Fiala krotí Síkelu: Byznys před lidmi přednost nedostane. Chci vyvrátit kolující nesmysly

Nebudeme upřednostňovat byznys před lidmi, řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Zároveň dodal, že chce vyvrátit „nesmysly“, že by někdo chodil kontrolovat lidem domů topení. Reagoval tak na slova ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely (za STAN), že v případě, že nebude plyn, je udržení ekonomiky v zájmu každého.

„Byznys před lidmi přednost nedostane. Chci vyvrátit nesmysly, že by úředníci chodili kontrolovat lidi domů, na kolik mají zapnuté topení,“ uvedl premiér.

Podle něj je Česko na zimu nachystané. „Budeme mít dostatek energií, abychom ji zvládli,“ zdůraznil s tím, že Česká republika udělala veškeré kroky, aby nenastal nejkatastrofičtější scénář.

Odmítl tak slova ministra ochodu a průmyslu Síkely. Ten v úterý varoval, že se Česko může dostat do situace, kdy na trhu v Evropě nebude žádný plyn, a to bez ohledu na cenu. „V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu,“ uvedl Síkela. V případě, že by ČR například měla o pomoc s dodávkami plynu požádat okolní státy, je podle něj namístě, aby se solidárně zapojili i takzvaní chránění zákazníci, tedy například domácnosti.

I když jsou občané chráněni, podle Síkely to neznamená, že se jich nedotkne určitý diskomfort. „Aby stát zachoval nejnutnější chod průmyslu, bude možná potřebovat solidaritu, pochopení a výpomoc ze strany domácností,“ uvedl. Připomněl, že lidé by si měli uvědomit, že jsou zaměstnanci daných firem a zároveň využívají některou z jejich produkce.

Podle Fialy ministerstvo průmyslu a obchodu navíc prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií, tedy zda dodavatelé zálohy nezneužívají. O kontrolách má ministerstvo informovat v příštím týdnu.

„Máme z terénu signály, že u některých domácností, odběrných míst, dochází k tomu, že ta záloha s vysokou pravděpodobností neodpovídá, není adekvátní a je stanovena vyšší,“ varoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Obchodník si tak podle něj může vylepšovat cash flow. Není podle něj možné, aby se zálohy v této době zneužívaly.

Za bydlení neplaťte přes 30 procent příjmů

Premiér také zdůraznil, že „občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent svých příjmů včetně poplatků za energie. Veškeré náklady na bydlení nad 30 procent jejich příjmů, je jim stát připravený proplatit, a to prostřednictvím příspěvků na bydlení,“ řekl Fiala.

Podle Jurečky stát za první pololetí letošního roku vyplatil na pomoc domácnostem prostřednictvím příspěvků na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci přes pět miliard korun.

Předseda vlády na tiskové konferenci také potvrdil, že do konce srpna chce vláda schválit podobu úsporného tarifu. Jeho detaily tedy zatím známé nejsou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce
360°

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev by měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:06

Za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků a další techniku, píše Ukrinform

06:03

Bohatý arabský Katar je největším světovým exportérem zkapalněného plynu

05:50

Ministři financí EU zkusí domluvit rozdělení peněz na odchod od ruských energií

05:00

Tisíce lidí demonstrovaly na východě Německa proti vládě a válce na Ukrajině

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Další „vychytávka“ při obcházení modrých zón: Na zakrytí auta jsou strážníci krátcí

Parkování v centrech velkých měst je nesmírně vysilující záležitostí. Pokud v dané lokalitě nemáte trvalé bydliště, je to prakticky neřešitelný problém. Někteří řidiči ho řeší překrýváním registračních značek, teď se hlavním městem šíří další „vychytávka“. A dozorující orgány jsou na vynalézavce, kteří zakryjí celé auto plachtou, podle všeho krátké.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.