů zhlédnutí a je tak jedním z nejúspěšnějších této firmy.
Český bijec se stal zkrátka světovým fenoménem a vedení UFC to moc dobře ví. Jakmile je Procházka přítomen na turnaji – byť jen v pozici diváka –, stává se hned jednou z hlavních tváří na sociálních sítích organizace.
Procházka si skutečně získal pozornost světa jako málokterý Čech současnosti. Díky čemu se mu to podařilo?
Jeho příběh je zcela unikátní. Z kluka, který se rád pral na diskotékách a zapisoval si o bitkách poznámky, aby se zlepšoval, se proměnil v uvědomělého sportovce, který se chce stát nejlepším bojovníkem ze všech. Ano, přesně takový je jeho cíl.
Je navíc sám velkou reklamou bojových sportů. A to díky svému příběhu. Od šesti let vyrůstal bez otce, přirozené autority. Měl vždy přemíru energie, kterou občas nevyužíval správným směrem. Nicméně jeho učitelka ze základní školy o něm nedávno prohlásila: „I přesto, co občas vyváděl, bylo znát, že je to dobrák.“
Potyčky mezi partami kluků byly doslova jeho koníčkem. Nejvíc jim holdoval od patnácti do dvaceti. „Jezdili jsme na diskotéky a chtěli jsme tam mít respekt od ostatních. A když byla možnost, tak jsme do toho šli, abychom měli pověst rváčů. Těch, co se do nich nevyplatí s*át,“ zavzpomínal Procházka.
Učit se bojová umění přitom začal v sedmnácti. Několik let tak své zápasnické znalosti využíval i nesprávným směrem.
„Kolem dvacátého roku jsem to začal brát naprosto vážně a přestal jsem jezdit na diskotéky. Chodil jsem brzy spát, abych mohl trénovat. Začal jsem tehdy totiž zápasit v thajském boxu a postupně mi prostě došlo, že chci být bojovník a chci být nejlepší. Díval jsem se proto na ostatní sportovce, co pro to dělají, aby byli nejlepší. A došlo mi, že ti velicí profesionálové pro svou disciplínu dělají úplně všechno. Chodí brzy spát, dobře se stravují. Řekl jsem si, že to budu dělat stejně,“ vysvětlil.
Ve zlepšování sebe sama pomohly Procházkovi i dveře od pokoje bytu, ve kterém jako student bydlel. „Na dveře jsem si začal psát slova jako: zodpovědnost, disciplína, vítězství! Později jsem připsal, kolik chci vydělat, čeho chci dosáhnout, abych to měl stále na očích. Šlo o osobní i materiální cíle, až jsem měl dveře celé popsané,“ vylíčil. Mimochodem dveře si od majitele bytu tehdy koupil a dodnes je má.
A co bojovníkovi z Hostěradic pomohlo v nalezení správné cesty asi nejvíc? Kniha pěti kruhů, stručné dílo samuraje Mijamota Musašiho, kterou mu věnoval trenér Jaroslav Hovězák.
„Pak jsem začal s extrémní disciplínou. Zábava šla úplně stranou, byla jen cesta odříkání. Správně mluvit, správně se chovat, být pořád rovný člověk, držet si svou čest a do tréninků jít vždycky na max,“ prozradil Procházka.
Dodnes se k té knížce vrací. „Ta kniha vlastně roste s člověkem. Když si ji přečte po nějaké době, o něco starší, dá se říct o něco moudřejší, tak to zase vidí z trochu jiného pohledu. Čtenáři pak o to víc dochází, o čem to je. Přece jen Mijamoto Musaši to napsal na sklonku života v šedesáti letech. Dokončil ji těsně před smrtí, takže viděl do věcí naprosto přesně, jak jsou.“
Procházka také proslul tím, jakým způsobem se dokáže coby bojovník zocelovat. Proslulé je jeho trénování jediného úderu několik hodin v kuse, kdy si zkrátka stoupl v lese na místo a driloval dokola jeden z typů úderů.
Záměrně také vyhledával bolest, aby ověřil svou odolnost. Málem se kvůli tomu utopil nebo umrzl v horách. Také si nechal protřít oči mimořádně ostrým chilli. Proč?
Jedná se o zkoušku dospělosti amazonských indiánů. Aby se z chlapců stali muži, musí vydržet protření očí amazonskými chilli papričkami, které jsou jedněmi z nejostřejších na světě. „Vezmou chilli, šťávu od stopky, kde je nejsilnější a vetřou to člověku na vnitřní stranu víček. Je to taková bolest, že nejde ustát v hlavě. Člověk se díky tomu má dostat ke své duši,“ vysvětlil bojovník. „Byl to masakr! Chtěl jsem se usmát, nešlo to. Měl jsem z té bolesti naprosto paralyzovaný obličej. Nemohl jsem zůstat myšlenkami v hlavě. Jen jsem dýchal. A ten dech mi stáhl pozornost do tohoto místa (ukazuje na střed hrudníku) a tady jsem našel klid, ticho. Místo, kde tu bolest můžu přečkat. A to je vlastně cílem této zkoušky.“ Příšerná bolest prý trvala asi deset minut.
„Je dobré občas bolest zažívat a přesto zůstat ve vědomí neotřesený. Nenechat zkrátka tou bolestí mysl otřást, nenechat ji zpanikařit,“ vysvětlil Procházka.
Procházka zkrátka dokáže zaujmout nejen tím, co předvádí v kleci, ale i svým životem mimo bojiště. Všichni v jeho okolí se navíc shodují na tom, že je to především hodný člověk. A to rozhodně není málo. Výhry mu tak všichni fanoušci přejí a prohry odpouštějí.
A co pro své podporovatele český samuraj ve světě znamená, dokázala nedávno i jedna fanynka, která si nechala na jeho počest uplést stejný cop, s jakým Procházka nastupuje do boje. Udělala to před tím, než nastoupila na léčbu rakoviny, při níž kvůli chemoterapiím o vlasy přijde.
Nejslavnější český bijec znovu nastoupí do zápasu už v noci ze soboty na neděli. Stane se tak na turnaji UFC 311 v Los Angeles, které v současnosti sužují obří požáry. Soupeřem Procházky bude prostořeký Američan Jamahal Hill, na jehož kousavé poznámky reagoval stručně. „Jediné, co můžu říct, je, že jdu prostě Hilla ulovit. Nekompromisně,“ slibuje favorit duelu.